Member Comments for the Article:

25 Cheap Foods That Are Good for You!

Get BIG Nutrition for Less Dough

223 Comments


Leave a Comment Return to Article
  • I want those prices a half gallon of non-fat milk cost me $4.99 on sale $5.50 when not on sale. Eggs are any where from four to six dollars a dozen. You should update prices to go with what is happening now not eight years ago. - 9/23/2016 10:13:44 AM
  • THANK YOU FOR UPDATING THE ARTICLE TO CURRENT, SEPT / 2016 PRICES!

    I hope that it will continue to be updated at least annually.

    That said - it would have been nice if you'd been a bit more realistic with the "servings" of canned salmon (really - 2 oz per serving? It should be at least 3 oz per serving.) and chicken (3 oz raw isn't a "serving" in my world). - 9/22/2016 2:17:19 PM
  • Very true!
    Especially compared to costs of eating out.
    Or a pack of cigarettes or cans of soda which are totally unnecessary to live.
    ; ) - 9/22/2016 4:07:43 AM
  • The prices of these items are way cheaper than where I live! - 9/22/2016 12:29:03 AM
  • Can't believe the cheap prices, so much more expensive in Australia. - 9/6/2016 7:07:03 AM
  • Even in 2016, I think these prices are very much in line with what I pay, some items I get for even lower prices, such as eggs for $.89 and sometimes $.59. Keep your eyes open for bargains. And I don't have to shop all the "upscale supermarkets" around Raleigh. Aldi's has great prices and good products. - 7/23/2016 7:59:49 PM
  • I live in Northern California and I just finished shopping. All the regular food is one price but anything organic or healthy is extremely pricey.....it is very discouraging.... - 7/23/2016 7:16:18 PM
  • I don't know where you get prices that cheap, they're a lot higher where I live - 7/22/2016 4:44:02 PM
  • Good article, but prices way off the mark. - 7/22/2016 11:20:24 AM
  • This is a good article, however, the prices are not what they cost in my area of Florida. For instance, bananas are nearly 60 cents per pound. The article needs to be updated to today's prices. The foods are a healthy change rather than pizza and frozen dinners. - 7/22/2016 9:15:01 AM
  • I agree with other comments: please update the stats. Otherwise, good starting point for comparisons. - 7/22/2016 6:00:11 AM
  • When I first read this, I thought, is this from pre-2008?! (b/c that's when prices started to jack up and not go back down, even when gas prices, etc. were lower in later years.)
    So, yeah, update the article---it's a good one, but prices are dated. And thanks to the commenter who noted the first comment was from 2008---I'm giving that bit of info a *bump*, in the hopes that they update this highlighted article. - 6/23/2016 10:57:50 PM
  • Prices aren't that far off where I live in FL. actually they are higher then what I pay,if you shop around using smaller stores we are fortunate to have ;produce and discount groceries if you shop Publix, Winn Dixie and Wally World your gonna pay more. Takes work and planning but worth it - 4/12/2016 8:16:54 PM
  • I agree that this article needs to be updated. Many of the prices are twice as high now as they were in 2013 when the article was written (even back in 2013 prices of some of these things were higher around here). Income hasn't gone up nearly as much as prices have. - 3/2/2016 2:28:33 PM
  • The author or SparkPeople may want to consider updating this article since the price differences from when it was first posted to now are so different they detract from the main message of the article. - 2/28/2016 8:20:33 PM

Comment Pages (15 total)
[1]

Leave a comment


  Log in to leave a comment.