Secrets of Success

Saving Money While Eating Healthy

0SHARES

18

MEMBERS SPARKED

The best thing to do is buy in season...

This is what $40 got me at Food Lion. It enough food for my and my hubby for 1 week.

I eat leftovers and the fresh food for my breakfast and lunch.

Re the chicken... We eat what we want and the rest is used to make chicken stock or chicken soup depending on how much is left. I will buy a whole chicken and cut it in pieces myself.. so 3 chickens yield 3 meals of 1 breast each, 2 meals of 2 thighs each (4 for hubby), and one meal of baked "wings"...

More Information:

1 pint blueberries ($2)
1 quart strawberries ($2)
6 peaches ($2)
3 heads romaine lettuce ($3)
2 lbs carrots ($2)
small bunch tomatoes ($2)
1 lb mushrooms ($3)
3 bags frozen veggies ($3)
5 lb potatoes ($3)
2 boxes of rice ($2)
4 whole chickens ($16)
_____________
$40 = 1 week, 2 people

This Sparked Me! Leave a Comment
Please note these are member-submitted secrets and are not reviewed by SparkPeople's health experts for accuracy. If you feel a secret is inappropriate, please click Report Inappropriate Secret and our staff will review it.

Be the First to Add Your Comment

Leave encouragement, a question, or anything else relevant to this. All comments must abide by SparkPeople's Community Guidelines.

Log in to post a comment.
Diet Resources: 10 minute morning workout | 15 minute morning workout | morning workout meal plan