Author: Sorting Last Post on Top ↓ Message:
COPPERPENNY45 Posts: 6,163
3/10/11 8:20 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply


I never thought of it but it sounds like a good idea. emoticon

 current weight: 208.0 
 
215
192.5
170
147.5
125
BILBY4's Photo BILBY4 SparkPoints: (45,908)
Fitness Minutes: (180,361)
Posts: 2,005
3/9/11 8:24 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
I tend to buy ingredients that are 'better value' so I guess that's a yes.
For example I don't buy spinach because it's not local hence tends to be about $4 a bunch. I can get alternatives like bok choy, sweet potato vine, kang kong, cassava leaves and so on at the market for $1 or $2 a bunch.

 current weight: 146.0 
 
211
194.75
178.5
162.25
146
SUGARSMOM2 SparkPoints: (148,899)
Fitness Minutes: (139,249)
Posts: 9,857
3/9/11 2:46 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
yes it is a good thing to do . that way you can keep an eye on the total cost of a receipe and the cost of one serving .

sugarsmom2 donna wva


 current weight: 221.0 
 
265
236
207
178
149
VALI_T's Photo VALI_T SparkPoints: (99,132)
Fitness Minutes: (110)
Posts: 12,707
3/9/11 2:20 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
I think that the cost of one reasonable serving would be a very good thing for me to know. (By "reasonable" I guess I mean something like "standard.") From time to time I tell my husband that if we both want to lose weight, I need to exercise and he needs to eat a LOT less. He actually takes that pretty well (which is probably why I'm still married emoticon ) but he doesn't generally see fit to try to live by it. emoticon

Edited by: VALI_T at: 3/9/2011 (14:20)
There was much rejoicing!


 current weight: 216.0 
 
230
210
190
170
150
VANESSAJSMITH's Photo VANESSAJSMITH SparkPoints: (0)
Fitness Minutes: (5,811)
Posts: 223
3/9/11 2:17 P

Send Private Message
Reply
Vali_t, too funny, that got me laughing. I should do that with my teenage son. I finally got my husband halfway sticking to a serving of something.

Vanessa

Attitudes are contagious..........Is yours worth catching?


 Pounds lost: 39.0 
 
0
32.5
65
97.5
130
EARTHSEAME's Photo EARTHSEAME Posts: 4,478
3/9/11 1:52 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Good point - the serving size is relative! emoticon

-Evie


 current weight: 146.0 
 
155
148.75
142.5
136.25
130
VALI_T's Photo VALI_T SparkPoints: (99,132)
Fitness Minutes: (110)
Posts: 12,707
3/9/11 1:42 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
I always figure the price per ounce of the things I buy at the grocery, but I had never thought of estimating the cost per serving. I usually have a pretty decent idea of what the total cost of a dish I make is and you would think that would make it pretty easy to figure the cost per serving...but then you do not live with my husband, for whom a serving would sometimes feed 3 or 4 people. emoticon At any rate, I think that I may start working on estimating cost per serving anyway...gives me something to work with when I gently try to say "honey, I just can't afford to feed you..." emoticon

There was much rejoicing!


 current weight: 216.0 
 
230
210
190
170
150
EARTHSEAME's Photo EARTHSEAME Posts: 4,478
3/9/11 1:20 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Do you estimate the price per serving when you plan meals? I used to and I think it really helped keep our grocery bill down. I'm wondering if it's worth doing again.

-Evie


 current weight: 146.0 
 
155
148.75
142.5
136.25
130
Page: 1 of (1)  

Report Innappropriate Post

Other Frugalists and Simple Living Simple Menus & Cooking; Simply Housekeeping Posts

Topics: Last Post:
Single Serving Recipes 12/2/2013 7:20:41 PM
Food Dehydrator 11/17/2013 10:27:37 AM
When cash is low, what do you buy at the grocery? 6/19/2014 12:17:23 PM
Fun Things To Do With 10# of Potatoes 1/1/2014 11:14:23 PM

Thread URL: http://www.sparkpeople.com/myspark/team_messageboard_thread.asp?board=17942x16395x40448077

Review our Community Guidelines