Advertisement -- Learn more about ads on this site.

Secrets of Success

< Secrets of Success Main Page    Submit a Secret
0
 

Buy In Bulk And Share

36

Members Were Sparked
This Sparked Me!

My sisters and I will often buy bulk items and split it and the cost between us, 10 pounds of potatoes would be much too much for just DH and I. But split 4 ways it's just enough. When one of us sees a bargain, we'll call the others to see if they need or want to share.

MORE INFORMATION:
Recent bargains: 5lbs sharp cheddar cheese: 10.50 (5.25 split with one sister)

25lbs organic long grain brown rice: 23.00 (Split 3 ways)
- Submitted by HONEYDRIPPER 6/24/2010 in Saving Money | 2 Comments
Please note these are member-submitted secrets and are not reviewed by SparkPeople's health experts for accuracy. If you feel a secret is inappropriate, please click Report Inappropriate Secret and our staff will review it.

Member Comments

ROOTIHAUSMAN 1/24/2011 9:53:00 PM

    Great idea. Thanks for sharing.
ONLYTEMPORARY 6/25/2010 1:55:00 AM

    Linda, years ago, we Sisters had a co-op and ordered in bulk and them met together to divide. Dh & I had bought some legal scales from a Brother to use so everyone got what they were supposed to have.

Leave encouragement, a question, or anything else relevant to this. All comments must abide by SparkPeople's Community Guidelines.

Log in to post a comment.

Related Secrets

Diet Resources: what is a elliptical trainer | which elliptical trainer | elliptical trainer machines