Group photo
Author:
PI4NOPL4Y3R's Photo PI4NOPL4Y3R SparkPoints: (0)
Fitness Minutes: (7,424)
Posts: 606
3/18/11 10:48 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
I eat fresh fruits and veggies every day. I buy organic from my local grocery store, and I've never spent more than $200 a month for my entire grocery bill (not just fruits and veggies). Try mixing it up with canned or frozen occasionally. Also, I make sure I eat my fresh stuff first so it doesn't go bad on me. Perhaps you are over paying for your groceries? Try looking at other grocery stores to see if their prices are lower.

~*~Stephanie~*~ (or Steph)

"Nothing worth having is easy; if it was, everyone would have it." -my Pap RIP

"I'm starting with the [wo]man in the mirror... If you wanna make the world a better place, take a look at yourself and then make a change." -Michael Jackson RIP

Goal 1: 269 - no longer morbidly obese.
Goal 2: 236 - no longer severely obese.
Goal 3: 202 - no longer obese.
Goal 4: 199 - out of the 200s.
Goal 5: 168 - heal


 current weight: 361.0 
361
338
315
292
269
CD2560137 SparkPoints: (0)
Fitness Minutes: (640)
Posts: 7
3/18/11 1:15 A

Send Private Message
Reply
I buy almost all of my veggies frozen. Frozen veggies have the exact same amount of nutrients as fresh. Obviously Fresh tastes better, but that's the only difference between frozen and fresh. When i used to buy fresh veggies, they would always rot before i could finnish them.

I live alone, so I'm always cooking single serving meals, but most foods are sold in multiple serving sizes for family sized meals. It's definitely much more expensive to cook for 1 than cook for multiple people cause a lot of the food goes bad, so i always try to buy food that can be frozen.

RACHELJAY23's Photo RACHELJAY23 Posts: 69
3/15/11 1:49 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Interesting, I've never spent more than $200 a whole month eating healthy. I just purchase fresh fruits and veggies, fish, lean skinless and boneless chicken, and ground turkey. I do get snack items as well as yogurt and cheese, grapes, and sometimes those 100 calorie packs. I went to Sam's club and purchased $200 work of food, cooked, sectioned them off, and froze them and I had enough meals to stretch me for over a month. Eating off of a smaller plate helps too. Your belly gets a bit smaller and you don't consume as much, thus saving more food. I believe I paid more eating unhealthy then I did not. I would purchase bagged skillet meals at $7 a pop and so on. A lot of the fish/chicken I get are on sale or just around or less than $6 average. I get one or two, fruits here are like $2.50 for a big pineapple. A bundle of broccoli is only about 2/$5 here.

Edited by: RACHELJAY23 at: 3/15/2011 (13:54)
 current weight: 218.0 
251
225.75
200.5
175.25
150
JAYNIELOUISE Posts: 16
2/19/11 7:59 A

Send Private Message
Reply
So many good ideas here.
I too have notices that healthy eating is expensive. but worth every cent. In our house I'm a full time student so i try and make the money go as far as it can.
For most of us aussie, the fruit and veggies are going up in prices due to all the floods, but i found that little local fruit and veg stores sometimes have better quality and cheaper foods. i tend to buy meat and cut the fat off it myself, and when some veggies are on special i will but like 1 to 2 kg of it and cut it up and freeze it. As for fruit if i buy it from a fruit and veg store locally owned it last longer than safeway,
And if i have veggies that look like they dont have long left then i make a veggie slice with them all, and then freeze portions, and take it to school for lunch,


Good luck with your healthy eating, emoticon

 Pounds lost: 8.0 
0
36.75
73.5
110.25
147
AMANDAJ1122's Photo AMANDAJ1122 SparkPoints: (0)
Fitness Minutes: (3,622)
Posts: 52
1/24/11 6:20 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Shopping the sales definitely helps! I head into the market knowing i am going to buy x amount of pieces of fruit for the week, and then get whatever is on sale at the time, i do the same with many of my veggies (it helps that i like just about all fruits and veg though). Being flexible enough to go with what's in season will help, because that's when you get the good deals. Of course, I live in Maine, so our seasonal options are somewhat limited...but I try my best anyways!



 current weight: 266.5 
295
261.25
227.5
193.75
160
CD4139087 SparkPoints: (0)
Fitness Minutes: (13,066)
Posts: 99
1/24/11 4:27 P

Send Private Message
Reply
I tend to buy frozen fruits and veggies for the simple reason that they last longer. I avoid most canned items (unless salt-free), and buy dried rice and beans (takes a little longer to prepare, but it's super cheap).

Also try checking out your local ethnic markets if you have them. We have a Mexican market and a Chinese grocery store near me, and I was surprised at how much cheaper some of their produce was...

PRINCESS_PIA's Photo PRINCESS_PIA Posts: 217
1/24/11 5:56 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Thanks for all your suggestions I appreciate them. I notice I have been going alot for things such as fruit n veggies and yogurt/ string cheese. I have decided to eat more things on sale. Like tuna was on sale 50 cents a can which is good here ( California). So I bout 10. I will eat that for a while. I was hesitNt to buy frozen veggies cuz I thought u didn't get the nutrients from it. I've bought spinach, broccoli ( alot) zucchini , mushrooms, green beans, tomatoes. I have been eAting ALOT of vegggies like 8 or more servings. So that's probably why it's expensive. I just need to think what I can eAT that is nutritious n not so pricey. I will try n go w/ out meat 2 x a week. Just beans, and low- fat dairy for my protein.

Also I need to shop multiple places. I know the produce n fruits r more expensive where I shop than our Latin markets out here so I may split my purchases

Priscilla

"Shared joy is double joy, shared sorrow is half sorrow" -proverb


 Pounds lost: 62.8 
0
50.25
100.5
150.75
201
JACOBSBELOVED's Photo JACOBSBELOVED SparkPoints: (0)
Fitness Minutes: (7,394)
Posts: 129
1/24/11 2:37 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
It's expensive to buy fresh produce but have you checked out the frozen veggies? I know people say that fresh is better but at least it's better than getting a $1 double cheeseburger from a fast food value menu. I was at the store today and saw frozen veggie bags 3/$5.00. Not too bad.

"If you're tired of starting over, stop giving up"

"Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time"


 Pounds lost: 40.0 
0
40
80
120
160
ICE-LOLLY's Photo ICE-LOLLY Posts: 206
1/24/11 12:49 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
I have a huge vege garden which helps a lot this time of year (it's summer for me). I buy a lot of frozen vege too to bulk out meals and I don't use a lot of packaged sauces or anything. I grow my own herbs so don't buy sauces etc.
I often buy bulk bags of fruit n vege then separate it all out and freeze them. Same with buying bulk packs of meat, I freeze everything in portions so that i'm not wasting anything and can stretch it as far as possible.
When I have any veges that are looking a bit sad I make a big batch of tomato based pasta sauce. I use tinned tomatos and lots of herbs so once you blend it at the end, you can't taste or see what's gone into it. Perfect for when you have fussy eaters or your zucchini plant is producing way more than it should!

Love the life you're in and live the life you love :)


 current weight: 233.0 
290
255.5
221
186.5
152
KILEYJLYNN Posts: 98
1/23/11 1:06 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
My husband give me between 200-350 a month to spend on groceries for a month for a family of 3. So for us it is tight! I clip coupons out of the newspaper and also out of magazines! ALLYOU magazine has a lot of coupons it and for the things that I buy so check that out!! Also most mornings if you go to Kroger about 5 they are bagging up all there fruit and veggies they put on sale. They aren't moldy or nasty they have just been sitting there longer or may have one bruise on there and they sale them for about 30 percent of original price!! Hope this helps

 current weight: 285.0 
286
248.5
211
173.5
136
AIMEESINGS's Photo AIMEESINGS Posts: 2,929
1/23/11 4:10 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
A lot of Grocery stores will price match their competitors prices (like Walmart) So check Ads and figure out who has the cheapest prices. This and coupons helped me be able to afford more healthy food.

Also my mom and I buy bulk bags of fruits, veggies, and grains, and then we split them (and the cost) I can't finish a whole bag of grapefruit in a week, but together we save and both get to enjoy the variety.

-Aimee, 30, NY

Therefore, whether you eat or drink, or whatever you do, do all to the glory of God. � 1 Corinthians 10:31

"Never give up on a dream just because of the length of time it will take to accomplish it. The time will pass anyway."


 current weight: 277.4 
277.4
257.3
237.2
217.1
197
JULIHC82's Photo JULIHC82 SparkPoints: (0)
Fitness Minutes: (16,835)
Posts: 414
1/22/11 4:07 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Good point DEBMARBAKER!

 Pounds lost: 0.0 
0
31.15
62.3
93.45
124.6
DEBMARBAKER's Photo DEBMARBAKER Posts: 648
1/21/11 10:27 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Lots of good tips here, and don't forget--healthy eating is never as expensive as hospital bills, doctor's visits, and years off our lives!

The trick is learning how to watch where you're going AND keep your head up.


 current weight: 179.0 
309
265.5
222
178.5
135
IMSOSKARUDE SparkPoints: (0)
Fitness Minutes: (829)
Posts: 10
1/21/11 10:21 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
I just cook with the poor mans specialty ingredients: canned beans and lentils, and fresh cheap produce. I try not to eat meat, and that also helps cut my bill down. Also plan your meals one week in advance (This makes using the nutrition tracker faster if you know what you are eating in advance) and then plan a shopping list around that, and this helps with impulse buying. How is it more expensive? Are you buying prepackaged meals? (Which is a no-no! Too much sodium!) I wish you all the best!

 current weight: 231.0 
245
218.75
192.5
166.25
140
NIKGETSHEALTHY's Photo NIKGETSHEALTHY SparkPoints: (0)
Fitness Minutes: (110)
Posts: 55
1/21/11 12:52 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
I agree, it is expensive to eat healthier. Fortunately, we have a farmers market here so we can get a lot of our produce cheaper from local growers. Also, I have really been watching sale papers for our grocery stores to see when they are having sales. I also discovered that double coupon days are for me! lol I didn't even know that grocery stores had special days for that until I heard about it on Rachel Ray. I asked at the store we frequent most often and they do it on Thursday. I find most of the coupons online as well. I know that these little things may not help everyone but they definitely have cut my grocery bill a bit. It's important for me to stay within my budget because we don't have a lot of extra money. I'm sure others can relate!

 Pounds lost: 15.8 
0
32.75
65.5
98.25
131
SOJOGAL31's Photo SOJOGAL31 Posts: 86
1/21/11 9:34 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Good Morning!! When I first started my program I was shocked at how expensive healthy eating was! I make a meal plan for the week and do all my shopping and cooking on Sunday. I get up early and go to the store (it's usually empty and they're restocking the produce)and then I spend the majority of my morning and early afternoon cooking for the week.

I quickly figured out that buying protein in bulk and separating and freezing it saves a lot! This week I only spent around $70 because I already had some ground turkey and chicken in the freezer so I didn't need to buy any!

I only buy as much produce as I know I can finish in a week, there's nothing worse than watching $8 worth of apples go bad because you just can't finish them!

I typically spend $100-$150 per week, but like you said, in the end it's worth it! Oh, and I make it a point to only buy what's on my list! I know exactly whereto find what I need and to my best not to wander down any aisle where I don't need anything. Sorry that this is so long, hope it helps! Good luck!

*~*Halez*~*


 current weight: 243.8 
243.8
227.85
211.9
195.95
180
PRINCESS_PIA's Photo PRINCESS_PIA Posts: 217
1/21/11 12:50 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Ive been to the grocery store like 3x a week...and its a lot I dont buy expensive things...just veggies, protein and a couple whole grain items...but i seem to be going to get more veggies and fruits every few days...I know its worth it but i need to figure out a way to spend less than I was eating out...cuz just me alone I was spending like 500 or more a month eating...


Any ideas? What do you spend a month? how often do you do your shopping and what do you usually buy? I know alot of questions...lol sorry

Priscilla

"Shared joy is double joy, shared sorrow is half sorrow" -proverb


 Pounds lost: 62.8 
0
50.25
100.5
150.75
201
Page: 1 of (1)  

Report Innappropriate Post

Other 20 Somethings with 100+ Pounds to Lose General Team Discussion Forum Posts

Topics:
Last Post:



Thread URL: https://www.sparkpeople.com/myspark/team_messageboard_thread.asp?board=0x11519x39328991

Review our Community Guidelines