Group photo
Author:
SACREDAMULET's Photo SACREDAMULET Posts: 3,256
5/8/11 7:03 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Also an overlooked yet potentially important part of savings is "reduced" section. Some fruits and veggies are still good for something even if they're not looking pretty on the outside. An example is bananas. Bananas can be peeled, frozen, then put into a food processor and whipped up into "soft serve" banana "ice cream" in no time. That would cost a quarter, maybe, for all the bananas you could eat.

5'4
vegan

Leader- Healthy Vegan Slim-Down, Feel Great Workshop

Leader- Living With Bipolar





 Pounds lost: 18.0 
0
10
20
30
40
IMVEGAN's Photo IMVEGAN Posts: 2,961
5/7/11 3:37 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
hooray! fresh fruit and veggies in season are the best! remember though, frozen veggies are flash frozen within hours of picking and are a great and often less expensive option when you can't find what you want fresh, or the fresh is very expensive.

 current weight: 113.4 
146
137.85
129.7
121.55
113.4
CEARABREDE Posts: 33
5/7/11 2:54 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Thanks, everyone. I talked it over with my husband and he thinks we'll be alright - especially since I can walk about a mile to the best farmer's market in the area. It's small but the prices are great. I just bought:

- 2 lbs bananas
- 18 oz. blackberries
- 6 ears corn
- 2 lbs tomatoes
- 1 lb collards
- 2 bags baby carrots
- 1 package sliced mushrooms
- 1 bunch asparagus

for $16! I'm ecstatic.

CD6646698 Posts: 1,229
5/6/11 11:22 P

Send Private Message
Reply
I spend $170 every two weeks on groceries....and my husband and I eat separate meals completely.

I eat a smoothie with frozen fruit for breakfast, that is the most expensive part to my day.

Lunch is cheap...a head of red leaf lettuce, a head of green leaf lettuce, a good sized green bell pepper, a couple of good sized cucumbers, no salt added canned tomatoes, raw sunflower seeds, an onion, chick peas....that lasts me a week.

Dinner is ususally kale (cheap cheap) or broccoli, onions, mushrooms, other veggies...black beans...and brown rice OR a yam.

I have a fruit at lunch and at dinner too.

It took me about 2 months to get used to eating this way and buying for it, but I now have the hang of how much and what I need to buy...but now that I have gotten the hang of it I am spending less than before, especially when you count in all of the fast food and resaurant dinners I am not buying anymore.

I use dried beans & not the instant kind of brown rice. Beans are usually less than $1.50 a bag and last one and a half to two weeks, and a $2 bag of brown rice can last almost a month.

Some grocery stores will sell huge bags of oranges for $6...and that bag can be enough fruit for after dinner dessert for two weeks!

Also when I started I shopped at all of the local stores looking around for what stores had the best prices and best selection.

Farm Markets are awesome, I would suggest hunting one down if you don't know if you have one.

I have lots more tips, but right now that's all my brain can think of!



IMVEGAN's Photo IMVEGAN Posts: 2,961
5/6/11 1:00 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
EVELYNF has some great ideas that I follow. I found that I spend less money now. A good idea when working with 2 eating lifestyles. Is to make your vegan meal and then just add a meat side to add in for your hubby. He will be eating a lot more veggies and thus be more healthy. If it turns out that he does not like the food you make one night. Keep a few potatoes baked in the fridge, good for just heating up, You can also keep things for him for sides that will cook quickly like noodles and his fav veg could always be a side. Add a veg he likes and you are set.

Here is a link for a FB page of really cheap and GOOD recipes that I make all the time. Each recipe costs about $3.50 -$4.00 and feeds the two of us for about 6 meals. these can be made even cheaper if you use dried beans, or generic canned beans and tomatoes and just rinse really well, he also uses quick cook boiling brown rice and I use bagged rice or if I am in a hurry, I buy the 10 minute quick cook rice Walmart brand for $1.00 a box. I never buy name brand tomatoes..I just look for a can that only has tomatoes on the label.

Jeff Novick is a vegan dietitian who works with Dr. McDougall. These recipes are really good and good for you. His recipes are in his photo album titled MY SIMPLE RECIPES

www.facebook.com/media/set/?
set=a.2044
32390124.260255.177550385124


Edited by: IMVEGAN at: 5/7/2011 (05:23)
 current weight: 113.4 
146
137.85
129.7
121.55
113.4
EVELYNF's Photo EVELYNF SparkPoints: (47,613)
Fitness Minutes: (95,276)
Posts: 2,055
5/6/11 11:41 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Buy in bulk. Buying produce in season should be less expensive, also buying frozen veggies in large bags should be less expensive too. Dry beans are less expensive than canned and better for you too.look for grains in bulk bins. I"m assuming you have stopped buying processed foods? If not that will save you tons. Also don't buy non-essential beverages like juice, soda, pre-made teas and lemonades. Buy produce that lasts, onions, garlic, potatoes, apples - things that have a longer shelf life.

Also, cooking in big batches can help you with bringing lunch to work and having dinners ready

You sometimes have to rob Peter to pay Paul. Also look at other areas in your life that you can cut down on.

Hope that helps, I don't follow ETL but if you have specific questions please feel free to ask.

Edited by: EVELYNF at: 5/6/2011 (11:45)

 Pounds lost: 198.0 
0
49.5
99
148.5
198
CEARABREDE Posts: 33
5/6/11 11:15 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
I'm reading ETL and yipes! Scary. I definitely want to try it, though. My biggest problem is .... budget. I simply don't have a big enough grocery budget to buy *enough* food. When hubs and I ate the same food and I restricted my own intake, I could get away with $50-65 a week (Processed, boxed food is so *cheap!*). But now that I'm eating healthy food, and *more* food, the bill's jumped up to $80-100, and even then I'm running out of food. I think a large part of the problem is feeding two completely different diets? Our budget simply cannot sustain this, either. HELP.

What do I DO?


Edited by: CEARABREDE at: 5/6/2011 (11:37)
Page: 1 of (1)  

Report Innappropriate Post

Other Healthy Vegan Slim-Down, Feel Great Workshop General Team Discussion Forum Posts

Topics:
Last Post:



Thread URL: https://www.sparkpeople.com/myspark/team_messageboard_thread.asp?board=0x42640x41663700

Review our Community Guidelines