Author: Sorting Last Post on Top ↓ Message:
ADLINS's Photo ADLINS SparkPoints: (57,560)
Fitness Minutes: (82,744)
Posts: 5,337
12/8/10 7:22 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
I like the idea of bulk, but as a renter, I have a tiny freezer and really, the fridge part isn't that big. Nor is other storage, so many bulk items just don't make sense for me.

I'm also single, so I'm learning to just buy more along the lines of what I need and now that I'm doing way more cooking (I've eliminated almost all frozen dinners) I've noticed quite a difference in my bill -- for the better. And, I'm with you, I've also cut way back on the junk. Not good for you and it does run the bill up.

"Nobody can make you feel inferior without your permission." -Eleanor Roosevelt-

"What wisdom can you find that is greater than kindness?"
-Jean Jacques Rousseau-
~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
Co-team leader: I Love Muffins
Co-team leader: Cooking for One or Two


 November Minutes: 865
 
0
175
350
525
700
RANDOMONE's Photo RANDOMONE Posts: 58
12/8/10 2:12 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
We buy a lot of bulk every 2 - 4 months, so it's hard to figure what we really spend.

I also have a husband with lightening speed metabolism (literally gets hungry during a meal) and have to over-feed him.

We're trying to be more frugal and pay more attention to bills and waste, so I've noticed we're actually spending a little less. We buy bulk now and then, and then we do the rest once a week. We just went shopping tonight and spent about $80 for the week. When we were more financially free, we would find ourselves spending $150 - $200 a week sometimes... and all on JUNK. So, now that things have changed, I'd say we try to spend under $400, but it will depend on the month and if we do bulk shopping or not.

love & junk



 Pounds lost: 8.0 
 
0
19.5
39
58.5
78
LASHGAL SparkPoints: (25,905)
Fitness Minutes: (15,511)
Posts: 386
8/30/10 1:15 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
We typically spend about $300/month for two of us on groceries. Alcohol is about $25/week because we always buy 1.75L size (to save money...it lasts forever!)

That includes (for one week): produce (lots of it); a couple of frozen meals (Healthy Choice Steamers ~$3); some sour cream or yogurt; 1/2 dozen eggs; milk; meat if it's on sale; box of crackers; couple of canned items; "something different", usually a marinade or something to add to a new recipe; shredded cheese; some kind of bread (either buns or a loaf); and basic stuff that may need to be restocked (club soda, beans, rice, noodles).

 Pounds lost: 0.0 
 
0
2.5
5
7.5
10
TUBLADY's Photo TUBLADY SparkPoints: (128,883)
Fitness Minutes: (168,545)
Posts: 4,309
8/29/10 4:52 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
I spend about $300.00 on just me. But I don't think it would be much more for another. It's hard to cook just for one. I usually cook enough for two and either have frozen food, I never get too, or I toss it out. I like variety, so I do buy a lot.
When I get to my weight I might be more frugal. I'll want to spend money on clothes instead of food.



Believe in yourself, never give up, you are stronger than you think."
I Believed , I Never Gave Up , I Lost 200 Pounds.


171 Maintenance Weeks
 
0
45
90
135
180
ADLINS's Photo ADLINS SparkPoints: (57,560)
Fitness Minutes: (82,744)
Posts: 5,337
8/28/10 7:16 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
What a great idea to cook Gourmet on the weekend! If you're not eating out, I don't that's two bad for two people, esp. if it includes wine.

"Nobody can make you feel inferior without your permission." -Eleanor Roosevelt-

"What wisdom can you find that is greater than kindness?"
-Jean Jacques Rousseau-
~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
Co-team leader: I Love Muffins
Co-team leader: Cooking for One or Two


 November Minutes: 865
 
0
175
350
525
700
JLPNURSE's Photo JLPNURSE SparkPoints: (160,627)
Fitness Minutes: (182,977)
Posts: 10,562
8/27/10 8:00 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
First let me say we spend WAY too much on groceries. We probably spend $400 - $500 a month but that includes wine :). Since we don't go out to eat very often we like to cook "gourmet" on the weekend.

ADLINS's Photo ADLINS SparkPoints: (57,560)
Fitness Minutes: (82,744)
Posts: 5,337
8/25/10 7:10 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
I agree. I'm perfectly happy to store brands on some stuff, but not all stuff. There is a difference on many products. I'm hoping I balance out though between what I do by that is off-brand and what I buy that is brand name. Coupons also help if you have them and remember them. That's my problem -- I have them but forget them.

"Nobody can make you feel inferior without your permission." -Eleanor Roosevelt-

"What wisdom can you find that is greater than kindness?"
-Jean Jacques Rousseau-
~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
Co-team leader: I Love Muffins
Co-team leader: Cooking for One or Two


 November Minutes: 865
 
0
175
350
525
700
NACOLESWORLD's Photo NACOLESWORLD Posts: 7,254
8/25/10 4:31 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Well, like ADLINS said, it depends on how you buy... I generally spend about $200-$300 a month for me and my DH. Some things I am just not willing to get the off-brand of because they definitely taste different (ex: nutri-grain bars) Also, that includes cleaning stuff and bathroom stuff.

~~*~~*~~Angie ~~*~~*~~
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
My Spark Tips:
www.sparkpeople.com/mypage_pu
blic_journal_individual.asp?blog_id=28
35809

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
“Do or do not... there is no try.” ~Yoda
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


 current weight: 207.0 
 
207
157.75
108.5
59.25
10
ADLINS's Photo ADLINS SparkPoints: (57,560)
Fitness Minutes: (82,744)
Posts: 5,337
8/24/10 7:49 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
I'm not married, but I think a lot of it will depend on what you eat. So, if you buy all organic veggies and meat, it will be more than if you do a combination of the two (some veggies and fruits are best bought organic due to the use of pesticides - apples and grapes for example).

Also, shop sales and use the store card for in-store specials and my grocery store gives coupons as well.

I'm guessing chicken and hamburger will run you less than steak. There are many things that can affect it.

I'm probably not much help here, so hopefully a couple will chime in as well.

"Nobody can make you feel inferior without your permission." -Eleanor Roosevelt-

"What wisdom can you find that is greater than kindness?"
-Jean Jacques Rousseau-
~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
Co-team leader: I Love Muffins
Co-team leader: Cooking for One or Two


 November Minutes: 865
 
0
175
350
525
700
CHRISSY1012's Photo CHRISSY1012 Posts: 240
8/24/10 2:08 P

Send Private Message
Reply
I am working on our family budget and due to our poor eating habits in the past (eating out a lot) and random grocery shopping I'm not quite sure what we spent on food monthly. I know it was a lot due to eating out but my question is, what is an ideal monthly grocery budget for two people? So, 3 meals a day at home. We plan to be cooking at home from now on. Atleast until after the Christmas holidays because we need to save some $$ and lose some weight for our vacation, haha!

Thanks!

+Chrissy


 Pounds lost: 13.0 
 
0
6.5
13
19.5
26
Page: 1 of (1)  

Report Innappropriate Post

Other Cooking for One or Two General Team Discussion Forum Posts

Topics: Last Post:
Quotes of the Week ( Nov 17 - 23 ) 11/24/2013 12:51:54 PM
Quotes of the Week ( Dec 8-14 ) 12/6/2013 8:35:01 PM
Favorite kitchen appliance s/gadgets 12/5/2013 8:39:06 PM
August Goals 8/12/2014 3:50:16 AM
May goals 6/2/2014 8:50:14 PM

Thread URL: http://www.sparkpeople.com/myspark/team_messageboard_thread.asp?board=0x12538x36250418

Review our Community Guidelines