Advertisement -- Learn more about ads on this site.

Member Comments for the Article:

25 Cheap Foods that are Good for You!

Get BIG Nutrition for Less Dough

165 Comments







MILLIKAN72

7/20/2012 4:12:01 PM

MILLIKAN72's SparkPage
I'm in Hawaii and there is not way I can get things at these prices. Even our Safeway is more expensive than what they listed. I found going to Costco is the cheapest way here..even from the markets I have been finding they buy their fruit bulk from the stores and than sell it at market saying its fresh..they need to learn to take off store labels. Ugh Yes for me Costco is the best way. Fruits and veggies are not bulk and they are from around the Islands.

CANUCKSFAN2

7/20/2012 2:58:31 PM

I am surprised that they used a grocery chain that is known for its high prices, especially in Canada. I would recommend that people use veggie and fruit stands/stores to get better prices on the veggies and fruits and to buy your day-to-day things like bread, milk, cheese, etc. at grocery stores. I find I spend less at a store/stand dedicated to veggies and fruits rather than at a grocery store.

CANUCKSFAN2

7/20/2012 2:52:34 PM

I don't where these prices are from, but here in BC, Canada, prices are much higher for things like eggs and dairy products and chicken. I tend to get chicken thighs because they are much cheaper than a couple of breasts and depending on where you shop, a whole roasted chicken at a grocery store can be under $10.

ROSEMARYL3

7/20/2012 2:11:38 PM

Wow, I live in Phoenix, AZ, and most of these prices, in 2012, are much higher than what I pay in Phoenix.

Rosemary Lund

CREATIVEMOMNC

7/20/2012 2:02:51 PM

The prices lusted are way off. I get canned mackerel at the dollar stores. Its sometimes cheaper than salmon depending on where you buy. I buy dry beans and cook them myself. Almonds are very expensive.

Frozen fruit is more expensive than fresh. Right now apples and grapes are expensive. Fresh spinach is cheaper than any lettuce and keeps much longer. When it wilts you can use it in casseroles so there's no waste like with lettuce. Put the spinach in a sealed container lined with damp paper towels. Mine lasts 2 weeks. I get a huge bag for 3.00.

Brown rice is difficult to find in my area. Only one store near me has it and its an expensive store.

I have calculated the yogurt and its exactly the same price to buy the 16 oz container as the small. Per ounce is the same. Ive never seen quarts of yogurt.

Milk is 3.58 where im at in north carolina.

You should post accurate articles, this article is very misleading.

NOTBUYINGIT!

7/20/2012 12:26:36 PM

NOTBUYINGIT!'s SparkPage
Someone said that they want tips from vegetarians. I'm not vegetarian, but being vegan, I can probably help. I have been penny-pinching on a vegan diet for the past 18 years. I save money by just eating vegetables, fruits, grains, nuts what have you, because meat is more expensive - pound for pound and ounce for ounce. As far as produce goes, you'll save money buying frozen fruit and veg whenever possible (the reduction in nutrient content in frozen fruit and veg is negligible). Buying in bulk is less expensive than buying typical sized packages and easy if you shop in most health food stores, food cooperatives, but also possible in large stores such as Costco, Walmart or some larger grocery chains. Dried foods such as beans, mushrooms, etc. also tend to be cheaper than canned or bottled. Also, the little produce stands/carts (fruit and veg stands) generally sell things for a lot cheaper because they don't need to make their markup as high since they do not pay rent for a storefront. I used to shop at the Asian stores in Chinatown when I lived in New York; they just sold things cheaper than the typical supermarket (maybe there is an Asian store or a Chinatown where you live). Ethnic groceries are great for vegetarians/vegans; ethnic foods (especially Asian cuisines) often use more vegetables than American cuisine and they usually sell their food for cheaper than the conventional supermarkets (you should familiarize yourself with the cuisine of choice -or get a few recipes- before you go shopping, so you know what to buy). White rice can be made more nutritious and filling by adding nutrient dense ingredients to it, like nuts, coconut milk, certain mushrooms, beans, tofu/tempeh, etc. You should also look up CSAs (Community Supported Agriculture) and food cooperatives and see if those could work for you. Growing your own food is way cheaper and easier than you think - try doing a search on: "easy gardening with little to no effort", or window/patio/indoor gardening - you'll be surprised:) God luck:)

NOTBUYINGIT!

7/20/2012 11:44:18 AM

NOTBUYINGIT!'s SparkPage
The date is one thing, but there are more people that live outside of the greater Philadelphia area than within it. Maybe you could have just listed the things which are inexpensive without the prices. Possibly this journalist no longer writes for you... If you need someone to write articles for you - I'm currently available and would be happy to!

2BAGELESS

7/20/2012 10:54:32 AM

2BAGELESS's SparkPage
They sure most be getting desparate for articles!

JAKELANTX

7/20/2012 10:38:40 AM

JAKELANTX's SparkPage
You are getting a lot of comments about how poor this article is. I am sure your advertisers are happy to see all the hits.

JANNEBARN

7/20/2012 9:45:45 AM

JANNEBARN's SparkPage
Aside from being grossly outdated and irrelevant to northern Canada where prices are way higher, please note the US milk is not a healthy food - it is pasteurized and full of hormones.

CHRISTINECAN

7/20/2012 8:46:32 AM

CHRISTINECAN's SparkPage
I agree with everyone about updating. I have been similarly dismayed by the fact that monthly calendars haven't been updated and are really nothing more than 30 days of information. If you dare look at one and think for one minute that Thursday is really the 14th (or whatever) you will be totally screwed up.

MARIAX2MARIA

7/20/2012 8:00:23 AM

MARIAX2MARIA's SparkPage
Although I appreciate this article for the healthy food benefit and feel good knowing that 95% of these items are in my kitchen with the exception of dairy...the prices quoted are from 2009...and food prices have increased & changed so much that I think this article should have been reviewed & possibly updated before putting it out on today's feature...different food item prices vary based on the day to day fluctuations in the market so this article for me was disappointing.

ECHELONOKIE

7/20/2012 7:55:03 AM

ECHELONOKIE's SparkPage
2009?! Yeah, I have to wonder if they're aware that it's 2012 and the prices have gone up dramatically. I love Romain lettuce, but can't afford the stuff unless it's on sale because it always goes bad so quickly.

JDFTN1947

7/20/2012 3:32:47 AM

not sure about how much I pay for things ..but most of the items are on my monthly shopping list .. I shop aldi's if there is one in your area . great produce at lower then major supermarket prices .. also I buy store brands .. cheaper and just as good ..especially for things like canned tomato products .. also for lentils . but one trick is if you dont have the time to do dried lentils buy the store brand canned ones .. ..and rinse them before cooking that rids some of the salt off them .. then add water .. also look for specials .. as i am in a wheelchair and only shop twice a month i buy lots of frozen veggies .. a bag of kroger frozen onions is only a dollar a 1/3 of a cup added to recipes is only 13 cents and you dont have to chop them of course ..also remember to use the suggested serving size . that makes things inexpensive . .. living alone its easy to have leftovers one trick is too fit your plate . then get the rest ready for the freezer for another day ..

SHAR261

7/2/2012 9:40:50 PM

SHAR261's SparkPage
I would love to see an update on this article for 2012. Thanks. :)

Comment Pages (11 total)
[5]

Leave a comment


  Log in to leave a comment.