Author: Sorting Last Post on Top ↓ Message:
PHRASER's Photo PHRASER Posts: 444
11/2/11 9:14 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
And along with what Unident said about the cost of the apples, don't forget the cost of the electricity! Dehydrators are power hungry, they're like running a heater. So unless you live somewhere very sunny and can use sun-drying, you will have an increased power bill to contend with if you do your own dehydrating.

Team leader, ACT and the Happiness Trap teams.sparkpeople.com/act


 Body Fat %: 65.6
 
82
76.5
71
65.5
60
N0T2LATE's Photo N0T2LATE SparkPoints: (376)
Fitness Minutes: (275)
Posts: 8
11/1/11 4:38 A

Send Private Message
Reply
I guess you have a point there UNIDENT, I did not actually think of it that way.
I will look into it.
Thanks for the helpful thoughts.

 current weight: 415.0 
 
429
400.5
372
343.5
315
LYNMEINDERS's Photo LYNMEINDERS SparkPoints: (167,434)
Fitness Minutes: (50,352)
Posts: 16,993
11/1/11 3:32 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Maybe you could try looking on Trademe for one...
I have had some really good buys off there.....

www.trademe.co.nz

LYN
EST +19 hours NZ zone

keepYOUR FOCUS ON YOUR GOAL AND DO WHAT YOU NEED TO DO TO GET THERE

Leader Meeting the Daily Challenge of Diet & Exercise team....

Co-leader Daniel Fast Team

Co Leader Little Black Dress Team...

Co Leader Daniel Plan Team





 current weight: 1.0  over
 
5
2.5
0
-2.5
-5
UNIDENT's Photo UNIDENT Posts: 33,498
11/1/11 1:59 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Good luck!

I do wonder though, if it would work out any cheaper...?

I haven't looked into the price of dried fruit but if dried apples are $22/kilo and whole apples are $4/kilo (which is about what I see at PnS), then it might be more cost effective just to buy it.

Apples are mostly water. While $22/kg vs $4/kg seems horrendous, remember that you'll fit FAR more apples into a kg of dried apples than whole ones. If you buy $22 worth of whole apples and dehdrate them would you get an entire kilogram? Maybe not.

Something I read online said apples are 80% water. So if you buy 5 kg of whole apples to dehydrate down to 1kg of dried apple, you're paying about the same price, and you didn't have to buy the machine.

Check into it before buying - make a price comparison based on 1/5th of the weight of whole apples, not kg for kg directly.

Deb, in New Zealand
N0T2LATE's Photo N0T2LATE SparkPoints: (376)
Fitness Minutes: (275)
Posts: 8
10/31/11 11:55 P

Send Private Message
Reply
Hi there everyone in kiwi team, I am looking for a food dehydrator, as my kids have developed a liking for dried apple etc and I figure it would be loads cheaper to make it than b uy it at $22 plus per kilo. I am wanting to either buy one cheap or borrow one, will even take a free one if there is one out there lol.
If anyone has one, preferably in Palmy Nth I would appreciate it.
Many many thanks


 current weight: 415.0 
 
429
400.5
372
343.5
315
Page: 1 of (1)  

Report Innappropriate Post

Other Team Kiwi General Team Discussion Forum Posts

Topics: Last Post:
A sucessful first week back 1/9/2014 3:39:59 AM
It's a new year ... guess what that means? 1/4/2014 10:43:24 PM
Finding these message boards frustrating 1/30/2014 5:30:49 AM
Earthquake 9/30/2013 3:51:31 AM
How to beat the summer heat in bed :-) 1/5/2014 1:19:14 AM

Thread URL: http://www.sparkpeople.com/myspark/team_messageboard_thread.asp?board=0x6327x44859493

Review our Community Guidelines