Author: Sorting Last Post on Top ↓ Message:
A_BETTER_BUNNE's Photo A_BETTER_BUNNE Posts: 56
1/6/11 11:11 A

My SparkPage
Reply
Commercial weight loss products and brand loyalty are a no-no for frugal minded individuals!!! emoticon

My husband and I have raised six children on a trimmed down budget routinely and have thrived in the process. We always shop in sink with weekly sales and maximize our efforts with coupons ... we save A LOT of $$$ throughout the year! When it makes cents, we buy bulk items and save in the long run.

We always have a fully stocked pantry because we buy multiples of items we regularly use when they are on sale. For those new to this process, it will take a bit of time and a little money to stock up but once you do and commit to the process you will seldom run short of your basics. It also becomes a security net for those times when the' unexpected takes a bite out of your budget!

Meats, poultry and fish are pricey! Once again shop weekly sales. If chop meat or chicken is the sale item buy one more packages than needed ... it adds up. We have a stand alone freezer and that allows us to take advantage of sale items. Not everyone has room for one but if you do and live in the US you can purchase one for little money from Craigslist.com.

I have found that cooking larger portions saves energy as well as $$$. Using your creativity to reinvent leftovers save $$$ as well!!! You can shred and stretch small amounts of meats and make a stir fry or casserole ... potatoes, rice, pasta are inexpensive fillers! Use your leftover bread to make bread crumbs. Even a slice or two will gradually fill a container. Make bread pudding.

Meatless meals ... breakfast for dinner save $$$ as well. Sandwiches made from leftovers is another alternative.

Buying the "no frills" brands can also save $$$. When fresh produce is cost-prohibitive, frozen veggies are frozen fresh and can be more economical than buying fresh produce. Store/generic brands and larger packages save $$$ as well.

We also stockpile coupons which allows us to maximize savings on sale items. Shampoo, deodorant, body wash, toothpaste, cleaning products etc. are purchased for pennies on the dollar ... and very often FREE!!!

To save $$$ you need to consistently commit to the process! A-Z ... whatever you need, there is always a way to save $$$ ... SEEK AND YE SHALL SURELY FIND!!! emoticon



www.ppgazette.com/login.php emoticon

 current weight: 169.5 
 
186
176.75
167.5
158.25
149
DIANE7786's Photo DIANE7786 SparkPoints: (78,792)
Fitness Minutes: (2,836)
Posts: 3,143
1/6/11 10:14 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
You can probably make your family favorites using healthier foods. You can make your pasta dishes using whole wheat pasta. Meatloaf, chili and other ground beef or chicken recipes with healthy ingredients, like ground round. A serving of protein is 3 oz. You've probably been serving more so that's a savings. It's a great time to teach your kids proper portion sizes. Did you notice these Spark recipes for kids?
recipes.sparkpeople.com/recipes.asp?
fo
od=kids&a=


JOLENEROD3's Photo JOLENEROD3 Posts: 35
1/6/11 9:57 A

Send Private Message
Reply
Thanks for the tips and websites.. I live in a small town in Kentucy and am surronded by Amish farms so i coud probably get vegtables from them cheaper... There is also a GFS food store aboout half an hour away so i think i will try there.. I cook at home alot so it anyoe has any healthy kid friendly recipes that are great for freezing please let me know

 current weight: 204.0 
 
208
190.5
173
155.5
138
BILBY4's Photo BILBY4 SparkPoints: (45,908)
Fitness Minutes: (180,361)
Posts: 2,005
1/6/11 9:51 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
I also keep my eyes open. I passed a house the other day with limes all over the ground under a tree. I went in and asked if they would mind if I took some. They said no, take as many as you want. Whee, I found plenty that weren't rotten and took home as many as I could carry.

 current weight: 146.0 
 
211
194.75
178.5
162.25
146
DIANE7786's Photo DIANE7786 SparkPoints: (78,792)
Fitness Minutes: (2,836)
Posts: 3,143
1/6/11 9:38 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
I think the idea that healthy food is too expensive is a myth perpetuated by those looking for excuses to eat junk food.

Others offered great ideas. Here are a few more. Cut, shred or grate your own veggies and cheese. The savings are substantial and time in a processing plant is limited. Bagged shredded cheese has a stabilizer to keep it from sticking together. A simple 4-sided hand grater/shredder is quick and clean up is easy. Grating what you need and storing the rest in a zip log bag keeps it fresh longer than precut. Large bags of frozen veggies are on sale a few times a year for 10 for $10. Beans and rice are inexpensive and can be used in a lot of recipes your kids should like. If you don't want to plant a garden, farmer's markets and roadside stands have cheap, fresh produce. Once you start thinking of inexpensive options, you'll be surprised at how much you save. You'll be healthier too!

Edited by: DIANE7786 at: 1/6/2011 (09:51)
ANOTHERMOMOF2's Photo ANOTHERMOMOF2 Posts: 4,418
1/6/11 7:55 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Welcome to the group.

Karen

http://www.fitbit.com/user/23NSBD


 December Minutes: 2,992
 
0
31.25
62.5
93.75
125
60SIXTY's Photo 60SIXTY Posts: 24,911
1/6/11 7:31 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
emoticon JOLENEROD3
I am looking forward to getting to know you.

My tips:
Don't waste the food you have on hand. Check the refrigerator regularly to make sure you haven't forgotten something.
Avoid eating in restaurants. Pack your lunches.
The one thing that is annoying me at my grocery, they have quit stocking the large family size bags of frozen veggies, which are much cheaper than the new "steamer bags."
I am considering shopping at GFS [Gordon Food Service.] It is an hour away, so I would have to be prepared with a cooler. There are no membership requirements.
I also do a certain amount of "Once A Month Cooking." I have two cook books by Mary Beth Lagerborg & Mary Wilson. You might be able to get them used. There is a one week cooking cycle that is great for this time of year - free on their website.
www.once-a-monthcooking.com/
Remember, it is how the food is prepared and portion control.

Linda - North East Indiana, USA `Goal to build myself up to reach 1,000 fitness minutes per month.

Frugalists and Simple Living [co-leader]
www.sparkpeople.com/myspark/groups_individual.asp?gid=16395

Team Co-Leader for OSTEOARTHRITIS OF THE LOWER BACK
www.sparkpeople.com/myspark/groups_i
ndividual.asp?gid=21800


"To lose a healthy one pound of fat per week, all it takes is a 500-calorie deficit per day."
SRIVERS1's Photo SRIVERS1 Posts: 11,073
1/6/11 2:07 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
I agree having your owe garden really helps. It doesn't matter how big it is. Even if you have a small yard or even a balcony you can use pots to grow a garden in. It's a lot of work but, it is well worth it. Besides being relaxing. You safe a lot. you can also go to farm stand to buy your fruit & veggies.

The other items I use coupons and buy in bulk. I make my own soups and freeze them. I also make pesto sauce and other sauces then, freeze them. It really helps.

Welcome to the team. Check out some of the blogs too. We have a lot of great ideas to help.

For Ever Door That Closes There is Another Door That Opens

My Secrets
www.sparkpeople.com/secrets-member.a
sp?un=SRIVERS1


Window Cleaner Non-Toxic
www.sparkpeople.com/secrets.asp?tip=
20463_window_cleaner


How to Steady a Wobbly Chair
www.sparkpeople.com/secrets.asp?tip=
18721_how_to_steady_a_wobbly_chair



 current weight: 122.0 
 
145
138.75
132.5
126.25
120
MAGDALINI1's Photo MAGDALINI1 SparkPoints: (7,450)
Fitness Minutes: (3,131)
Posts: 485
1/6/11 1:01 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
hi i'm a mom of 3 too
the boys are 18.5 and 17 and my girl 5 in 2 days
this summer to save money i planted a garden with my daughter
it was a wonderful project
because i have a little pizza store we planted more green peppers
(the store went bad this year, made almost nothing)
we ate healthy and saved allot of money
she enjoyed it!
know when the weather lets me , i will go and clean the tin cans from feta cheese
so they can be ready for summer again
i'm thinking of planting even more this year
so you see you can eat healthy and save
and it also helps burn calories
trust caring tin cans and dirt and shovelling and so on you will loose weight
and the food is tastier emoticon

 December SparkPoints: 0
 
0
250
500
750
1000
BILBY4's Photo BILBY4 SparkPoints: (45,908)
Fitness Minutes: (180,361)
Posts: 2,005
1/5/11 11:20 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
I agree with everything art said below. Mainly it's a matter of perspective. For $40 at the market on Sunday and maybe $20 in dry ingredients I can feed myself for a week. My junk food flatmate would blow the $60 in about 3 days.
I grow sprouts at home, make soy yoghurt and tempeh, prepare pickles when vegetables I like are in season, etc. Most of these things take a little time, but only a little.
all the best,
A

 current weight: 146.0 
 
211
194.75
178.5
162.25
146
ARTCHR's Photo ARTCHR Posts: 5,058
1/5/11 9:36 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
It really doesn't have to be expensive. Buying items in bulk helps such as oatmeal or brown rice. Buying processed foods is also more expensive than putting together meals yourself and is healthier with less salt and fat. Also, plan to eat by what's on sale or in season.

Also, if we put this into perspective, a package of cookies or chips costs about $2-$3 or more. That same money could buy you several pounds of carrots, potatoes, frozen vegetables, etc. Ice cream at $2.50-$5.00 a half gallon is the same. It's what we choose to buy that counts. Those $1.00 candy bars could buy an apple or a couple of yogurts instead.

Actually it also all comes down to calories in and calories out. Eating less calories actually costs less as well. When we eat too much, that's food we could have had the next day for another meal. A meal meant to serve 4 often will serve 2 because of our portion sizes. Portion control and tracking calories is the key! This will cost you less in the long run!

Good luck!
emoticon

 Pounds lost: 17.9 
 
0
14.5
29
43.5
58
JOLENEROD3's Photo JOLENEROD3 Posts: 35
1/5/11 9:22 P

Send Private Message
Reply
i am a mother wih 3 children. I am too tired to do the running and jumping they want me to do... I need to shed the fat me to play with my children, but i find it hard to do on a tight budget.Why is it that healthy food is so much more costly. Any advice you can give me to help me do this woul be greatly appreciated

 current weight: 204.0 
 
208
190.5
173
155.5
138
Page: 1 of (1)  

Report Innappropriate Post

Other Frugalists and Simple Living Introduce Yourself to Team Forum Posts

Topics: Last Post:
AUGUST 2014- New Members, Please Introduce 8/31/2014 11:56:55 AM
DECEMBER 2013 - New Members, Please Introduce 12/31/2013 2:29:05 AM
SEPTEMBER 2013 - New Members, Please Introduce 9/30/2013 12:17:00 AM
Hello hello! 2/13/2014 6:52:18 PM
JULY 2014- New Members, Please Introduce 8/1/2014 12:26:07 AM

Thread URL: http://www.sparkpeople.com/myspark/team_messageboard_thread.asp?board=-1x16395x38918448

Review our Community Guidelines




x Lose 10 Pounds by February 6! Get a FREE Personalized Plan