Author: Sorting Last Post on Top ↓ Message:
TRIN-SB Posts: 72
4/3/12 5:21 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
You're welcome!
I forgot: it's best if you let it soak in water before you use it in your recipes. 20g of gelatine needs ca. 200 ml of water. I use a small Ikea bowl that is around 200 ml. For 10g of gelatine I use about half the bowl of water. I shouldn't get firm, but rather "creamy".
Good luck with all your experiments!
(I have experimented with normal recipes using other grains instead and a thickener. It works better than you might think! So, don't throw away your cake recipes!!! :-) )

 current weight: 233.0 
 
257
245
233
221
209
LILY_SPARK's Photo LILY_SPARK SparkPoints: (124,104)
Fitness Minutes: (126,170)
Posts: 4,959
4/2/12 11:33 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Wow! I figured somebody had to know since it's in so many recipes. THANK YOU!! emoticon

my SparkPage is friends-only because I'm paranoid and boring, anyway
TRIN-SB Posts: 72
4/2/12 11:08 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
It's 3g of gelatin for 100g of flour.
:-) Works well!

 current weight: 233.0 
 
257
245
233
221
209
TEDDYBEARDONNA's Photo TEDDYBEARDONNA Posts: 12,295
3/30/12 12:24 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
I sure understand. I too have to drive 100 miles. I buy a lot on Amazon and do the subscribe and save mostly. When I go to see my dd in the city I always make a trip to get GF products.



 Pounds lost: 4.2 
 
0
4.25
8.5
12.75
17
LILY_SPARK's Photo LILY_SPARK SparkPoints: (124,104)
Fitness Minutes: (126,170)
Posts: 4,959
3/30/12 12:19 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
I live in a remote area. I drive across 3 counties to get to an area with any commercial / industrial place for a job. I understand people don't understand.

I truly hadn't looked at amazon as I have been focusing on natural products type sites (and I went to the one Whole Foods store which is over 100 mile trip from where I live) -- it wasn't cheap there, either.

Thanks for recommending Amazon.
Lily

my SparkPage is friends-only because I'm paranoid and boring, anyway
TEDDYBEARDONNA's Photo TEDDYBEARDONNA Posts: 12,295
3/30/12 12:10 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Amazon, but I can get 8 oz at local health food store for $10.




 Pounds lost: 4.2 
 
0
4.25
8.5
12.75
17
LILY_SPARK's Photo LILY_SPARK SparkPoints: (124,104)
Fitness Minutes: (126,170)
Posts: 4,959
3/30/12 12:03 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
What you paid for a lb, is what I can pay for 4 oz.

Are you willing to share where you got yours?

my SparkPage is friends-only because I'm paranoid and boring, anyway
TEDDYBEARDONNA's Photo TEDDYBEARDONNA Posts: 12,295
3/30/12 11:43 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
I am curious what you are paying for xanthan gum. I paid $16. for a lb 3 years ago and still have about 1/2 of a bag. I do a lot of baking. To me that isn't too expensive. I have only purchased it twice in 11 years. Hope you find a good solution for you.



 Pounds lost: 4.2 
 
0
4.25
8.5
12.75
17
LILY_SPARK's Photo LILY_SPARK SparkPoints: (124,104)
Fitness Minutes: (126,170)
Posts: 4,959
3/30/12 11:10 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Thanks...I've already been doing chia or flax seeds and it's not optimal. Then again, once I experiment with gelatin, it may prove my chia/ flax WAS optimal! ;p

I'm curious about the gelatin, since it's the thing I've not done yet.

my SparkPage is friends-only because I'm paranoid and boring, anyway
MICHTOTMAN's Photo MICHTOTMAN Posts: 832
3/30/12 10:55 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Check out what Gluten-Free Girl and the Chef are doing. She has had to cut out gums (bad for her digestion) and has used flax/chia/hemp seeds ground up as a replacement, but I'm not sure what her replacement ratios are.
glutenfreegirl.com/chia-seeds-and-fl
ax
seeds/


The greatest glory in living lies not in never falling, but in rising every time we fall.

NELSON MANDELA


 Pounds lost: 6.0 
 
0
9.25
18.5
27.75
37
LILY_SPARK's Photo LILY_SPARK SparkPoints: (124,104)
Fitness Minutes: (126,170)
Posts: 4,959
3/30/12 10:40 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Should I replace 1:1?

XG is *too* expensive! I read several places to try unflavored gelatin so I got some but I'm not sure about how much to use.

TIA!
Lily

my SparkPage is friends-only because I'm paranoid and boring, anyway
Page: 1 of (1)  

Report Innappropriate Post

Other Celiac Disease and Gluten-Free General Team Discussion Forum Posts

Topics: Last Post:
Holiday traditions - New ones or Adjusting the Old 12/19/2014 8:24:49 AM
Away from home easy foods. 10/30/2014 11:59:53 AM
genetics? 5/23/2015 12:20:17 AM
Spark Recipes 7/21/2015 11:19:26 PM
Team Chatter 9/14/2014 11:13:34 AM

Thread URL: http://www.sparkpeople.com/myspark/team_messageboard_thread.asp?board=0x948x47339686

Review our Community Guidelines




x Lose 10 Pounds by October 15! Sign up with Email Sign up with Facebook
By clicking one of the above buttons, you're indicating that you have read and agree to SparkPeople's Terms & Conditions and Privacy Policy and that you're at least 18 years of age.