Secrets of Success

Not All Bulk Purchases Are Wise.




Bulk purchases make a lot of sense in some situations, but it's easy to assume that buying in bulk is always cheaper. It's not. Do some comparison shopping, calculating the $ per ounce. If something is on sale, it will usually be cheaper than bulk, as bulk rarely goes on sale.

More Information:

However, my favorite snack of all time, Fiber One bars, are a great deal at Sam's Club, at about $7.50 for 20 bars. This is much cheaper than the normal grocery stores, even when there is a sale.

This Sparked Me! Leave a Comment
Please note these are member-submitted secrets and are not reviewed by SparkPeople's health experts for accuracy. If you feel a secret is inappropriate, please click Report Inappropriate Secret and our staff will review it.

Member Comments

  • Yes, and consider whether you want to trip over 50 pounds of whatever-it-is for a year of more if it's not something you use a lot of, or if your storage space isn't unlimited. My husband learned this one the hard way! :o) - by SEWSWITHHOTGLUE
  • LOL on the trip over comment. The other thing is that perishables, will perish. If you can't consume it all, and throw stuff out, you aren't saving. - by APPLES20
    many times you can purchase 2 or more smaller packages to equal the economy size and it works out to be less money than the "economy" or "family size" I find it best to look and decide if the bigger size is worth the savings or any savings at all - by BARNDOG
  • I agree that some are better than buying in bulk. Toilet paper for instance is cheaper to buy in 4 pack than the bigger one. I always compare prices. Yeast is cheaper to buy in the jar rather than the packets. - by KITTY1970

Leave a Comment

Leave encouragement, a question, or anything else relevant to this. All comments must abide by SparkPeople's Community Guidelines.

Log in to post a comment.