Author: Sorting Last Post on Top ↓ Message:
IMREITE's Photo IMREITE SparkPoints: (237,300)
Fitness Minutes: (214,579)
Posts: 11,878
10/30/11 2:00 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
i am going to have to start watching this again. i did some clean up in my garden and almost everything is done. so i have to go back to buying all my produce again. i did

 current weight: 241.8 
 
241.8
223.85
205.9
187.95
170
SUGARSMOM2 SparkPoints: (143,160)
Fitness Minutes: (128,588)
Posts: 9,811
10/29/11 6:14 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
love grapes and apples and love onions . carrots .. I want to make several dishes with pears but hubby told me he will not eat them . so thats out . I made beets last week and i was alone in eating them . He refushed to eat them . He did not know what he missed . they where very good and i enjoyed every bite .

sugarsmom2 donna wva


 current weight: 221.0 
 
265
236
207
178
149
JELAINE65 SparkPoints: (3,908)
Fitness Minutes: (4,708)
Posts: 53
10/28/11 11:07 P

My SparkPage
Reply
and beet juice makes a very pretty pink colored Easter egg.
I love beets! cauliflower is 79 cents a pound this wkend. I'm buying a few heads!

Daily reminder: count my blessings, state my affirmations, walk with Jesus, think positive thoughts, help others,and spoil my grandkids.


 current weight: 185.6 
 
186
174.5
163
151.5
140
OHBEEBLESSED's Photo OHBEEBLESSED Posts: 491
10/28/11 11:00 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Right now, cauliflor is in season here so they are uber cheap, and Beets. I have been roasting cauliflor, with turmeric so yummy. But I have also, chopped the core into thin strips, and added it to stir fry. You can also use the leaves, just like you would cabage in soups etc. Beets I think are the most cost effective for me right now. You can use the leaves like you would spinache. You can eat the stems like you would celery. You can also make a big pot of beet soup, with stock, onions carrots, cabage, garlic and potatos, pureed. It makes a ton. But I have taken it a step farther I boil, the beet peels, stems carrot peels,, and onion skins, for about twenty minutes and make a wonderful beet stock. It is free and gives you soup a richer taste.



 Pounds lost: 34.4 
 
0
54
108
162
216
JELAINE65 SparkPoints: (3,908)
Fitness Minutes: (4,708)
Posts: 53
10/18/11 4:54 P

My SparkPage
Reply
moldy onions in the store??? I'd be talking to that produce manager and finding out why!!! that's not acceptable at all. I don't think I've ever had a moldy onion...sure would raise my blood pressure a point or two if i had to pay for them.

Daily reminder: count my blessings, state my affirmations, walk with Jesus, think positive thoughts, help others,and spoil my grandkids.


 current weight: 185.6 
 
186
174.5
163
151.5
140
60SIXTY's Photo 60SIXTY Posts: 24,908
10/18/11 8:53 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
We used to go to a U-pick Blueberry Farm. We didn't make it this year, but that would have been very cost effective if you freeze a stash. We were members of a CSA produce farm this year & didn't expect to have room for blueberries. We don't have a particularly big freezer.

We froze green beans this year. I weighed them before and after cleaning. I was surprised that we lost about 20% of t he weight after stemming and tossing a few bad beans. A lot of the crops were not so great this year because of the crazy weather.

There are a lot of apple orchards in our area, so I would have to say apples for fruit.
When grapes are on sale, I freeze some of them because with only two of us, we would let some go to waste. We have had to watch that grapes are not already moldy in the store.
Had the same problem with onions.


Linda - North East Indiana, USA `Goal to build myself up to reach 1,000 fitness minutes per month.

Frugalists and Simple Living [co-leader]
www.sparkpeople.com/myspark/groups_individual.asp?gid=16395

Team Co-Leader for OSTEOARTHRITIS OF THE LOWER BACK
www.sparkpeople.com/myspark/groups_i
ndividual.asp?gid=21800


"To lose a healthy one pound of fat per week, all it takes is a 500-calorie deficit per day."
HOUNDLOVER1's Photo HOUNDLOVER1 Posts: 7,977
10/17/11 9:35 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
I'm glad you mentioned nuts (I love filberts), they have a high nutritonal value but are high in healthy fats so I'm willing to pay a lot more money for them.

You can talk to God all you want and that's great, but the changes happen when you start listening to him.

BE THE CHANGE YOU WANT TO SEE IN OTHERS.




 Body Fat %: 18.1
 
23.6
21.7
19.8
17.9
16
JELAINE65 SparkPoints: (3,908)
Fitness Minutes: (4,708)
Posts: 53
10/17/11 9:02 P

My SparkPage
Reply
going by my organic farm, right now I have 4 kinds of apples with winter apples not yet ready, have just finished harvesting filberts, my grapes are just about finished. Pears are done for the year here, except for winter pears.i have had a bumper crop of different kinds of squash. If you figure what is the best price per ounce and figure in the waste, such as peelings, then apples, pears, and grapes are best deals now. I noticed Bartlett pears were selling at the farmer's market last wk. for 49 cents a pound, and most apples were selling for 79 cents to 99 cents a pound...When I must buy veggies and fruit,....can't raise grapefruit here, for example....I don't figure out the cost...I figure the nutrients and what they will do to keep this old body able to keep on keepin' on..and, I'm very particular about buying locally, and organic if at all possible..

Daily reminder: count my blessings, state my affirmations, walk with Jesus, think positive thoughts, help others,and spoil my grandkids.


 current weight: 185.6 
 
186
174.5
163
151.5
140
TRAVELNISTA's Photo TRAVELNISTA SparkPoints: (180,411)
Fitness Minutes: (139,936)
Posts: 22,415
10/17/11 8:42 P

Community Team Member

My SparkPage
Send Private Message
Reply
I would say this time of year would be apples, pears, or grapes.



 current weight: 299.0 
 
373
323.5
274
224.5
175
BABAKAPUSTA's Photo BABAKAPUSTA SparkPoints: (17,347)
Fitness Minutes: (19,217)
Posts: 435
10/17/11 3:35 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
I would think apples would be high on the list of cost effective foods. You can eat it all except the seeds.

 current weight: 177.0 
 
247
217.75
188.5
159.25
130
HOUNDLOVER1's Photo HOUNDLOVER1 Posts: 7,977
10/17/11 12:50 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
I would say it depends if you compare by weight, quality, nutrient levels, fiber content, sugar content, phytonutrients etc... buying a good mix and buying locally in season is the best plan for me. emoticon
Birgit

You can talk to God all you want and that's great, but the changes happen when you start listening to him.

BE THE CHANGE YOU WANT TO SEE IN OTHERS.




 Body Fat %: 18.1
 
23.6
21.7
19.8
17.9
16
BILBY4's Photo BILBY4 SparkPoints: (45,830)
Fitness Minutes: (180,361)
Posts: 1,979
10/17/11 11:55 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Probably jackfruit where I live. That's assuming the pith and seeds are cooked and eaten as well as the fruit segments, which I usually do.
Generally I would say larger and less perishable fruits. There would be proportionally less handling and storage costs. Melons tend to be fairly low priced.

 current weight: 146.0 
 
211
194.75
178.5
162.25
146
SICIANASARI's Photo SICIANASARI SparkPoints: (2,080)
Fitness Minutes: (1,126)
Posts: 129
10/17/11 11:40 A

Send Private Message
Reply
Hi, all!

I got to wondering, over the weekend: which fruit would you say is truly the most cost-effective purchase?

For instance, bananas in my area right now are about 52c/lb, but about half their weight seems to be in the peel, so is that really a good deal? To my knowledge, no site exists that tells you what fruit is the best buy for the actual (edible) quantity of fruit you receive from it.

I am thinking, though they're about $1-$2/lb, that seedless grapes are probably the best, because you can eat the entire fruit (and the stem hardly weighs enough to count in the final analysis). Like bananas, oranges probably owe a lot of their per-pound weight to their peels; apples have an inedible core (though you can mostly eat around the seeds, so it may not weigh very much in the end).

Has anyone ever done any sort of experiments or found any good reference for this? Obviously, the actual price for a given produce item will vary by season, so I'm wondering more about edibility volumes.

Edited by: SICIANASARI at: 10/17/2011 (11:47)
Some may say that I can't dance, but no one can say that I don't dance.
-----------
~ Co-Leader of the Frugalists and Simple Living team.
Come and join us where "free" is our favorite price!
FRUGALISTS AND SIMPLE LIVING TEAM:
www.sparkpeople.com/myspark/groups_i
ndividual.asp?gid=16395
Page: 1 of (1)  

Report Innappropriate Post

Other Frugalists and Simple Living Frugal Tips & Suggestions Posts

Topics: Last Post:
does your grocery store have a clearance section? 5/7/2014 4:26:32 PM
your best unique homemade gift you gave 5/7/2014 12:13:03 PM
2014 Frugal Tips & Ideas 5/7/2014 12:29:52 PM
What's your local place to buy cheap vegatables 6/2/2013 11:14:45 AM
My thrifty tip of the day 12/22/2013 10:52:51 AM

Thread URL: http://www.sparkpeople.com/myspark/team_messageboard_thread.asp?board=2874x16395x44629349

Review our Community Guidelines