Message board topics
Reply Create A New Topic Subscribe to this Discussion
Community Leader community leader photo Community Leader
ANARIE is the moderator for this forum.
Author:
MANDIETERRIER1's Photo MANDIETERRIER1 Posts: 17,638
12/29/17 6:07 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
In that case. If I were you. I wouldn't get prime. JMHO

~Just my .02 cents. Not sure that it is worth that much~

erinwroteablogyall.blogspot.
com/2018/04/what-happened.html


ARCHIMEDESII's Photo ARCHIMEDESII SparkPoints: (202,363)
Fitness Minutes: (303,178)
Posts: 27,515
12/29/17 2:41 P



My SparkPage
Send Private Message
Reply
Amazon Prime isn't just for saving on shipping costs. Amazon Prime is like Netflix. You can watch movies or TV shows. Listen to music. There are a lot of benefits from having Amazon Prime. If you already have Netflix or HULU, you could close out those subscriptions and get Prime.

Do I shop Amazon every week ? Nope. but I order enough through the year or watch enough movies that I can justify the $99 yearly cost. If you're already paying for Netflix, Amazon Prime would be the better deal.




LACOYTA Posts: 621
12/29/17 12:08 A

Send Private Message
Reply
"So you mentioned Amazon Prime in another thread.

Do you already buy a lot from Amazon? That would make Prime worthwhile? "

I seldom shop there. I do know that some people buy food items there if they are Prime members



MANDIETERRIER1's Photo MANDIETERRIER1 Posts: 17,638
12/28/17 11:14 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
So you mentioned Amazon Prime in another thread.

Do you already buy a lot from Amazon? That would make Prime worthwhile?

If not. Then I would aim towards getting something else. My Prime pays for itself. Every year. With free shipping. Sometimes free returns. Prime movies and Amazon music.

If you don't already use Amazon regularly. I would say nah. To the Prime.

~Just my .02 cents. Not sure that it is worth that much~

erinwroteablogyall.blogspot.
com/2018/04/what-happened.html


MANDIETERRIER1's Photo MANDIETERRIER1 Posts: 17,638
12/28/17 5:48 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
How to prioritize. Ask yourself? Will this purchase keep me from buying something I really want, later on? With your budget. Yes it will.

So every impulse and junk food purchase. You need to tell yourself. This purchase will keep me from buying what I really want. Later on.

Instead of feeding that $1.50 into a vending machine. Put the money you save in a jar and watch as it multiplies. Save it for something really special. Get some coin wrappers from Walmart and take it to the bank. Trade it in for cash. (those coin machines take a fee)

I tell you a little story. Just before Christmas. Costco got in Tom's of Maine shoes in black and gray. My sister said, buy me a pair in gray. I did and they didn't fit.

So I have these Tom's of Maine shoes. I have always wanted a pair of Tom's. I don't like gray though. It is my absolute least favorite color.

I could keep the shoes. Then when Costco gets in spring shoes. Perhaps some Tom's that are really pretty and I love? (or keds, adidas or something in a color or design that I love) I won't be able to buy them. Since I didn't return the ugly gray ones. That I really hate and will never wear. Not being able to buy the shoes that I love. Will make me hate the gray ones even more.

Make a list of needs, car payment, insurance, food, etc

Make a list of wants. Nothing that has to do with thinner thighs or a smaller waist.

Make a list of things that you buy that are not needs. Things that you can do without.

Another story. I want another pair of over the knee boots. I also want an Easter dress. And maybe a pair of shoes. Buying the boots now, will keep me from being able to get an Easter dress. Oh well! I don't really need another pair of boots. Even though I love boots. Maybe I will be able to get a pair if they go on clearance.

~Just my .02 cents. Not sure that it is worth that much~

erinwroteablogyall.blogspot.
com/2018/04/what-happened.html


ARCHIMEDESII's Photo ARCHIMEDESII SparkPoints: (202,363)
Fitness Minutes: (303,178)
Posts: 27,515
12/28/17 2:14 P



My SparkPage
Send Private Message
Reply
Okay, you said you spend about $50 a week on groceries, vending machines and various 7-11 type snacks.

If the vending machine is like the ones where I work, it means you can spend $1-$2.50 per snack depending on the snack. We'll keep this simple and say you spend $1.50 each day on one snack from the vending machine. that's $7.50 each week or $30 each month just at the vending machine.

You could easily spend $7.50 on fresh fruit. bananas, apples, pears, whatever is on sale. that $7.50 should buy at least 10 pieces of fruit. That's two pieces of fruit each day during your work week for snacks.

If you want to put a little side for treats, that's okay. but be aware, as portions go, you need to decrease your portion of treats and increase your portion of fruit/veggies. If you were to eat more servings of fruit/veggies, that would help decrease the sugar/junk cravings you get.

I've said this many times before,"If you eat crap, you feel like crap". If you want to improve your body and your mood, eat more fruit and veggies.

50% of the amount you spend on junk could be spent on healthier foods. Choose your snacks more wisely. Look for snacks that are low in sugar, high in fiber. avoid the chips. I've also said this many times, if you want to lose weight, the chips have to go. If you can't control your portion, stop buying them. they are hollow calories that provide zero nutritional value. the only value they have is that they crunch.

You could enjoy a bowl of low fat air popped popcorn for less calories and still get that nice crunch.



LACOYTA Posts: 621
12/28/17 1:42 P

Send Private Message
Reply
"Okay so $420 could go to something worthwhile. That is much better than junk food.
One of those could be Amazon Prime. So you can buy real food and healthy snacks. Instead of junk."

Amazon Fresh doesn't come to my zip code #smalltownproblems So I can't do it.

"What else can you cut out? So that you can have the things you really want?"

I suppose I should make a list.

"Still simply mystified by how you can spend $50 a week at Aldi? For one person."

$50 is Aldi, another grocer and vending machines and the occasional junk at 7-eleven

"I prefer learning how to prioritize"

I'm not good at that lol


MANDIETERRIER1's Photo MANDIETERRIER1 Posts: 17,638
12/28/17 1:02 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Still simply mystified by how you can spend $50 a week at Aldi? For one person.

Remember you're not the only one on a budget. The people with nice stuff. Just learned to prioritize. Or they're swimming in debt to keep up a sham lifestyle. I prefer learning how to prioritize

Edited by: MANDIETERRIER1 at: 12/28/2017 (13:04)
~Just my .02 cents. Not sure that it is worth that much~

erinwroteablogyall.blogspot.
com/2018/04/what-happened.html


MANDIETERRIER1's Photo MANDIETERRIER1 Posts: 17,638
12/28/17 12:55 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Okay so $420 could go to something worthwhile. That is much better than junk food.

One of those could be Amazon Prime. So you can buy real food and healthy snacks. Instead of junk.

What else can you cut out? So that you can have the things you really want?

Prime is not only food. They sell clothes, too. Free shipping and 'sometimes free returns.

~Just my .02 cents. Not sure that it is worth that much~

erinwroteablogyall.blogspot.
com/2018/04/what-happened.html


LACOYTA Posts: 621
12/28/17 10:30 A

Send Private Message
Reply
When I track my spending I usually spend $30-$38 on junk a month. So if I spend $35 a month, it's more like $420 a year.

Oh, took the DVDs back.

Edited by: LACOYTA at: 12/28/2017 (10:32)
MANDIETERRIER1's Photo MANDIETERRIER1 Posts: 17,638
12/27/17 12:41 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
I did the math and if you stop buying junk from Aldi. That could total $100 a month savings. $1200 a year. I am not sure how much you buy at Vitacost or on vending machines. Or lunch out. If you cut those way out. That's even more.

Let's say that's $2000 a year. That's enough for fabulous outfits. A few sessions with a personal trainer. Better skin care products.

Rich people are rich because they make their money work for them.

~Just my .02 cents. Not sure that it is worth that much~

erinwroteablogyall.blogspot.
com/2018/04/what-happened.html


LACOYTA Posts: 621
12/25/17 4:45 P

Send Private Message
Reply
I replaced the PB with the almond butter. I'll look into the WASA bread.

ARCHIMEDESII's Photo ARCHIMEDESII SparkPoints: (202,363)
Fitness Minutes: (303,178)
Posts: 27,515
12/25/17 2:05 P



My SparkPage
Send Private Message
Reply
2-3 jars of peanut butter is a lot of calories. I enjoy peanut butter, but I only go through a jar a month. Because almond butter is so rich, I use an even smaller amount than peanut butter. A jar of almond butter lasts me close to two months.

If you're eating 2-3 jars of peanut butter per month, try cutting back on your serving size. use a smaller amount so that you're only using 1-2 jars per month. also, what are you eating with the peanut butter ? Crackers ? you might consider switching to something like WASA crisp bread. Lower in calorie, higher in fiber. 1-2 crackers with a small dab of peanut butter would be a good snack.

Now, if you're eating a row of Ritz with your peanut butter, not good. if you're going to snack on crackers, one serving is about 4-5 crackers or 140-160 calories. you have to be careful when you eat crackers. Same with chips. If you know that you mindlessly eat chips, then don't buy them. keep them out of the house.

If you can't portion control the chips or crackers, they need to go.


MANDIETERRIER1's Photo MANDIETERRIER1 Posts: 17,638
12/24/17 11:34 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
As for yogurt. Not really into yogurt. My mom is though.

She gets 24 oz tub of Greek called The Greek Gods. It costs as much as one of those tiny tubs of chobani. Then ads her own fruit. If your store doesn't carry that brand. Then there's probably something comparable.

~Just my .02 cents. Not sure that it is worth that much~

erinwroteablogyall.blogspot.
com/2018/04/what-happened.html


MANDIETERRIER1's Photo MANDIETERRIER1 Posts: 17,638
12/24/17 5:39 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
That's really good for almond butter. At Harris Teeter cashew butter is $10.99 I think it's worth it to pay a little more for the peanut butter with no added sugar. Just peanuts

You could probably save $25 if you didn't buy junk from Aldi. Maybe just buy one treat?

There was one lady behind me. Her cart was filled top to bottom at Aldi.

~Just my .02 cents. Not sure that it is worth that much~

erinwroteablogyall.blogspot.
com/2018/04/what-happened.html


LACOYTA Posts: 621
12/24/17 4:26 P

Send Private Message
Reply
"I'm not sure what the almond butter goes for at Aldi's. It's $5.99 at Trader Joe's and $6.99 at Whole Foods. Those are the house brands. The premium brands can go for $8.99 or higher. I usually buy peanut butter. Almond butter is a once in a while purchase."
The cheaper stuff usually has sugar in it. So does the kind at Aldi. I can eat 2-3 jars of PB in a month. Almond butter last longer because I don't like it as much. I got a crazy deal on it Big Lots.

"Do your bring your lunch to work or just eat from the vending machine ? "
I bring my lunch but sometimes the chips call my name...

ARCHIMEDESII's Photo ARCHIMEDESII SparkPoints: (202,363)
Fitness Minutes: (303,178)
Posts: 27,515
12/24/17 11:13 A



My SparkPage
Send Private Message
Reply
There are no Aldis near me. wish there were because I've heard good things about them. We only just started seeing Wegman's in the greater Boston area. Most of my grocery shopping is done at Market Basket (go Arthur T) or Star Market. For fruit/veg I shop at Haymarket.

I'm not sure what the almond butter goes for at Aldi's. It's $5.99 at Trader Joe's and $6.99 at Whole Foods. Those are the house brands. The premium brands can go for $8.99 or higher. I usually buy peanut butter. Almond butter is a once in a while purchase.

What I am looking at buying is sunflower seed butter. Thought it might be cheap, nope. even at Trader Joe's a jar costs $4.99. oh and I only buy butters with no hydrogenated oils.

I buy a variety of yogurts too, whatever is on sale. I usually buy Fage or Chobani. I recently bought some Green Mountain Greek yogurt. their egg nog flavor is wonderful.

Lacoyta, why don't you buy enough fruit so that you can have that to snack on at work instead of hitting the vending machine. I like slices of apple with some cinnamon or even a little dab of peanut butter. It takes me less that a couple minutes to slice up a couple of apples into a container. You could do that too. If you don't want apples, slice up a banana with a dab of the almond butter.

Do your bring your lunch to work or just eat from the vending machine ? If you're working a full day as a cleaner, you still get breaks/lunch. That's the law.

LACOYTA Posts: 621
12/23/17 10:27 P

Send Private Message
Reply
"So now I am curious. How do you spend so much on one person at Aldi?"
I buy a few other things at another store. Chobani yogurt and (once a month)almond butter. I set aside $200 cash once a month and spend it all regularly I grab money out of that envelope for junk. (Bad I know)

LUANN_IN_PA Posts: 26,976
12/23/17 10:08 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Aldi shopping has recently changed in my area.
It used to be that people would leave with 5 - 10 items, now they are leaving with full carts. Boggles the mind!

"We cannot change the cards we are dealt, just how we play the hand."
~ Randy Pausch

"There's a difference between interest and commitment. When you're interested in doing something, you do it only when circumstance permit. When you're committed to something, you accept no excuses, only results."
~ Art Turock

"We have a saying in Tibet: If a problem can be solved, there is no use worrying about it. If it can't be solved, worrying will do no good."
~ 7 Years in T
MANDIETERRIER1's Photo MANDIETERRIER1 Posts: 17,638
12/23/17 9:30 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Aldi is my new obsession. Since I will be able to cut my grocery bill. By at least a third. And we have one opening closer to us in the Spring.

So now I am curious. How do you spend so much on one person at Aldi? I could see easily spending that much at Trader Joe's. I love Trader Joe's, too. It is kind of spendy for three people.

You can even buy some staples from The Dollar Tree. Just read the labels. Make sure you are getting actual food. Some items may be cheap, but no bargain when it comes to your health and well being.

The one item I won't cut corners on is King Arthur Flour. Which cannot be bought at Aldi.
Or Cascade Dishwashing liquid. Or Bounty Paper towels. Some things I buy in bulk from Costco

Edited by: MANDIETERRIER1 at: 12/23/2017 (21:34)
~Just my .02 cents. Not sure that it is worth that much~

erinwroteablogyall.blogspot.
com/2018/04/what-happened.html


JANIEWWJD's Photo JANIEWWJD SparkPoints: (608,216)
Fitness Minutes: (359,807)
Posts: 17,365
12/23/17 9:21 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Try to have a Merry Christmas and a Great New Year!!!

Janie Garcia Moreno

"WITH GOD ALL THINGS ARE POSSIBLE"

"PRAYER CHANGES THINGS"

"NEVER PUT A QUESTION MARK WHERE GOD HAS PUT A PERIOD!"

"WHAT THE MIND CAN CONCEIVE AND BELIEVE, IT CAN ACHIEVE!"


 current weight: 120.0 
145
137.5
130
122.5
115
DENRNAJ's Photo DENRNAJ SparkPoints: (119,133)
Fitness Minutes: (171,165)
Posts: 4,143
12/23/17 9:15 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
I like using the tools on SP- free and well worth the time and effort looking around the site- never know what you'll find!

Make it happen- just one step at a time!


 Pounds lost: 0.3 
0
19.875
39.75
59.625
79.5
LACOYTA Posts: 621
12/23/17 9:01 P

Send Private Message
Reply
'I do spend a little extra for good extra virgin olive oil. I'll buy that when I see it at TJ Maxx or Marshalls."
They're very slowly building a Marshall's where I live.

"Look up Aldi and see if you have one nearby?"
Shop there every week. emoticon



MANDIETERRIER1's Photo MANDIETERRIER1 Posts: 17,638
12/23/17 7:43 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Yoga will help your posture. Standing and sitting up straight. Is an easy way to look like you lost weight in your middle.

Not buying fitness magazines helps. Your finances and I don't find them very helpful for actual weight loss.

~Just my .02 cents. Not sure that it is worth that much~

erinwroteablogyall.blogspot.
com/2018/04/what-happened.html


MANDIETERRIER1's Photo MANDIETERRIER1 Posts: 17,638
12/23/17 7:28 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Look up Aldi and see if you have one nearby? I bought groceries for three people for $40 for a week.

If I go to Harris Teeter. I buy store brand. I pay $70 a week. You must compare prices. Store brands aren't always cheaper.

Spent a little more this week and Thanksgiving week. Will probably celebrate Christmas with some extended family next week. Will head back to Aldi to see what yummy specials they have.

Edited by: MANDIETERRIER1 at: 12/23/2017 (19:35)
~Just my .02 cents. Not sure that it is worth that much~

erinwroteablogyall.blogspot.
com/2018/04/what-happened.html


ARCHIMEDESII's Photo ARCHIMEDESII SparkPoints: (202,363)
Fitness Minutes: (303,178)
Posts: 27,515
12/23/17 5:14 P



My SparkPage
Send Private Message
Reply
Okay, $50 a week on groceries. You could easily spend $20 on fresh fruit and veg and still have $30 for all the other foods you want.

When I look at what I buy for groceries each week, over half goes to fruit/veg. I don't spend much on meat because I'm eating less of that. I do buy nuts/seeds/beans for protein. Beans don't cost much, a can goes for $.99 or less. I put chick peas in my salads. A can will go for five salads. To make sure my salads of plenty of fiber, I add cabbage. A head of cabbage goes for $1.50. My market is selling cabbage for $.59 a pound. a head of romaine lettuce on sale, $1.50. Squash, on sale $.89 a pound. I make a squash based chili. squash is nutrient dense, cheap and yummy.

I do spend a little extra for good extra virgin olive oil. I'll buy that when I see it at TJ Maxx or Marshalls. You can get very good deals on gourmet foods there. Believe me, I can make $50 go a long way.

LACOYTA Posts: 621
12/23/17 3:54 P

Send Private Message
Reply
"You chose to buy it, knowing you did not need it and could not afford it."
I think I'll exchange them if I can.

"You really need to work on impulse control."
I know

" You never, ever change."
Sometimes I make changes but the are very tiny and not worth mentioning. I've cut way back on buying fitness magazines because I have a bunch for example. And I lost some back fat this fall.

"How many Rodney Yee yoga DVDs did you get for $4 ? Will you use them ? if you use the DVDs, then the $4 isn't a waste. "
4. Debatable I almost never do yoga.

"How much money do you spend each week on groceries ? Not necessities, just food. "
Around $50


ARCHIMEDESII's Photo ARCHIMEDESII SparkPoints: (202,363)
Fitness Minutes: (303,178)
Posts: 27,515
12/23/17 2:38 P



My SparkPage
Send Private Message
Reply
LACOYTA,

How many Rodney Yee yoga DVDs did you get for $4 ? Will you use them ? if you use the DVDs, then the $4 isn't a waste. Rodney Yee yoga workouts are very good. but keep in mind, they aren't for weight loss. Doing yoga will help improve your posture, flexibility, balance and coordination. It could help decrease your stress if you were to do it regularly. I'm a firm believer in yoga breathing exercises.

Since you bought the DVDs, I think you should do them. Don't expect miracles, but you might see some improvements in coordination, balance, core strength and posture IF you do them consistently.

You have this notion that only rich people can lose weight because they can afford personal trainers, chefs, nutritionists, personal shoppers, etc. This may shock you, but pretty average people with limited budgets lose weight too.

I am not rich. I lost weight on a budget, just like a lot of other Spark members. You could as well if you stopped looking for miracles. You need to understand that losing weight takes hard work. it always had. you can't sit in front of the tv or computer snacking on chips wondering why you can't lose weight.

On top of that, you talk about your body as if you had 100+ pounds to lose. Someone who wears size 6 or even a size 8 pants is NOT FAT. If you feel flabby, then you need to do some strength training. No need to buy new DVDs when you have the Kettlewerx DVD workouts. those will do just fine.

If you workout consistently, you could lose more inches. If you want to lose weight, as we have told you many many times, you'll need to eat more carefully. And this isn't about being able to afford fresh fruit and veggies. You buy what's on sale. You buy frozen or canned.

You can eat healthy while on a budget.

How much money do you spend each week on groceries ? Not necessities, just food. what do you spend on food for your breakfast, lunch, dinner ? I know you already spend too much on snacks from the vending machine at work.




MLAN613 Posts: 19,427
12/23/17 1:33 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
"Does it make you skinny?"

No, yoga doesn't make you skinny. Neither does running, swimming, hiking, etc, etc, etc when you continue to eat too many calories and too many barbecue potato chips and too much crap. The many years of excuses, whining, and moaning haven't made you skinny either.

Lacoyta, you are so full of excuses and are such an attention monger. You never, ever change. I am tired of it, even angry. I think I am finally done helping you and offering this help for free. It has cost me, personally, a lot of time that I could have spent helping someone else who would appreciate it.

Good luck to you on your journey.

Edited by: MLAN613 at: 12/23/2017 (15:32)
Meghan in Minneapolis, Minnesota, USA


 July Minutes: 1,807
0
39.25
78.5
117.75
157
LUANN_IN_PA Posts: 26,976
12/23/17 11:26 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
You chose to buy it, knowing you did not need it and could not afford it.
You do the same with eating... you choose to buy and eat things that you know are not good for your goals.
You really need to work on impulse control.

Perhaps this might help...
www.psychologytoday.com/basics/self-contro
l


"We cannot change the cards we are dealt, just how we play the hand."
~ Randy Pausch

"There's a difference between interest and commitment. When you're interested in doing something, you do it only when circumstance permit. When you're committed to something, you accept no excuses, only results."
~ Art Turock

"We have a saying in Tibet: If a problem can be solved, there is no use worrying about it. If it can't be solved, worrying will do no good."
~ 7 Years in T
LACOYTA Posts: 621
12/23/17 11:15 A

Send Private Message
Reply
"And if $4 blows your budget, why did you deliberately choose to buy that DVD when you have over a dozen unused ones at home? "
It was an impulse buy.

LUANN_IN_PA Posts: 26,976
12/23/17 11:10 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
"But I'm fat."
No, you are not. People who are in single digit pants sizes (you posted once that you wear a size 6) are not fat.

"I was hoping I could lose weight for free"
You can, by controlling your calories. But you don't ever do that.

And if $4 blows your budget, why did you deliberately choose to buy that DVD when you have over a dozen unused ones at home?

"We cannot change the cards we are dealt, just how we play the hand."
~ Randy Pausch

"There's a difference between interest and commitment. When you're interested in doing something, you do it only when circumstance permit. When you're committed to something, you accept no excuses, only results."
~ Art Turock

"We have a saying in Tibet: If a problem can be solved, there is no use worrying about it. If it can't be solved, worrying will do no good."
~ 7 Years in T
LACOYTA Posts: 621
12/23/17 10:36 A

Send Private Message
Reply
"Maybe you look as amazing as you are meant to already, don’t spend anymore money and more years trying. Make the best of it, like so many of us."
But I'm fat. And plain as can be. I was hoping I could lose weight for free, fit into my old clothes,use those coupons for $5 or $10 off your purchase that stores put out sometimes to buy anything I might need and take it from there.


"There is more to fitness than burning calories. Yoga is an excellent workout even though it doesn't burn a lot of calories. It increases flexibility, strength, and is relaxing. "
Does it make you skinny?

"I am surprised that $4 blew your budget????? Life isn't free."
$0 was my "makeover" budget. because life isn't free. There's groceries to buy, gifts (I have more gifts to buy after the holidays), other bills. So I don't know how to budget for something that would only be for me like a makeover. you're supposed to spend money on gifts before you drop a dime on fixing yourself up.

" But perhaps you're more upset with yourself because you spent the money on yet another DVD when you have, what was it, 18 at home already?
That is a little distressing. If it was a well thought out purchase, like maybe I'd rented a DVD and liked it I wouldn't feel bad

"Personally, I love The Dollar Tree. I spent about $20 there the other week to get some containers to help me get my closet organized.I wish I could afford to have all 4 of my closets professionally redone but it's financially out of the question right now. Instead of making excuses, I deal with issues at hand within my current means. "
I used cardboard boxes covered with leftover contact paper to get my closet organized. I'd love a professionally closet too. And the whole house fixed up:clutter removed and styled to look Pinterest worthy with a home gym.

Edited by: LACOYTA at: 12/23/2017 (10:49)
MLAN613 Posts: 19,427
12/23/17 7:00 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
There is more to fitness than burning calories. Yoga is an excellent workout even though it doesn't burn a lot of calories. It increases flexibility, strength, and is relaxing.

I am surprised that $4 blew your budget????? Life isn't free. But perhaps you're more upset with yourself because you spent the money on yet another DVD when you have, what was it, 18 at home already?

Personally, I love The Dollar Tree. I spent about $20 there the other week to get some containers to help me get my closet organized.I wish I could afford to have all 4 of my closets professionally redone but it's financially out of the question right now. Instead of making excuses, I deal with issues at hand within my current means.

Edited by: MLAN613 at: 12/23/2017 (07:03)
Meghan in Minneapolis, Minnesota, USA


 July Minutes: 1,807
0
39.25
78.5
117.75
157
ETHELMERZ's Photo ETHELMERZ Posts: 21,490
12/23/17 2:51 A

Send Private Message
Reply
Maybe you look as amazing as you are meant to already, don’t spend anymore money and more years trying. Make the best of it, like so many of us.

JAPIOW's Photo JAPIOW Posts: 1,177
12/23/17 12:13 A

Send Private Message
Reply
bury them



 current weight: 112.0 
143
135.25
127.5
119.75
112
LUANN_IN_PA Posts: 26,976
12/22/17 10:58 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Return it.

"We cannot change the cards we are dealt, just how we play the hand."
~ Randy Pausch

"There's a difference between interest and commitment. When you're interested in doing something, you do it only when circumstance permit. When you're committed to something, you accept no excuses, only results."
~ Art Turock

"We have a saying in Tibet: If a problem can be solved, there is no use worrying about it. If it can't be solved, worrying will do no good."
~ 7 Years in T
LACOYTA Posts: 621
12/22/17 10:23 P

Send Private Message
Reply
My intent was to look amazing without blowing more money (I've spent a crazy amount on fitness and trying to look good over the years). But I went to the Dollar Tree and impulsively spent $4 on Rodney Yee yoga DVDs when I know yoga burns next to no calories.
I'm already over budget in my 2018 makeover!


Page: 1 of (1)  

Report Inappropriate Post

Other SparkPeople Cafe Topics:

Topics:
Last Post:
1/20/2018 3:39:30 PM
2/10/2018 10:25:19 AM
7/16/2018 10:36:23 PM
7/17/2017 12:06:09 PM
10/31/2017 12:58:03 AM

Thread URL: https://www.sparkpeople.com/myspark/messageboard.asp?imboard=1&imparent=43956061

Review our Community Guidelines