LESALICIOUS26

SparkPoints
 

LIFETIME JOURNEY

Tuesday, January 10, 2012

I try to tell myself that this isn't a diet. NO IT ISN'T A DIET. Diets tend to fail me or diets tend to take out things I do like. I feel this is a lifestyle. I don't take away the healthy things I add the healthy thiings. I smaller my portion and I workout. So WHY should I calll it a diet when this is what should have been done before. But do to the WORLD. When you look around BIGGER portions means LESS MONEY!!. YES! LESS, did you know you can now get two for one or you can super size for a little of nothing. Now days dinner plates looks like 2 small plates in one. Now days a 2 litter soda cost less then a 20 oz soda. This is why most of us go for it it's cheaper and you get more for the money.

Crazy huh?
Even some of the healthy prepack frozen foods cost more then a family size bag of chips. I have to get my lean cruisnes and healthy choices on sale just to save money. But, then you can look over and see that 4 family sizes pizza cost the same amonut as one health frozen food.
It is easier to go for unhealthy food then it is to go for healthy foods. WHY IS THAT? Well looks like having obese people walk around is what THEY want yes THEY the ones that get over on us for putting all that in the stores. But, then you hear about all the unhealth overweight people on TV with a doctor telling them what they can and should do. But, doctors don't look at it as MONEY issues if you don't have the money to support a healthier lifestyle it tends to fall to the point of eating unhealthy.
This is my point of view.

But, for me this will be a long journey and I'm looking at it as I WONT GIVE THEM my money to keep support my unhealthy eatting and then looking at myself in the mirror saying WHY, WHY, WHY I let myself get to this point.

I have to look at it as it took me years to get to be overweight well in my BMI catogory says obese so it will take me a lifetime to be healthy. A hard journey. Having ups and down. Picking myself up to continue to eat right and workout. Just doing that makes me feeling good about myself.

I like this quote another SP memember wrote in my comment from my yesterday blog post.

"I love myself the way I am, and still I want to grow
But change outside can only come when deep inside I know
I'm beautiful and capable of being the best me I can
And I love myself just the way I am!"

That quote I will copy it into one of my writing notebooks and read this everyday. Love it and it feels on so closet to come. :)
Smooches!!!
Share This Post With Others
Member Comments About This Blog Post
  • WATREKKIE
    I love the way you used "smaller" as a verb, as in "I smaller my portions." I think that's a new word I want to add to my vocabulary. 'Cuz if I smaller my portions and I larger my exercise, I'll most likely smaller ME!!! emoticon

    emoticon
    3387 days ago
  • BLESSEDBEING
    I used to laugh at those tiny ice cream cups, because it costs so much more than to buy larger quantities. But face it, how many of us buy a pint of Ben & Jerry's on sale and only eat ONE HALF CUP (that's 4 servings to a pint!) at a time? My Safeway has had those individual serving cups of ice cream on sale for a long time, and I've fallen in love with them. They may cost more per pound or per ounce, but I eat one serving of somethng that is delicious, and it satisfies me and supports my weight loss. And guess what? I'm worth it!

    BTW, glad you like those lyrics to I Love Myself the Way I Am, written by a wonderful songwriter, Jai Josefs. There are 3 other great verses, and it's on his Freedom River CD available on his website jaijomusic.com. I also dig the title cut, Warriors of the Heart, I Release the Past, Our Hands, and Bridges of Love sung by Jose Feliciano. I play it over and over in my car to keep my thoughts focused on the positive.
    emoticon emoticon emoticon emoticon emoticon emoticon
    Blessed Be, Amanda emoticon
    3389 days ago
  • TIFFY0906
    People ask me what am I doing to lose weight and I tell them I've made a lifestyle change - no more quick and easy. Anything worth having is worth working for.

    You are so right about how much it cost to eat healthy. I love grapes and cherries but sometimes it could cost me about $15 to buy them and that's not even a full bag. I love skinny cow (the low fat ice cream) but it is SOOOOO expensive - but most of the time I splurge to get it

    If you eat Smart Ones if you go to their website they sometimes have coupons. I'm not sure about Healthy Choice or Lean Cuisine.

    Keep up the good work with healthy living/lifestyle - no matter how much they put all those junk foods on sell.
    3389 days ago
  • Add Your Comment to the Blog Post

    Log in to post a comment


    Disclaimer: Weight loss results will vary from person to person. No individual result should be seen as a typical result of following the SparkPeople program.
 

More Blogs by LESALICIOUS26