Advertisement -- Learn more about ads on this site.

Secrets of Success

< Secrets of Success Main Page    Submit a Secret
0
 

Making Rice

56

Members Were Sparked
This Sparked Me!

Instant rice and microwave rice is expensive! I buy a 2-pound package of regular rice and cook the entire bag on the weekend when I have time. I let it cool and measure it out in sandwich bags, one cup to a bag. Put the baggies into a gallon size freezer bag and voila! I have my own, inexpensive instant rice. Just microwave for one minute and eat!

- Submitted by TRAVELGRRL 6/13/2012 in Saving Money | 3 Comments
Please note these are member-submitted secrets and are not reviewed by SparkPeople's health experts for accuracy. If you feel a secret is inappropriate, please click Report Inappropriate Secret and our staff will review it.

Member Comments

KELLAORION 6/19/2012 8:15:00 PM

    We switched to a Netflix / Hulu combination a little over a year ago and we have no intentions of ever going back. It's 18.00 a month, a that way we get movies AND tv whenever we want.

We originally got Netflix because we wanted to watch back seasons of shows, but when our schedule got a little more hectic, we bought Hulu too! Perfect solution. Who has time (or the money) to pay for cable anymore?
GG1981 7/18/2012 10:04:00 PM

    I'm so trying this.....my husband is not so big on rice and the primary cook in our kitchen and he prefers pasta as a starch....this way I can have a premesured portion ready to go and no extra work for him :)
MSROZZIE 7/13/2012 8:24:00 PM

    Great idea! I'll give your suggestion a try. emoticon

Leave encouragement, a question, or anything else relevant to this. All comments must abide by SparkPeople's Community Guidelines.

Log in to post a comment.

Related Secrets

Diet Resources: cabbage juice diet | red cabbage juice lab | cabbage juice weight loss
FALSE False