Author: Sorting Last Post on Top ↓ Message:
GATORJOY's Photo GATORJOY Posts: 4,928
1/25/12 7:30 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
$200 per month for 2 adults and guests


But they that wait upon the LORD shall renew their strength; they shall mount up with wings as eagles; they shall run, and not be weary; and they shall walk, and not faint.
Isaiah 40:31 KJV


"Thus saith the Lord, thy Redeemer, the Holy One of Israel; I am the Lord thy God which teacheth thee to profit, which leadeth thee by the way that thou shouldest go." Is 48:17





 current weight: 142.0 
 
195
178.75
162.5
146.25
130
ONELASTTRY2012's Photo ONELASTTRY2012 SparkPoints: (1,718)
Fitness Minutes: (120)
Posts: 48
1/23/12 3:10 P

Send Private Message
Reply
$400+ a week for two of us and sometimes 3 when my daughter comes to eat. I'm trying to stay within the budget, but so far haven't. I'm writing everything I buy down to see if I can cut anything out. Also my husband is on a strict diet, he has type 2 diabetes and his last check up wasn't good. That will help with the grocery bill for sure, as he used to eat alot! I'm learning to not buy for my daughter here, she can buy her own at her apartment. She can eat what we have here, but if she has her own food here, I eat it, too, rather than let it go to waste. I guess it goes to waist anyway, huh!

 Pounds lost: 9.6 
 
0
39.5
79
118.5
158
FLUTTER34 Posts: 680
1/21/12 8:34 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
My budget varies since we babysit a lot with grandchildren and have them visit lots. We usually run about seventy-five a week for general food budget including childrens' lunches and various other items. Flutter

 current weight: 116.0 
 
141
134.75
128.5
122.25
116
MAKAR762's Photo MAKAR762 SparkPoints: (3,263)
Fitness Minutes: (2,832)
Posts: 57
1/20/12 10:18 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
$100 per week for a family of 5

 current weight: 219.0 
 
240
222.5
205
187.5
170
MEXIHOLIC's Photo MEXIHOLIC SparkPoints: (10,420)
Fitness Minutes: (11,343)
Posts: 85
1/18/12 6:14 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Hola! Well I am Lisa, mexiholic, we keep things pretty simple in the kitchen. Papi does not like the freezer so never have more than a weeks worth of meat makes it a challenge.
I recently got laid off and had to get assistance to help with my unemployment. Major suck! I have always lived on a tight budget but now with food stamps that is my total food budget. $220.00 that is it for 3 people. Lots of beans but that's the first thing papi taught me how to cook! I am excited to join the group and hope to spark it up along with everyone else.

 current weight: 195.0 
 
205
195
185
175
165
BWENDT49 SparkPoints: (293)
Fitness Minutes: (107)
Posts: 2
1/9/12 10:33 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
We are also a family of four and I am in charge of the grocery bill for the month my goal is 350. I also buy my beef in bulk as well as have venison in the freezer. During the summer I have a garden and what I don't grow I try buy from the local farm market. I freeze and can what I am able to. I do work part time and go to school full time so I do as much preparing ahead of time because I know the winter grocery bills are so much higher, and we are so much busier.
I bought a book a while back that is called once a month cooking and I love it. It shows you different ways to stretch your grocery budget as well as making up meals ahead of time for 2 or 4 weeks. I used the plans in the book for about 4 months and then started to experiment with my own recipes and it has honestly been a life saver as well as a time saver. I no longer rush around when I get home from work or school to get supper done, usually I just pop my dishes in the oven and help the kids with homework. I actually found this book in our local library first before I actually purchased it. Its well worth a try and the recipes are all normal things my family likes to eat.
We also buy our snacks in the big bags and measure and package the foods at home. What ever I can make at home I try to. I also try to get the kids in the kitchen and help with measuring and counting and it serves as great family time to.
Good Luck!!

 Pounds lost: 0.0 
 
0
15
30
45
60
HOUNDLOVER1's Photo HOUNDLOVER1 Posts: 8,153
1/8/12 11:49 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
@kurtortoise: I agree that adding warm water and some herbs can make dry dog food a lot more tasty. Garlic powder works well for some, too. The other thing is that many dogs are not picky eaters and will happily eat anything. There is also nothing wrong with feeding them our leftovers from our plate, if it was a basically healthy meal and it hasn't been sitting in the fridge too long. emoticon
Birgit

You can talk to God all you want and that's great, but the changes happen when you start listening to him.

BE THE CHANGE YOU WANT TO SEE IN OTHERS.




 Body Fat %: 16.0
 
23.6
21.7
19.8
17.9
16
KURTORTOISE's Photo KURTORTOISE SparkPoints: (9,208)
Fitness Minutes: (25)
Posts: 1,645
1/8/12 9:26 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
HOUNDLOVER1:
I don't pass up dry dog food for my pug.
I make some type of gravy/broth from my food, add oatmeal, crushed green tea, parsley, and some other herbs, and then let it sit for a minute or two until it becomes semi-moist (which is the type of food most vets recommend, but is much more expensive here in NYC).
This way she gets her "dog" nutrition + other good things, and she never has the same meal two days in a row.
Although I've been on a very tight budget on and off for several years (more on that off), she's never suffered for it.

-- Kurt -- Frugalists & Simple Living Team (Co-Leader)
www.sparkpeople.com/myspark/groups_i
ndividual.asp?gid=16395


I've already had all the bad things thrown at me early in life, so now that those are out of the way, my future should be wonderful.


 current weight: 140.0 
 
150
147
144
141
138
60SIXTY's Photo 60SIXTY Posts: 24,910
1/8/12 6:51 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Mine varies from week to week. On the low end for two people would be $30. On the high end, would be $100. But, I think my weekly average is about $75. I am not sure if that excludes non food items. There are just two of us, but we do have family in for a meal at least once a month. In addition, we usually eat out once a week. If we eat at the hospital cafeteria, it might cost as little as $8 for the two of us. Most other places it will be at least that much for one of us, depending on how upscale.

Keep in mind eating out.
When we first retired, our grocery budget went way up, but we realized that we were no longer eating in the cafeterias at our work. Over all, our expense for food dropped.

Before I retired, the only thing I cooked from scratch regularly was my broth - it is so easy with a crock pot. Now I do a lot more.

Linda - North East Indiana, USA `Goal to build myself up to reach 1,000 fitness minutes per month.

Frugalists and Simple Living [co-leader]
www.sparkpeople.com/myspark/groups_individual.asp?gid=16395

Team Co-Leader for OSTEOARTHRITIS OF THE LOWER BACK
www.sparkpeople.com/myspark/groups_i
ndividual.asp?gid=21800


"To lose a healthy one pound of fat per week, all it takes is a 500-calorie deficit per day."
HOUNDLOVER1's Photo HOUNDLOVER1 Posts: 8,153
1/7/12 7:08 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Emmie, I have gone to using dry beans and cooking from scratch as well. I buy in bulk for both dry beans and grains and other things I use a lot. I can get 50 lbs. of organic rolled oats for under $50.00 and they last a long time. I even put them in the coffee grinder to make oat flour to use for pancakes, tortillas, flat breads etc.
I'm going to learn to make hummus from Garbanzo beans and sesame seeds from scratch and we have that on bread instead of cold cuts and cheese which are much more expensive.
Birgit

You can talk to God all you want and that's great, but the changes happen when you start listening to him.

BE THE CHANGE YOU WANT TO SEE IN OTHERS.




 Body Fat %: 16.0
 
23.6
21.7
19.8
17.9
16
EMMIE1232's Photo EMMIE1232 SparkPoints: (167)
Fitness Minutes: (0)
Posts: 27
1/7/12 2:44 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
We have a separate pet budget, that's not included in our grocery budget. We have 2 cockatiels, 1 rat, and a 110 gallon fresh water aquarium. When we had a dog we fed her Orijen. Don't miss that price tag!

My grocery budget is for food for two adults, three kids (3, 5, 7), tp, dish soap, tin foil and garbage bags/baggies. Everything else I either get off of Amazon using gcs I earn (toothpaste, shampoo etc), I make myself (laundry detergent etc), or we use a cloth alternative (pt, tissue, mama cloth etc). I try to use as much of my grocery budget on actual food, as possible.

Prices have been creeping up steadily over the past few months, and unfortunately will probably not go back down :( More incentive to make everything from scratch though! I just found a recipe to make refried beans in the crock pot so I'm going to try it next week-cheaper and healthier then buying canned yay!

Edited by: EMMIE1232 at: 1/7/2012 (14:47)
2012 is my year to focus on a healthier me! Vegetarian, bookworm, and mom of three great kids!

Fitness Goal: to walk 365 mile in 2012! Current: 3/365


 current weight: 150.6 
 
152.8
148.35
143.9
139.45
135
HOUNDLOVER1's Photo HOUNDLOVER1 Posts: 8,153
1/7/12 2:19 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
I think a lot depends on the quality of food you can buy for yourself and your pets. If you can afford it up front high quality food is the best kind of health insurance money can buy, an investment that pays in the long run and keeps your quality of life very high.
I'll only talk about the pet food. Anything that comes in a bag (dry food) or can (wet food) is highly processed. Adding more natural foods is worth investing in. Even a meal of raw meat a week adds nutrients that prolong life. Same principle for people concerning vegetables. emoticon
Birgit

You can talk to God all you want and that's great, but the changes happen when you start listening to him.

BE THE CHANGE YOU WANT TO SEE IN OTHERS.




 Body Fat %: 16.0
 
23.6
21.7
19.8
17.9
16
CYNDER56's Photo CYNDER56 Posts: 773
1/7/12 1:23 P

Send Private Message
Reply
how much for 2 people 1dog 2 cats i am new to all this thanks emoticon

a journey begins with one step at a time


 current weight: 185.0 
 
190
177.5
165
152.5
140
TIKKITAVI's Photo TIKKITAVI Posts: 58
1/7/12 7:31 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
I spent an average of $116 a month on food last year. That's for just one person, vegetarian diet. I expect it will be more this year, because I haven't been finding the deals to stock up.


 current weight: 153.0 
 
167
157.75
148.5
139.25
130
JUSGETTENBY42's Photo JUSGETTENBY42 Posts: 7,507
1/7/12 2:00 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
per week

1 person.......between 30/45 per week averages to about 200/month

Mary Canavan


 current weight: 144.6 
 
166
157.75
149.5
141.25
133
GOOSIEMOON's Photo GOOSIEMOON SparkPoints: (170,922)
Fitness Minutes: (90,628)
Posts: 6,044
1/6/12 8:48 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
I am an empty nester, who also helps out with her kids groceries when I get a really good deal.
I shop double coupons, sales, Costco, Aldi and a warehouse "dented cans, etc." store near me.

I'm not exactly sure what I spend, but it's almost always at a discount and I have a full and organized pantry.

"Don't let the fear of the time it will take to accomplish something stand in the way of your doing it. The time will pass anyway; we might just as well put that passing time to the best possible use."

~ Earl Nightingale


 Pounds lost: 67.4 
 
0
20
40
60
80
BILBY4's Photo BILBY4 SparkPoints: (45,863)
Fitness Minutes: (180,361)
Posts: 1,990
1/6/12 8:46 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Per week, for 1 person:
fresh from market - $35
supermarket - $15
specialty grocery - $10
Total: $60


 current weight: 146.0 
 
211
194.75
178.5
162.25
146
KURTORTOISE's Photo KURTORTOISE SparkPoints: (9,208)
Fitness Minutes: (25)
Posts: 1,645
1/6/12 6:21 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
I'm a lower-income single with a dog (no govt food assistance for us).
I hit sales at the stores in my neighborhood and near work.
I spend less than $40 a week, which is terrific for NYC, and I try to stockpile items that will keep for a while. Sometimes I spend $50.
I don't spend much on meat, and can't afford "organic" anything.


-- Kurt -- Frugalists & Simple Living Team (Co-Leader)
www.sparkpeople.com/myspark/groups_i
ndividual.asp?gid=16395


I've already had all the bad things thrown at me early in life, so now that those are out of the way, my future should be wonderful.


 current weight: 140.0 
 
150
147
144
141
138
HOUNDLOVER1's Photo HOUNDLOVER1 Posts: 8,153
1/6/12 2:07 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
You are both doing great! I look at groceries as an investment that will save me a ton of money in doctor's bills later. So we buy mostly organic and have a vegetable garden and a few fruit trees. Our total bill is hard to estimate because we buy so many other things at our food-coop where we buy most of our food, including a bunch of supplements, a ton of high-quality pet food for 9 dogs and some restaurant meals (pretty much the only one we use). Our total is probably close to $1000.00/month for everything, probably about $500.00 of that for just food for the 3 of us. We all eat a LOT, about 3000-400 calories a day so that makes a difference.
Birgit

You can talk to God all you want and that's great, but the changes happen when you start listening to him.

BE THE CHANGE YOU WANT TO SEE IN OTHERS.




 Body Fat %: 16.0
 
23.6
21.7
19.8
17.9
16
RACHELBUGSMAMA's Photo RACHELBUGSMAMA SparkPoints: (36,659)
Fitness Minutes: (8,448)
Posts: 3,126
1/6/12 11:48 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
We budget $150 every 2 weeks for 2 adults and a 2.5 year old. I've tried going less than that, and that just isn't enough for us.

~Angie~
South Dakota

Team 300# Plus Puddle Stomper!

BLC #25 Groovy Gecko!


 current weight: 349.6 
 
350
306.25
262.5
218.75
175
EMMIE1232's Photo EMMIE1232 SparkPoints: (167)
Fitness Minutes: (0)
Posts: 27
1/6/12 11:20 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
We're a family of five and our grocery budget is $400 a month. With rising food prices it's getting harder to make this work, especially since we eat a mostly whole foods/organic diet. I'm a vegetarian, which saves money, but the rest of my family still eats meat. We bought a 1/4 share of grass fed beef last fall so we have plenty of beef, but I still buy ham and a bit of chicken from the grocery store (in the summer I get it from a local farm but they shut down for the winter). I think we may have to adjust our grocery budget, but that means less money going towards debt payoff ugh.

What do you spend a week/month on groceries? For how many people?

Edited by: EMMIE1232 at: 1/6/2012 (11:22)
2012 is my year to focus on a healthier me! Vegetarian, bookworm, and mom of three great kids!

Fitness Goal: to walk 365 mile in 2012! Current: 3/365


 current weight: 150.6 
 
152.8
148.35
143.9
139.45
135
Page: 1 of (1)  

Report Innappropriate Post

Other Frugalists and Simple Living General Team Discussion Forum Posts

Topics: Last Post:
New frugal skills of the week 11/14/2013 12:37:17 AM
Recently started couponing... 11/30/2013 10:04:45 AM
Best savings of your day....? 9/15/2014 9:24:56 AM
how to get there 11/16/2013 9:01:56 PM
meaning of the simple life 11/16/2013 9:04:13 PM

Thread URL: http://www.sparkpeople.com/myspark/team_messageboard_thread.asp?board=0x16395x45859728

Review our Community Guidelines