Author: Sorting Last Post on Top ↓ Message:
BAILEYS7OF9's Photo BAILEYS7OF9 SparkPoints: (126,654)
Fitness Minutes: (102,078)
Posts: 18,779
3/26/10 1:52 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Simple solution. don't buy the GF snack foods! Veggies and fruit, while might be pricey, is not as price or calorie laden as GF Snack foods!





 current weight: 107.0 
 
128
122.75
117.5
112.25
107
WENDYLEDWARDS's Photo WENDYLEDWARDS Posts: 139
3/25/10 10:12 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Thanks Melissa/Ivory!

10/16/10 - Texas Tech Road Race 10K - 56:00

11/14/10 - San Antonio Rock N Roll Half Marathon - 1:58:48


 current weight: 129.0 
 
134
132.75
131.5
130.25
129
PETTYJ93's Photo PETTYJ93 Posts: 25
3/23/10 11:08 A

Send Private Message
Reply
When my daughters and I were diagnosed with Celiac last year, I also was floored by the cost of eating gluten free--especially for three of us!! Even if I don't buy bread, etc. it still really adds up. But I have two teen Celiacs and I cannot get away without some bread, pizza, snacks, etc. that make them feel "normal." We have just learned to shift our budget around and now I am so used to paying $800-$1000 per month on groceries, I ALMOST don't notice. We do all the "save money" tricks, but it still comes up expensive. But then I think of my mom who was not diagnosed until this year (after much badgering from me). She has lost over three inches due to extreme osteoporosis and has lived most of her 60some years with digestive issues. Why no one mentioned this to her years ago, I'll never know. So, I just have to focus on the long term good of ridiculous grocery bills and remember that my kids will never be fast food junkies due to their condition. So it is worth it in the end, I think. emoticon

 current weight: 164.0 
 
168
163.5
159
154.5
150
IVORY1825's Photo IVORY1825 Posts: 7,707
3/23/10 10:25 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Yogurt making is shockingly easy: you heat the milk of your choice to just near boiling (~175-180F if you have a candy thermometer, I just look for bubbles on the edges). If you are using less than 2%, you'll want to add non-fat dry milk (~1/3-1/2 cup for every 6 cups of milk).

Then you let the temperature come back down to between 100-110F (it would feel like a hot tub to the touch) and mix in some live cultures, typically from other yogurt. I just add about 1/4 cup of my last batch of yogurt to the next, or buy a container of plain yogurt (Greek is best with more bacteria species!), or buy "yogurt starters" in a health food store.

Pour the yogurt into appropriate containers (I always used old, cleaned glass jars) and "incubate" in a warm place (100-110F) for 8-12 hours. I now have a yogurt maker that does the incubating for me, but before that, I put the jars in a cooler with jugs of very hot water around them and a towel around all the jars and left it overnight. The next morning, your yogurt is made and ready to go!

I also make mine strained (Greek-style) by straining it through coffee filters for 8-12 hours. Sweeter, thicker, and higher in protein.

Lots of people on the internet do this in various forms! My 1 gallon of milk costs me ~$2.50 and makes yogurt for about 3 weeks, which at small container a day would be $15 of yogurt.

I eat mine with fruit and natural peanut butter, but it's good with fruit and sweetener if you need that (like honey).

I'm a microbiologist, so I figured if I cultured bacteria at work so well, I ought to be able to do it at home!

No day but today ...
-Jonathan Larson - Rent

"You have to laught at yourself, because you'd cry your eyes out if you didn't"
Emily Saliers - Indigo Girls

~Melissa/Ivory

Co-Leader of Project Mayhem
www.sparkpeople.com/myspark/g
roups_individual.asp?gid=19990


Co-Leader of Living Healthy with Insulin Resistance/Low GI Diet
www.sparkpeople.com/myspark/g
roups_individual.asp?gid=2074


 current weight: 188.2 
 
200
183.75
167.5
151.25
135
WENDYLEDWARDS's Photo WENDYLEDWARDS Posts: 139
3/23/10 9:21 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
IVORY1825 How do you make your own yogurt? I would love the recipe.

10/16/10 - Texas Tech Road Race 10K - 56:00

11/14/10 - San Antonio Rock N Roll Half Marathon - 1:58:48


 current weight: 129.0 
 
134
132.75
131.5
130.25
129
CINDYTW Posts: 5,783
3/22/10 9:34 P

Send Private Message
Reply
I have been spending a small fortune on groceries myself, but that is because I have also gone all organic. If I was buying regular items that weren't organic it really wouldn't be too bad without the specialty products. I use quinoa, rice, potatoes, and spaghetti squash for my starches and all of these are pretty cheap in bulk. Fruits and vegetables can be very affordable in season and at some of the discount stores like Aldi, Price Right, Walmart...). I use Bibb lettuce to make lettuce wraps instead of a sandwich. I also eat burgers on a large leaf of lettuce instead of a bun. I make soups each week to use for quick meals throughout the week and freeze some too. Hard boiled eggs make a quick grab and go breakfast. Be creative, utilize your resources on here and you will do fine!

 current weight: 187.8 
 
195
181.25
167.5
153.75
140
DJ4HEALTH's Photo DJ4HEALTH Posts: 43,963
3/22/10 8:47 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Just remember this and that is that the cost to your body eating the stuff that makes you sick will be even greater.

Dorothy

If you tell God no because He won't explain the reason He wants you to do something, you are actually hindering His blessing. But when you say yes to Him, all of heaven opens to pour out His goodness and reward your obedience. What matters more than material blessings are the things He is teaching us in our spirit.
Charles Stanley


 current weight: 224.0 
 
274
235.5
197
158.5
120
IVORY1825's Photo IVORY1825 Posts: 7,707
3/22/10 8:12 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Eating healthy in general is what does you in, i.e., fresh fruits and veggies, but finding local and/or in season options helps! I also opt for naturally gluten-free starches, bags of red potatoes when they are on sale, rice and quinoa and dried beans in bulk from Whole Foods, and just the few flours I need most (millet and sorghum and corn starch are my staples). I snack on fruits, veggies, nuts (bought in bulk or on sale) and Chex when I buy it on sale. I buy my meat on sale and freeze it. I make my own yogurt (cheap, easy, and always GF!). Lots of ways to save money!

No day but today ...
-Jonathan Larson - Rent

"You have to laught at yourself, because you'd cry your eyes out if you didn't"
Emily Saliers - Indigo Girls

~Melissa/Ivory

Co-Leader of Project Mayhem
www.sparkpeople.com/myspark/g
roups_individual.asp?gid=19990


Co-Leader of Living Healthy with Insulin Resistance/Low GI Diet
www.sparkpeople.com/myspark/g
roups_individual.asp?gid=2074


 current weight: 188.2 
 
200
183.75
167.5
151.25
135
APPLE1ANNIE Posts: 11
3/22/10 8:00 P

Send Private Message
Reply
Talk about False Economy! I really don't think that my food dollar needs to support junk food at ALL! I'd rather have my money go to making me healthier than to go for anything processed. I think what you need to get your head around is that Gluten Free doesn't have to be about buying everything that is labeled GF. As you get more comfortable about your choices, you can go for many, many things that are common foods and available every where. One of my standards is stir fry on rice - lots of variety is possible and frozen vegetables are NOT expensive. I could go on - check the "sticky" topics and look for recipes that use simple, easily available ingredients and COOK! emoticon

NJORDGAL's Photo NJORDGAL Posts: 1,484
3/22/10 7:53 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
I'd hardly blame Celiac's for the cost of fresh produce :)

That said, as far as the GF substitution foods, have you thought of using naturally GF foods? IE, I put a lot of my pasta sauces on rice, polenta, or meat. Instead of having sandwiches for lunch I go for salads, and if I'm having tuna salad I tend to just eat it with a fork (although, that is one area I tend to splurge on GF crackers - tuna salad is just so much more satisfying with something crunchy :) )

Vision without action is a daydream; action without vision is a nightmare -- Japanese Proverb


 current weight: 190.0 
 
190
186.25
182.5
178.75
175
FLASHRAGGS1 Posts: 4
3/22/10 7:47 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Talk about blowing a food budget!!! Celiac disease can sure do you in. I mean just buying fresh fruits and veggies is a lot more expensive than buying junk food. When you add in gluten free pastas, breads, and snack foods you're in trouble.

 Pounds lost: 6.0 
 
0
12.5
25
37.5
50
Page: 1 of (1)  

Report Innappropriate Post

Other Celiac Disease and Gluten-Free General Team Discussion Forum Posts

Topics: Last Post:
Gluten free and lower cholesterol 10/13/2013 12:06:08 AM
Potatoes?? 4/7/2014 10:24:55 AM
I *think* I have a gluten intolerance 4/11/2014 4:59:07 PM
Gluten intolerance, explained video 5/7/2014 8:21:47 PM
GF Breakfast and Lunch brainstorms 4/16/2014 8:25:14 PM

Thread URL: http://www.sparkpeople.com/myspark/team_messageboard_thread.asp?board=0x948x32888758

Review our Community Guidelines