Author: Sorting Last Post on Top ↓ Message:
KOALA_BEAR's Photo KOALA_BEAR SparkPoints: (17,184)
Fitness Minutes: (1,207)
Posts: 1,045
9/1/11 12:55 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
I would try making more vegetarian meals. You could do stir fry using tofu instead of meat of fish. Eggplant parmigian is a nice change of pace, as is marinated and grilled on the barbie eggplant and other vegetables.

Breakfast food for dinner is often a bit cheaper like pancakes or french toast since eggs can be bought on sale as they keep for ages. Or if you have a farmers' market nearby check out the locals. Other eggbased meals might be egg salad sandwiches; deviled eggs as a main entree with veggies and bread on the side; omelets cane be made in endless varities; or try moussaka - a Greek dish.

I find that huge dinner salads with protein added makes a filling nutritious meal, with just small amounts of protein added. Flax seed goes a long way, and although nuts are expensive, you could stretch that by adding peanut butter into your salad dressing; I make my own.

Some of the turkey meat products - like turkey ham - are less costly than the original. And speaking of turkey, no one says it should only be cooked once a year. I like to roast a big bird - 18- 20 lbs (sorry I don't know how many stone that is but a big Tom or male bird) once or twice a year and then divide up the meat. Freeze various portions for dinners, sandwiches, casseroles, and then use the frame to make soup stock.

In the US they run sales before our Thanksgiving holiday but sometimes again near Xmas. Buy a couple when they are cheaper - cook one then and another in two or three months. Most makers of deep freezers say 6 months for meats but I've had frozen turkeys for a year and they were okay. Might loose a little texture but it they are well wrapped and stay frozen, keep quite well. Be sure to thaw it slowly for three days in the fridge before you attempt to cook.

Same thing applies to ham - a whole one will be less expensive than a half ham. Any meat you buy, buy whole and learn to butcher it yourself. Same with chicken - find leaner ways to cook the darker meats. I happen to think they are much more flavorful and would rather eat a bit less to compensate for the calories; it is rather slight compared to the cost of buying only white meat.

K.bear


 Pounds lost: 20.0 
 
0
17.5
35
52.5
70
BAUCHBABY's Photo BAUCHBABY SparkPoints: (0)
Fitness Minutes: (1,191)
Posts: 70
8/3/11 1:50 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
hmm...i dont know where in UK ...did you tried to check out local farms ( if you are somewhere countryside-ish). Here ( germany) you can get for a fair price once a week a box of veggies in a kind of subscription for like 10 Euro and it lasts for our 5 people household good a week.

 Pounds lost: 8.4 
 
0
23.05
46.1
69.15
92.2
ANNIDAVISON's Photo ANNIDAVISON SparkPoints: (4,037)
Fitness Minutes: (4,289)
Posts: 253
7/23/11 6:31 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
My biggest expense is actually the fact that all my animal-related food has to be freedom farm or similar. It's actually not much more expensive, but it's pretty pricy. However, I work around it; for instance, I only use extra mature cheese and grate it for sandwhiches rather than slicing mild stuff, I add a little mustard to cheese sauce to bring out the flavour so I need less cheese, etc. etc.

Also, only having one roast per week helps. When we can afford it I get a Riverford meat box (a large box for £65, usually containing a whole chicken, a roasting joint, several assorted steaks and chops, mince, chicken breasts, sausages, gibblets, and assorted other "stuff") which usually keeps us in meat for a couple of months. I don't actually do sunday roasts every week; more like once a month. We tend to have meat once or twice a week from other sources.

The only "questionable source" meat and fish I buy is from the reduced section, as my local superstore throws out something like 40kilo's of the stuff every day. I'd rather use it (knowing that once it's reduced down it counts as "waste" for stock purposes anyways) than let it be thrown.

Just because you have been through the rain of life doesn't mean I have to walk around in wet clothes forever; there is a warm towel, a big hug, and a mug of low fat cocoa waiting for you somewhere!


 Pounds lost: 0.0 
 
0
27.5
55
82.5
110
EVER-HOPEFUL's Photo EVER-HOPEFUL SparkPoints: (148,975)
Fitness Minutes: (152,277)
Posts: 12,497
7/23/11 3:05 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
i agree wth diane and the others 30lbs a week for the three of you works out at less then 1.50 ponds a day(sorry no pound sign on my computer)though disagree with diane on the cheese as when i was back home in may i was surprised at how cheap the cheese was in iceland or the local marketcompared to here i brought several packs home with me i can tell you.but if you are using full fat cheese you can elke itout and make it a bit healthier by when using it for topping on gratins,lasgne etc that you mix it with a bit of tasted oatmeal or some seasame and choped nuts.might not be cheaper apart from the taosted oatmeal but is a bit healthier .i think you are doing a great job.which part of the uk do you come from i poriginate from wales but live in germany now.

FBI AGENT(detective) in the BLC challenge

if at first you don´´t succeed,try try again.

heaviest weight-330lbs
start weight sp-270.4lbs
goal weight-155lbs

if i was worth my weight in gold i would be a millionair.my riches are measured by other standards and are worth far more than any gold.

we cant become what we need by remaining what we are.

Fear less, hope more; Eat less, chew more; Whine less, breathe more; Talk less, say more; Love mo


 Pounds lost: 312.0 
 
0
96.25
192.5
288.75
385
SLOLOSER's Photo SLOLOSER Posts: 8,646
7/22/11 11:30 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
I agree, it sounds like you are doing great! The weekly "dollar" value of 30 pounds for 3 people sounds really good to me.

I am not at all sure of what the best deals are where you live, but
I like that you are making your own bread. Soups and stews are generally good lunch choices.

Some possible ways to cut your bill some more:
- Eliminate the 1 pound per person meals. 3 pounds per meal x7 = 21 pounds! These lunches are much more expensive than your dinners.
- You could probably save by eating less cheese. Cheese is expensive where I live.
- Learn to make your own yogurt.
- Replace the crackers with cheaper food.

However, $45 - 50 to feed 3 people for a week, is terrific in my book. That's just over $2 a day per person.

PS - If you lived where I do, I think you would probably be giving up the prawns or at least cutting back on them, but food costs do vary greatly depending on location. Especially for things like seafood.

Diane

Bustin' that Bulge on a Budget!
teams.sparkpeople.com/bbb

"Be not afraid of going slowly; be afraid only of standing still." - Chinese proverb


 December Minutes: 0
 
0
92.5
185
277.5
370
CARLA0716's Photo CARLA0716 SparkPoints: (36,159)
Fitness Minutes: (63,461)
Posts: 626
7/22/11 6:57 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Hey! Not sure what the currency converts to, but I think you're doing pretty good. Have you thought about making huge pots of soups / slow cooker stuff, and dividing up the product into individual servings for freezing for later use? I make pots of soups and casseroles in the winter, and freeze them. At one point I had 17 servings of soup in the freezer, just for me! and the total cost of that was so minimal.

I find that planning out the meals in advance and sticking to the list helps a lot. I just went shopping tonight wiht my menu and plan list, and saved about $100 from my usual bill!

Time is the coin of life. It is the only coin you have, and only you can determine how it is spent.


 current weight: 273.0 
 
273
270.75
268.5
266.25
264
ANNIDAVISON's Photo ANNIDAVISON SparkPoints: (4,037)
Fitness Minutes: (4,289)
Posts: 253
7/22/11 6:51 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Okay, here's my basic meals list for the week;

Breakfast (every morning) - Fruit, yogurt, branflakes, seeds/nuts. The fruit is whatever is cheapest in the supermarket (hitting it's sell-by date, in season, etc.) and the yogurt and branflakes are store brand. The seeds are usually sunflower seeds as these are cheapest.

Lunch (3 days a week) - Cheap soups and stews (homemade) with home made bread. Most popular and "Lentil and..." soups, with the occassional beef or prawn based.

Lunch (2 days a week) - Couscous and veg, mackeral, and flavouring. Usually £1 per serving.

Lunch (2 days a week) - Wholewheat wrap (homemade) with whatever veg I have, sliced meat or leftover roast meat, or lentils, beans or cheese.

Dinner (3 days a week) - Stir fry, cheapest meat with whatever veg is going cheap.

Dinner (2 days a week) - Roast one day and leftovers another with potatoes and whatever veg.

Dinner (2 days a week) - Pasta, veg and cheese. Whatever veg is cheap.

Snacks (every day) - Crackers, cheese, fruit and veg, leftovers...lots of stuff, rarely stuff I have to buy in.

I keep trying to trim the list but I still seem to end up spending £30 a week on food for me, my partner, and my son.

Any advice?

Just because you have been through the rain of life doesn't mean I have to walk around in wet clothes forever; there is a warm towel, a big hug, and a mug of low fat cocoa waiting for you somewhere!


 Pounds lost: 0.0 
 
0
27.5
55
82.5
110
Page: 1 of (1)  

Report Innappropriate Post

Other Bustin' that Bulge on a Budget! Cooking and Nutrition Posts

Topics: Last Post:
Has anyone tried drying their own herbs? 4/25/2014 4:47:30 PM
how to stretch a chicken 12/19/2014 5:52:12 AM
seasonal produce 12/21/2014 5:03:50 AM

Thread URL: http://www.sparkpeople.com/myspark/team_messageboard_thread.asp?board=6923x3229x43138384

Review our Community Guidelines