ICAMINERO
250-499 SparkPoints 487
SparkPoints
 

Eating healthy costs more?

Saturday, February 02, 2013

I went to the grocery store with a very limited budget and I was trying to choose healthier foods, I can't justify spending $6.98 on 17 oz. of olive oil versus $2.98 for 48 oz. of vegetable oil when all I get is $200 a month for food. I can't afford buying a head of broccoli for $5.99 that will provide 3 meals versus a bag of rice that will provide 10 meals. Healthy eating unfortunately is more expensive than eating junk.I'm going to work on my method of cooking as well. Boiling, baking, grilling (my favorite), something other than frying. I understand its less healthy, but I can't afford it. At least not at the present. AS SOON as I get a job though, that will be the first thing I change. As for right now... I have to be content with cutting down on my portions and I really feel that monitoring and tracking what I eat is going to help me do that. Thanks for the food tracker sparkpeople. its helping me stay on course. :)
Share This Post With Others
Member Comments About This Blog Post
  • OPTIMIST1948
    Beans, eggs, frozen veg can be cheap and nutritious. Somethings are cheaper in ethnic markets. I buy canola oil for cooking and save the olive for salads. Lots of good ideas in other posts. Lood guck.

    1988 days ago
  • CHIASMA
    Look for healthy dried, frozen, and tinned foods.
    1994 days ago
  • DAWN14163
    Do as much as you can to ditch the processed food - too many chemicals going in your body! When I lived in the UK, I would go down the local markets late on a Saturday afternoon when they were selling off left over fruit/veg cheaply....don't know if you have these type of markets near you? It's not easy to eat healthy cheaply, just do your best. Good luck xx
    1994 days ago
  • GOPINTOS
    As mentioned, something like the olive oil, since you don't use much, it really will last a long time.

    I look for sales and stock up. Certain times of the year you will find certain specials. Other things go on sale about every 12 weeks. I also look for manager's markdowns in the produce, dairy, and meat section.

    I also found a Dutch store, that is like a bent & dent type store, items pushing expiration date. But they also have fantastic reasonably priced fresh produce.

    What I have found, is that as we replace junk and processed with good whole food, we are actually eating less, so the grocery bill is going down now. Maybe not at first, but it is now. The foods we eat fill us up longer. We are getting the nourishment that our body was needing, so now it has quit asking for so much food in order to get enough vitamins. We try to only eat when truly hungry, so overall it is less food consumption.

    emoticon Thanks for sharing!

    Smile and Enjoy the Rest of Your Day!
    Melinda
    SP Class of January 27- February 2, 2013
    Perfect Health Diet Team
    Country Living Team
    Dr Oz Show Fans Team
    Wheat Belly Team
    1994 days ago
  • PANDAEVA
    I know what your talking about. I really cannot understand why the healthy foods are so much more expensive than the crap for you foods. I doubt I'll ever understand that. And it's the main reason I don't get a whole lot of fruits and vegetables to eat, but I've started buying a little bit of frozen vegetables, and hopefully soon I'll be able to afford more soon. Here's hoping both of us can afford the better foods soon.
    1996 days ago
  • MOMMASLILGUNNY
    I have a family of 7. I know how expensive healthy eating can be. However since you don't use much olive oil to cook with go to places like the 99 cent store or even the supermarket and buy their brand of olive oil. I buy a 17 oz bottle of olive oil for around $3. That lasts me about a month. I use it every day and like I said I feed 7. Also the pam type olive oil spray from walmart is $3. No calories in that one. Buy frozen veggies. They usually run a dollar for 2-4 servings. Are just as healthy and last forever. Buy the big bags (around $8 for 3 pounds) of frozen chicken breast. Buy the off brand brown rice. Same price as the white stuff and better for you. Buy fruit by the bags not indiviually. Saves money. In the long run it is cheaper to buy the healthy stuff. Don't get me wrong. We still buy junk. Just not as much of it. Start small. That is all that counts. You are trying.
    Best of luck
    1996 days ago
  • KA_JUN
    Do what you can with the tools you have, your work at developing healthier ways to prepare food is a great element that can assist you to do more with less! emoticon emoticon
    1996 days ago
  • CAMEOANDLACE
    It is a problem isn't it? You can only do what you can afford. Keep Sparking
    1996 days ago
  • Add Your Comment to the Blog Post

    Log in to post a comment


    Disclaimer: Weight loss results will vary from person to person. No individual result should be seen as a typical result of following the SparkPeople program.
 

More Blogs by ICAMINERO