Advertisement -- Learn more about ads on this site.

Secrets of Success

< Secrets of Success Main Page    Submit a Secret
0
 

Healthy And Frugal

95

Members Were Sparked
This Sparked Me!

I go grocery shopping once a week. We get paid twice a month. The first week I buy whatever is on sale - then I make my menu instead of the other way around. I also have a limit of buying fresh fruits and vegetables of $1.20 a pound. You'd be amazed at what you can buy. The second week of the paycheck I just pick up more fresh fruits/vegies, milk and eggs. We have 6 in our family and I can usually keep everything healthy and only spend about $360 a month.

- Submitted by CYCLEGIRL36 2/8/2011 in Saving Money | 10 Comments
Please note these are member-submitted secrets and are not reviewed by SparkPeople's health experts for accuracy. If you feel a secret is inappropriate, please click Report Inappropriate Secret and our staff will review it.

CYCLEGIRL36's Other Secrets of Success

Tags

  • No Tags

Member Comments

LOCALOLA2002 2/8/2011 11:21:00 AM

    That is amazing! thanks for the tip.
CYCLEGIRL36 12/13/2012 3:28:00 PM

    message 4 - If you're on Pinterest my name is Debbie Palmer - you can find my boards on there. I have a recipe board, but I also have a 'Recipes to try this month' Stir Fry is another great way to use a lot of veggies and rice is cheap. If you have any other questions just let me know. I have 2 teenage boys that have been going through a growth spurt - we've been spending about $400 - $410 a month now. Also - I don't go crazy on the coupons. I just use them when I normally go shopping. I know some people go every week. I have figured the less I go into a store, the less money I spend. Let me know if you have any other questions.
CYCLEGIRL36 12/13/2012 3:27:00 PM

    Message 3 - For dinner we have beans at least once a week if not twice - tostadoes, beans and rice, bean soup, etc. We usually have a spaghetti/macaroni meal also once a week. About once every 2 months I make it fancy - lasagna, chicken alfredo, etc. We have a potato meal once a week or every other week - potato bar (baked potato with whatever you want on it - great way to use up some leftovers), the rest I use what I bought on sale and recipes I find on Pinterest. For example, tonight we're having a Baked Taco Ring. Kroger's low-fat croissants were on sale and I have ground beef in the freezer plus the veggies from Market on the move (lettuce and tomatoes)
CYCLEGIRL36 12/13/2012 3:24:00 PM

    message 2 - Lunch is almost always leftovers. 2 - 3 times a week I try and make a double batch that goes in the freezer. I use meat sparingly. My husband make homemade waffles on Sunday. He makes enough for leftovers for the week. The kids just pop it in the toaster and they have breakfast. Other breakfasts include oatmeal (mostly just me), cereal (under $2 for regular size box only), cheese crisps/basic quesadilla, pancakes, eggs/toast. Like I said lunch is almost always leftovers. Sometimes there is a cheese crisp or PB&J. My husband keeps a loaf of bread and a jar of PB and a jar of jam at work, then adds fresh fruits and veggies to it.
CYCLEGIRL36 12/13/2012 3:18:00 PM

    ok - this message is too long for one post, so I'm making a couple :D This budget only includes food - toilettries, paper plates, etc is a different budget. Basically anything that I cannot consume, goes on a different budget - so that may make a difference if you're comparing to mine. Just because I get it at the grocery store doesn't mean it comes from the grocery budget. I also use Bountiful Baskets and Market on the Move. Bountiful Baskets is a co-op. It costs $16.50 and you get one small laundry basket of vegetables and one small laundry basket of fruit. Market on the Move is about 60 pounds of veggies and fruit (mostly veggies) for $10.
HPATLEE 5/17/2011 10:19:00 PM

    That is awesome! I have a family of 6 as well. Does that amount include tolietries also or is it just food? We get paid once a month and are trying to eat healthy on a budget and I would love it if I could cut some cost on our grocery bill. I would love to hear any other tips you have! I do coupon and try to combine with sales, but I have not been able to get it under 600 for a month (but that number includes tolietries, paper products, etc.)
BEBEBLUE150 2/15/2011 11:29:00 PM

    It would be neat if you could share a week's menu example; I would love to know how you can do this! I spend 650 a month on three people
CAPTHAMMER 2/9/2011 9:26:00 AM

    Great to point out that it's a good idea to take advantage of sale items to plan your menus.
1SALLIE 2/8/2011 11:45:00 AM

    Hats off to you!!! I need to start that too!!
DORSKI 2/8/2011 11:19:00 AM

    I think its great that you can feed 6 people for only $360 a month. Were only two and i spend a lot more then that.

Leave encouragement, a question, or anything else relevant to this. All comments must abide by SparkPeople's Community Guidelines.

Log in to post a comment.

Related Secrets

Diet Resources: how to stop a sugar craving | sugar craving causes | craving sugar diabetes