Author: Sorting Last Post on Top ↓ Message:
SKINNYYENNY's Photo SKINNYYENNY Posts: 109
1/31/13 9:42 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
If you buy in-season produce (ie, don't try to buy strawberries in January!) you can typically get organic at a very reasonable price!

My rule of thumb is to always buy the dirty dozen organic, and I'll skip all-together if it's too high, and with everything else, if it is within 25% of the conventional price, I'll go for it.

Slow and steady wins the race.


 Pounds lost: 14.1 
 
0
13.5
27
40.5
54
-POOKIE-'s Photo -POOKIE- Posts: 11,848
1/16/13 5:32 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
It really pays to be aware of local prices and keep an eye on them, I'm often shocked at the variations in prices in stores as well, one store can be so much more than another.

If you have the time to look around and the memory to recall it all... then its good to check around.

TARABEAR's Photo TARABEAR SparkPoints: (52,023)
Fitness Minutes: (38,235)
Posts: 3,822
1/12/13 6:33 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
I love it when that happens! I usually try not to look because I don't want to know how much more I'm paying. I also use a CSA so I don't see individual prices on most of our produce. I'm glad to hear organic is becoming more mainstream!

In the depths of winter, I finally found there was in me an invincible summer- Albert Camus, author



 current weight: 138.0 
 
138
136
134
132
130
HOPEFULHIPPO's Photo HOPEFULHIPPO Posts: 5,871
1/2/13 7:56 P

Community Team Member

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Yes I know! supply and demand :o) gotta love it.

Corinna
PST



 current weight: 172.2 
 
196
180.75
165.5
150.25
135
MICHTOTMAN's Photo MICHTOTMAN Posts: 815
1/2/13 7:11 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Just returned from a trip to the grocery store (Sprouts/Sunflower - a semi-health foodish grocery) and was comparing the "dirty dozen" as well as some other produce. Organic pears? Only 20 cents more per pound than the non-organic on-sale pears. Organic apples? If I bought a 5 pound bag (I did) I paid the same price per pound as the non-organic counterpart. Organic celery was only 20 cents more expensive as well. While some items were considerably more expensive (sweet potatoes, for example) others were very close in cost and lettuce was actually CHEAPER if you bought organic! I bought only a few non-organic items and spent only a few dollars more. Just need to keep our eyes open!

The greatest glory in living lies not in never falling, but in rising every time we fall.

NELSON MANDELA


 Pounds lost: 3.2 
 
0
10.5
21
31.5
42
Page: 1 of (1)  

Report Innappropriate Post

Other Eating Clean General Team Discussion Forum Posts

Topics: Last Post:
Nutri-Bullet? 2/5/2014 1:44:34 AM
Just Signed Up for the CSA!! 4/4/2014 9:56:24 PM
Is the rest of your lifestyle "clean"? 4/11/2014 10:29:56 AM
CLEAN EATING CHALLENGE #5: The cooler plan 1/8/2014 12:14:50 AM
What does a MicroWave do to foods? 7/14/2013 5:11:08 AM

Thread URL: http://www.sparkpeople.com/myspark/team_messageboard_thread.asp?board=0x9014x51439894

Review our Community Guidelines