Advertisement -- Learn more about ads on this site.
 

team16395forum


  Team Forum
Frugalists and Simple Living

A Guide to Posting in Your SparkTeam Forum

  FORUM:   Simple Menus & Cooking; Simply Housekeeping
TOPIC:   cheap and easy marmalade 


Search
Reply Create A New Topic Subscribe to this Discussion
Advertisement -- Learn more about ads on this site.
Author: Message: Sorting Last Post on Top


MARPET44
MARPET44's Photo SparkPoints: (74,322)
Fitness Minutes: (47,264)
Posts: 5,260
2/22/11 6:51 A

MARPET44's SparkPage
Send Private Message
Reply
We love marmalade and will try this real soon.

Once you replace negative thoughts with positive ones, you'll start having positive results.


 current weight: 233.0 
 
263
238
213
188
163


ONEREALLYBIGDOG
ONEREALLYBIGDOG's Photo Posts: 4,720
2/21/11 4:06 P

ONEREALLYBIGDOG's SparkPage
Send Private Message
Reply
Sounds like FUN to try!

Thanks for the info!

Life's a Garden -
Dig It : )

Leader: MOSTLY Morbidly Obese SParkers Trying to Lose
http://www.sparkpeople.com/myspark/gro
ups_individual.asp?gid=43072
SP Class of September 4-10, 2011 Co-leader www.sparkpeople.com/myspark/g
roups_individual.asp?gid=51952






Member of Class of 3-29/4-4-2009


ANOTHERMOMOF2
ANOTHERMOMOF2's Photo Posts: 4,391
2/20/11 4:41 P

ANOTHERMOMOF2's SparkPage
Send Private Message
Reply
I may have to try this. I've made mullberry jelly before but have never tried marmalade.

Karen

http://www.fitbit.com/user/23NSBD


 April Minutes: 1,627
 
0
225
450
675
900


VALI_T
VALI_T's Photo SparkPoints: (96,273)
Fitness Minutes: (110)
Posts: 12,514
2/20/11 12:47 P

VALI_T's SparkPage
Send Private Message
Reply
Thanks. I think I'll give this a try. Citrus fruit is expensive in the US right now, but buying a few fruits is probably cheaper than buying an equivalent amount of marmalade, and making it this way you can be sure of what the ingredients are and that there are no preservatives in it.

There was much rejoicing!


 current weight: 216.0 
 
230
210
190
170
150


LINDATWIN2
LINDATWIN2's Photo SparkPoints: (26,447)
Fitness Minutes: (20,070)
Posts: 2,495
2/20/11 12:46 P

LINDATWIN2's SparkPage
Send Private Message
Reply
Great idea !



 current weight: 235.0 
 
242
229.5
217
204.5
192


MAGDALINI1
MAGDALINI1's Photo SparkPoints: (7,113)
Fitness Minutes: (3,051)
Posts: 484
2/20/11 11:04 A

MAGDALINI1's SparkPage
Send Private Message
Reply
this winter we had too many oranges
we ate we drank
we throw in the garbage
we gave to friends
lemons the same
ok had to buy sugar
next year will be making from the begining marmalade
why not give to friends i only see in summer and i picked there lemons
they know i pick them
so the only thing it is costing me is sugar
this was my first marmalade
never tryed before to make
so it turned out good
not i bit bitter
maybe next year will make 5 or 10 times as much
have allot of friends
and family



 April Minutes: 0
 
0
90
180
270
360


BILBY4
BILBY4's Photo SparkPoints: (45,641)
Fitness Minutes: (180,361)
Posts: 1,931
2/20/11 10:55 A

BILBY4's SparkPage
Send Private Message
Reply
Glad you had fun!
My only reservation is dietary. Jam has a lot of sugar. If the fruit is okay I'd rather eat it than make jam with it. And as I don't eat bread I don't have much use for jam. Occasionally I stir some through my vanilla yoghurt if I'm getting bored with the flavour.
I made mango jam at the peak of the season in October. Enough to get me through to next mango season!


 current weight: 146.0 
 
211
194.75
178.5
162.25
146


A_BETTER_BUNNE
A_BETTER_BUNNE's Photo Posts: 56
2/20/11 8:40 A

A_BETTER_BUNNE's SparkPage
Reply
Hi::-))

I live in PA and this week our Shop Rite has four pounds of oranges for $1.99 and six lemons for $1.99. Most of us have sugar on hand and the idea of a preservative-free product is always appealing!

emoticon


 current weight: 169.5 
 
186
176.75
167.5
158.25
149


60SIXTY
60SIXTY's Photo Posts: 24,902
2/20/11 5:31 A

60SIXTY's SparkPage
Send Private Message
Reply
Sounds good. I would have to price oranges. I think they might be hard to come by because of the weather in recent months.

Linda - North East Indiana, USA `Goal to build myself up to reach 1,000 fitness minutes per month.

Frugalists and Simple Living [co-leader]
www.sparkpeople.com/myspark/groups_individual.asp?gid=16395

Team Co-Leader for OSTEOARTHRITIS OF THE LOWER BACK
www.sparkpeople.com/myspark/groups_i
ndividual.asp?gid=21800


"To lose a healthy one pound of fat per week, all it takes is a 500-calorie deficit per day."


MAGDALINI1
MAGDALINI1's Photo SparkPoints: (7,113)
Fitness Minutes: (3,051)
Posts: 484
2/20/11 5:05 A

MAGDALINI1's SparkPage
Send Private Message
Reply
it is so easy to make
in a big bowl chop 4 oranges and 2 lemon
that you have washed
yes the whole thing with the outside too
fill the bowl with water and put in fridge
change the water 2 times a day
leave them 2 days like that with water changing
after remove all seeds
puree them
count how many cups the puree is and add the same amount of sugar
bring to a boil
no water
when ready put in glass jars and when cool enjoy
made it and loved it
it is so simple and easy
if you try it post here
would love to hear your idea about jam


 April Minutes: 0
 
0
90
180
270
360


 
Page: 1 of (1)  
   
Report Innappropriate Post

Other Frugalists and Simple Living Simple Menus & Cooking; Simply Housekeeping Posts


Thread URL: http://www.sparkpeople.com/myspark/team_messageboard_thread.asp?board=17942x16395x40038704

Review our Community Guidelines