Advertisement -- Learn more about ads on this site.

Nutrition Articles  ›  Quick and Easy

Facts on 100-Calorie Snack Packs

Do Good Things Really Come in Small Packages?

-- By Leanne Beattie, Health & Fitness Writer
Advertisement -- Learn more about ads on this site.

The Price of Convenience
While there are plenty of 100-calorie choices on the market, from chips to cookies and crackers to pudding, you'll pay a higher price for these conveniently packaged snacks. Snack pack manufacturers charge as much as three or four times the price of conventional packaged foods. For example, a box of six 100-calorie packs of chips weighs only 95 total grams but costs around $3.00. That's about the same price as a full-sized bag of chips, which contains three times as much food. More single-use packaging also means more waste from an environmental standpoint.

But judging by the explosive growth of the market, many dieters are choosing to pay more in order to avoid temptation. While you could simply divvy up a bag of chips or crackers into smaller portions yourself, many people don’t want to spend the time. If you can’t control your eating when faced with the full-sized version of your favorite snack, but you can eat just one smaller-portioned bag, a 100-calorie snack pack might be worth the extra money and help you reach your weight loss goals.

Smart Snack Alternatives
If you want a healthy, low-calorie snack but don’t want to pay the premium for convenience, here are some healthy snacks you can prepare yourself. You'll save money, reduce waste, and stay fuller longer with these 100- to 200-calorie ideas that you can portion out yourself.
  • Low-fat cottage cheese (4 oz): 80 calories
  • Raisins (50 or about 1 oz): 85 calories
  • Skim milk latte (8 oz): 85 calories
  • Air-popped popcorn (3 cups or 1 oz): 95 calories
  • Graham crackers (8 small rectangles): 100 calories
  • Thin pretzel sticks (48 sticks or 1 oz): 100 calories
  • Celery (5 pieces) with peanut butter (1 Tbsp): 100 calories
  • Unsweetened applesauce (1 cup): 100 calories
  • An apple (small) with low-fat cheese (2 oz): 150 calories
  • Baby carrots (10) with hummus (1/4 cup): 150 calories
  • Peanuts (a handful or 1 oz): 160 calories
  • Raw almonds (a handful or 1 oz): 165 calories
  • Low-fat yogurt (6 oz): 175 calories
  • Tortilla chips (12 chips or 1 oz) with salsa (1/2 cup): 175 calories
  • Whole wheat Ritz crackers (10 crackers or 1 oz) with peanut butter (1/2 Tbsp): 175 calories
Click here to to redeem your SparkPoints
  You will earn 5 SparkPoints
‹ Previous Page   Page 2 of 2   Return to main nutrition page »
Advertisement -- Learn more about ads on this site.

Related Content


About The Author

Leanne Beattie Leanne Beattie
A freelance writer, marketing consultant and life coach, Leanne often writes about health and nutrition. See all of Leanne's articles.

Member Comments

  • Great article. But I don't buy them. I make my own. - 11/9/2013 1:24:38 AM
  • I purchased them only twice in the past and I did eat several packs at one time. I don't plan to purchase more. - 10/13/2013 7:27:32 PM
  • TJ_JEEPER
    I will eat a packet maybe every other day. They do fill me up for close to 3 hours, which is fine. Very very rarely will I eat 2 in a day, spaced out. But right now I have 2 boxes still more than half full. They are good and it helps I don't need the chocolate ones. Limits my choices on which to choose. - 7/4/2013 12:59:09 PM
  • AMBERTHEOS
    I love them! I am a waitress and leae them around at work and instead of a dinner roll or frys I grab one to stop my cravings! - 5/2/2013 9:22:29 PM
  • I do buy them from our Amish Scratch and Dent store, but I don't "abuse" them, and I try to look for items with higher fiber and protein. :-) - 4/20/2013 10:44:12 AM
  • It is interesting to me that people would buy expense snacks and then consume two or three. It show that the answer to or issues are not outside us. - 2/16/2013 12:09:23 PM
  • I really believe what this article says!! I bought a box of Slim Fast snack bars, they're 100 calories each (I think). so one day I was craving a piece of chocolate, and ended up eating 3 of the bars, which totally defeats the purpose!! - 2/16/2013 10:42:22 AM
  • I used to buy the 100 cal packs. I don't any more. I do however make my own using the snk baggies. I'm a weighin' measuring fool! - 2/16/2013 7:52:30 AM
  • GRAMMY7070
    I find these are much too expensive. I buy snack size ziplock bags and measure out my own snacks. I can control it better this way.it's worth the time I take to count or measure snacks out. - 11/29/2012 10:04:27 PM
  • -BENI-
    You have to be careful, many of the foods listed are high in salt which will put on fluid - I can gain 4 pounds just in water weight with salty food!! I avoid it at all cost!
    The little 100 cal packs are nice because they can stay without going bad and truly be for emergency only!
    I do love carrying apples, carrots, bananas and raw almonds - they are always good. They satisfy the sweet and crunch that's often needed. - 11/24/2012 8:10:07 AM
  • I love 100 calorie packs. They give me something to vanquish my cravings without leaving me with an entire bag or box of temptation! - 10/7/2012 7:47:08 PM
  • This report is very helpful to me. Gonna make some bags 0f peanuts when I am on the go that will be a cheap snack. Als celery with Peanut butter I like that. Susan - 8/31/2012 3:30:30 PM
  • I would lose weight simply because after I bought these I would have no money left over for other food, lol. I guess they are helpful to some people, but not me. Snack foods do not satisfy my hunger pangs, esp. in such mini quantities. - 8/31/2012 11:01:36 AM
  • WILLOW_SUNRISE
    I bought a food scale at the local drug store ($9.99) and it helps me. I create my own single serving baggies of things so I have them convenient. I like to have 100 cal packs of cheerios in the car, because life can get crazy-busy. It's inexpensive, filling and nutritious, and easy to log on my nutrition page. - 8/31/2012 10:51:14 AM
  • MARILYN480
    Snack packs work for me sometimes with nuts or foods that aren't too sweet , and have some fiber. If I buy cookies they are too sweet for me and I end up eating the whole box. - 8/31/2012 10:00:51 AM