Member Comments for the Article:

15 Ways to Save Big Bucks on Healthy Groceries

Beyond Clipping Coupons: Real-World Strategies that Work

73 Comments


Leave a Comment Return to Article
  • JANETEMILY
    Sometimes fresh produce is not the best buy, so look in the frozen foods! They are just as healthy, healthier than canned, and frequently on sale. I only buy certain cuts of meat, and when my store has it on sale, I stock up, and freeze the extra. Example - last week lean ground beef was on sale, so I bought several pounds, made about two dozen meatballs, and froze them in bags. Also, prepackaged chicken breasts are $4.99/ pound, but the same chicken is $1.99/pound in the butcher case... I never buy pasta sauce, I buy cans of crushed and diced tomatoes, cook a Crock Pot full of sauce, and freeze 2-3 cup portions in freezer bags (lay the bags flat to freeze them, and they are easier to store). My husband loves blueberries year round, so over the summer, when they are cheap, I buy extra and freeze bags of berries too... - 9/15/2016 6:23:41 AM
  • Also missed the comment of avoiding organic, which helps me save a lot of money. But good article overall.
    - 9/14/2016 11:03:57 PM
  • "...store-brand products are usually just as good, and less expensive."

    My mom used to say that. Any kid who grew up poor knows it's a dirty lie. - 9/14/2016 8:35:45 PM
  • ETHELMERZ
    Growing your own wound up not being a savings at all, it cost too much to build up the garden area, price of water, time wasted to take care of it, and frankly the stuff homegrown really didn't taste better after all of that.... And the family was sick of salad, didn't want to see a tomato ever again. - 9/14/2016 5:59:55 AM
  • If you can, grow some of your own veggies. All I have is a patio and I'm growing like crazy, all things salad! See how you can freeze certain seasonal fruits/veggies and learn to can (and dehydrate) and you can store up for the winter months. I'm lucky enough to live near a farming community so I do U-pick blueberries, strawberries, corn, and so on...this is SO much cheaper than anything you'll find at your local grocery store. Also at the end of the season some farmers have programs that allow you to come out and pick anything left over for FREE. Farmers markets can be a big savings too and typically much fresher. Also buying bulk on things like brown rice, flower, and beans. Yes, they take more time to prepare but the price per serving is typically much lower. - 7/21/2016 12:51:45 PM
  • GHOULU
    i already do all this and its still waaaaaay expensive to eat healthy . normally a person can survive spending five dollars on fast food to live . to eat healthy your spending at least 2.00 on lettuuce 1.00 green pepper 1.00 tomato 1.00 avocado , .2 egg , .5 apple .5 cereal , ........... its at least like 12.00 a day to eat healthy and not be loaded with carbs . any healthy low carb cheap recommendations ? - 3/5/2016 1:05:19 PM
  • This is a great article! I don't buy canned beans any more. It is so easy to cook dried beans and lentils from scratch and then freeze them. The best thing besides saving money is that they have little to no sodium, unlike canned goods. - 3/4/2016 1:19:18 PM
  • We try to buy generic a lot but sometimes I find generic quality not as good as some brands - canned whole kernel corn and green beans are some of our "picky" areas. In some cases, as well, Ican't find generic for what we need - for instance sodium reduced or salt free products like Rotel tomatoes. For that, I try to watch for specials. In fact, I often buy regular name brand when same price or lower than generics - you have to read advertised specials, etc a lot.. Also, I often find the price of bulk unshredded cheese to be the same/# as the shredded. - 1/20/2016 12:09:59 PM
  • LOL! If I'm not hungry when I'm shopping, I end up grabbing just a couple of staples (bread and milk) so I can get out of the store quickly. Shopping only works for me when I have an interest in food. - 9/26/2015 1:35:27 AM
  • Its odd because most of the stores I shop at have the price per unit so its easy to figure out the best price. - 9/25/2015 10:15:44 PM
  • BUDBUDDHA
    My biggest problem is buying too much food and having to throw it away. I will try to follow some of these suggestions so I don't waste money. I especially like the idea of planning what I'm going to eat, and buy only those things. - 9/25/2015 10:08:26 PM
  • I always take my calculator one because i am on a budget and two cause i can totally buy bad things if i dont. - 9/25/2015 10:14:43 AM
  • BUDBUDDHA
    I find that I am now pretty good at buying the best foods at the best prices. But sometimes I buy too much, and I waste money when I have to throw away food. I am now trying to work on using everything I buy. - 7/7/2015 9:16:32 PM
  • I always cook a pot of (dried) beans in the crockpot every week and use them for hummus, refried beans, salsas, pasta, salads, and even to make bean burgers or sandwich spreads. - 7/7/2015 12:39:49 PM
  • HILLSLUG98239
    I buy generics & store brands for most things, but there are some things it's worth paying the extra money for. For example, all the cheese sold meets the USDA definition of "cheese," but I find a particular brand to be far tastier than the store brand.

    I have also found some name-brand household items perform better than the generic version, so the money saved is a false economy.

    But we each have our own favorites. If it's worth it to you, buy it. If you feel like you're broke all the time, perhaps you need to re-order your priorities. And while I hear a lot of Americans complain about how expensive groceries are here, we pay a smaller percentage of our household incomes for groceries than much of the world does. - 4/29/2015 12:24:46 PM

Comment Pages (5 total)
[1]

Leave a comment


  Log in to leave a comment.