Member Comments for the Article:

Members Share How They Save Money on Groceries

Over 30 Tips to Shrink Your Food Bill and Still Eat Well

84 Comments

Leave a Comment Return to Article
SOPJ29
I buy fresh veggies or meats, as much as they have, and only when on sale, prepare,cook, and freeze. If you're cooking anyway, a big batch takes as much energy and mess as a little batch. Save on electric or gas used to cook, not to mention preparation time and clean up time. I take out of freezer in the morning to thaw so it uses less energy to reheat in the microwave. I also make soups and casseroles and freeze in individual portions or for several people. Potatoes, pastas, rices and beans all freeze well. Freeze veggies in water they were cooked in, meats in the gravy. Report
We have gone "Green" and use simple homemade cleaning solutions and detergents. My laundry detergent costs $2.00 and last 4 weeks!! Report
ALMA/AMY
Our family doesn't care for red meat so we fix turkey and chicken - alot of chicken. Since we only like white meat, I only buy skinless, boneless chicken breasts. I get them on sale and stock up. There is no waste and it goes far in the dishes we make. One shredded chicken breast added to veggies (zuchinni, mushrooms, tomatoes, carrots) and served over noodles or rice is a great meal. Report
MHARRSCH
With just my husband and I in the household now, I find I should be careful about portion sizes when buying fresh fruits and vegetables and buy items with varying shelf life to maintain quality and flavor. I like slightly green bananas and bananas don't stay that way very long. So I actually break apart bunches so I take only a few at a time. This is perfectly fine since they are sold by the pound and there's nothing wrong with buying only the amount you need. The same thing goes for things like celery. If I know I only need a couple of stalks, I break them off. If I buy canned vegetables, I buy small cans whenever possible. If you look at it from a cost per unit basis, this is not necessarily the "cheapest" but if you don't eat soup often or make a lot of casseroles, it costs less overall than being left with only one serving that may never get eaten. I also shop at a grocery store that has a "butcher block" service. I purchase just the amount of meat I want for one meal in a package and it is custom wrapped with no additional charge. This approach to buying meat not only saves money but discourages overeating. Report
I think that buying good, clean food actually costs less money. Pre-packaged, convenience foods that are fattening, high in sodium; cost more. They cost more money-wise, but more importantly, they cost us our health! Report
My Dad grows his own veg. In the UK, you can rent a small piece of land (allotment) for a vegetable garden. Sometimes I go shopping for perishable items or other shortdated items in the afternoon or evening the day before a delivery. I used to work part time in an independent health food shop. Anything that was unsold at the end of it's expiry day the manager said was mine to take home- and usually fine for at least a couple of days. When I go shopping with Mum, we split any bulk buy or economy pack deals that we both like but wouldn't use all of. Another thing I do is rotate supermarkets to get the cheapest deals on whatever I am low on- eg I stock up on tinned beans at sainsburys, soya milk at tesco... Report
We shop the ad flyers at our grocery store and try to stick to just buying the things on our list that are on sale. Obviously sometimes we need things that aren't on sale, but we've gotten so that when we need something, it goes on sale! And I buy many fruits and veggies when they are in season, and therefore local and cheaper. Report
We recently started ordering food packages from Angel Food Ministries (http://www.angelfoodministries.com/). They have tons of distribution locations around the US, so there should be one close to you. Everything's of good quality and fresh. You can view that month's menu before you order so you know what you'll be getting, and there are a few options to choose from. You can get about $65 worth of groceries for $30, and you can get as many "boxes" as you need. Visit the website for further details and find the nearest location. Report
I read all the helpful hints, but did not see using your own cloth bags in there. Most stores give you 3 to 5 cents for each bag of your own that you bring. At least that is one good way to re-use plastic bags, which are far too plentiful. Re-using them is good, but having your own cloth bags handy in your car is better. You can even get insulated ones for cold foods. Report

Comment Pages (6 total)
« First ‹ Prev. 23456
Leave a comment


  Log in to leave a comment.