Author: Sorting Last Post on Top ↓ Message:
SUZZQ4LIFE's Photo SUZZQ4LIFE SparkPoints: (26,701)
Fitness Minutes: (13,097)
Posts: 890
4/28/14 8:16 A

Send Private Message
Reply
I live in South Dakota and it's my husband and myself now in the house. I started using the excel program this year to keep track of our monthly expenses and to help budget our money. Our March grocery expenses were $364 and Apr. so far is $271. It has really helped to watch the grocery ads and buy items we use on a regular basis when it's on sale. I also will stock up on items we use a lot when it goes on sale.

 current weight: 148.2 
 
170
162.5
155
147.5
140
SANDRAPSKI's Photo SANDRAPSKI SparkPoints: (22,897)
Fitness Minutes: (19,655)
Posts: 85
4/5/14 10:54 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
We live in Washington. For the two of us we average $60 to 70/week. Sounds good until you factor in one big trip to Costco a month (of which maybe $100-$120 is food), at least three meals out (1 breakfast, 1 happy hour, and 1 dinner) per week, and my husband travels around six to ten days a month.

I now shop twice a week for perishables so we're throwing a lot less away. About half of his trips are planned a week or more ahead of time so I know not to purchase more than I can eat; unfortunately, half the time the trips come up at the last minute. I once had chicken for lunch and dinner for three days because each day he was supposed to back. Cluck! Yeah, next time it goes in the freezer (grin).

We both work from home so lunch gets put together here with the occasional lunch out on a weekend.

 July Minutes: 0
 
0
34.75
69.5
104.25
139
CHARCATS's Photo CHARCATS Posts: 62
4/1/14 7:45 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
I'll spend $300 at the commissary for 3-4 weeks worth. Then another $20-50 a week depending on how much meat I bought at the commissary or not. I always buy my fish 1-2 days prior to cooking it, so I plan those meals & the shopping trip. We also have 2 dogs & 3 cats- so the bill includes them too (dry food, litter, treats).

Char


 Pounds lost: 34.8 
 
0
11.75
23.5
35.25
47
KRIS_TEA's Photo KRIS_TEA Posts: 448
4/1/14 10:35 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
I'm not really sure. Now that I am a stay at home wife, I'm going to be paying a little more attention. I think last week I spent around $70-80, however, I think some of that may have included items that will carry over for several weeks. We save a lot of money by buying meat in bulk from Sams and then dividing it up & sealing it with our Food Saver. I also shop for staples at Aldi and that saves a huge amount. I also noticed that Aldi had a really nice selection of produce this week that actually looked better than what was at Kroger so maybe I'll take a look at their stuff more from now on. :)



 Pounds lost: 0.0 
 
0
6.5
13
19.5
26
CELTIA51's Photo CELTIA51 SparkPoints: (8,034)
Fitness Minutes: (3,330)
Posts: 420
3/31/14 4:52 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Don't know where you live but that sounds pretty reasonable to me. About $100 a week for 2 people plus perishables for the rest of the month.
I know what you mean about the fibromyalgia making you unsure of when you can go out. I sometimes get to where my fridge is virtually empty of perishables and dairy etc. because I've had to put off my shopping trips due to FM flare ups. Frustrating!

I believe absolutely in my Lord and Saviour Jesus Christ.
My personal motto is that a day without learning something new or finding something to laugh about or be grateful for is 24 hours wasted.


 Pounds lost: 5.2 
 
0
21.75
43.5
65.25
87
1BOSSMOMMY's Photo 1BOSSMOMMY SparkPoints: (8,998)
Fitness Minutes: (4,698)
Posts: 439
3/28/14 10:30 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Hello...I just got back from spending the whole day shopping. It was a payday Friday and it took longer than normal. I spent almost $400. to do the two of us for the whole month in groceries and other than perishables that will last us. I do my big shopping all at once because with my fibromyalgia I can't always depend on being able to go out and have to send my husband when we run out of things and he's a terrible shopper. I buy fruits that have to be eaten the first week before they spoil like bananas and grapes and fresh berries and then I buy fruit that will still be ripening the last week of the month like kiwi's and mangos. Same with my vegetables, fresh leafy vegetables all get ate up the first week and then the squashes and root vegetables. I also have frozen fruits and vegetables in the freezer so I never run out of frozen foods. Mostly I just send him for dairy products.

To me HEALTH means Energy. Stamina. Flexibilty. A relatively pain free body. Enjoying healthy food. You are your body, and your weight loss efforts will succeed exactly to the extent that you mange to do the work on behalf of your embodied self. You’ll do much better when you focus on making positive changes to improve your health and well-being, rather than on fighting your bad habits.


 July SparkPoints: 8
 
0
750
1500
2250
3000
NOKOMIS57's Photo NOKOMIS57 SparkPoints: (6,557)
Fitness Minutes: (3,137)
Posts: 123
3/23/14 8:34 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Hi All, I am fortunate to live near costco, so some things I do buy in bulk.

I live alone and sometimes work 12 hour shifts so I end up buying alot of hospital food where I work. One of my main challenges is that if I go from working an 8 to 12 hour shifts I never know when I will get a break so I tend to eat when I have a chance, 5 minute rush here or there.

My plan is to preplan my meal for the whole day and eat the same thing if I am at work or at home. Then I can tack the store reciepts to the fridge! Thaks for raising the topic!

Carollee

“Thousands of candles can be lit from a single candle, and the life of the candle will not be shortened. Happiness never decreases by being shared.” Buddah


 current weight: 220.0 
 
298
264.25
230.5
196.75
163
CELTIA51's Photo CELTIA51 SparkPoints: (8,034)
Fitness Minutes: (3,330)
Posts: 420
3/21/14 5:15 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Longlife7 you didn't say what you spend but I am guilty of the same thing with the produce rotting. Not so much because I have to have meat but because I sometimes have several sick days in a row and I don't eat anything I have to prepare. emoticon
Maybe with better planning we can both save a lot of the money we lose due to the wastage. Sounds like a plan. emoticon

Edited by: CELTIA51 at: 3/21/2014 (05:16)
I believe absolutely in my Lord and Saviour Jesus Christ.
My personal motto is that a day without learning something new or finding something to laugh about or be grateful for is 24 hours wasted.


 Pounds lost: 5.2 
 
0
21.75
43.5
65.25
87
LONGLIFE7's Photo LONGLIFE7 Posts: 596
3/19/14 2:45 P

Send Private Message
Reply
You guys are so good! I spend too much and often waste produce because it rots in the fridge. We are the can't eat if you don't have meat people. Mainly pigs and chickens beef is too expensive. We go out to supper once a week and My hubby might eat out for lunch once a week. I take my lunch, no where to 'go out' where I work.



Every day is a GIFT!


 current weight: 300.0 
 
300
225
150
75
0
CELTIA51's Photo CELTIA51 SparkPoints: (8,034)
Fitness Minutes: (3,330)
Posts: 420
3/19/14 12:09 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
I live in British Columbia near metro Vancouver

I averaged my groceries over two months and the total is $310 including one restaurant meal each month so that averages out to $75-$80 weekly. The cost of produce has risen exorbitantly over the winter so I really need to plan better about both buying and using my produce. I tend to waste too much of it.

Edited by: CELTIA51 at: 3/19/2014 (12:12)
I believe absolutely in my Lord and Saviour Jesus Christ.
My personal motto is that a day without learning something new or finding something to laugh about or be grateful for is 24 hours wasted.


 Pounds lost: 5.2 
 
0
21.75
43.5
65.25
87
TAZZ46 SparkPoints: (141,536)
Fitness Minutes: (133,394)
Posts: 6,037
9/22/13 8:05 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
well this week I spent 15 dollars....

 current weight: 136.0 
 
160
154
148
142
136
ANNMH130 Posts: 780
9/8/13 9:11 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
This is a great topic! I was spending $40-50 a week on just myself
and with dieting it hit me...you are just ONE person, where is all
this food going?? I use portion control as part of my dieting plan!

Finally I started planning my grocery trips with a written list for food
basics after checking the pantry & refrigerator - not just stopping in
after a busy day's work buyng what "I think I need".

I am now shopping for one, $22-32 per week. Other plans:
Dry goods stock up with B1G1Free vegetable pasta & brown rice.
Powdered Great Value nonfat instant milk as needed (1 large box =
20 gallons, $18.99 Walmart).
Store brands are always priced 50 cents to a $1cheaper!

http://www.linkedin.com/annmheos809.html

http://www.sparkpeople.com/mypage_edit
.asp


 current weight: 147.0 
 
258
226
194
162
130
TAZZ46 SparkPoints: (141,536)
Fitness Minutes: (133,394)
Posts: 6,037
9/7/13 7:42 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
well this week I didn't spend anything didn't need nothing..

 current weight: 136.0 
 
160
154
148
142
136
VREYNOLDS98 SparkPoints: (7,089)
Fitness Minutes: (4,286)
Posts: 74
8/24/13 5:40 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
I spend about 40 to 60 dollars a week on grocery's for 2 people. I have my own beef but have to buy chicken and pork. I eat out once a week when I do my shopping.

 Pounds lost: 2.6 
 
0
10
20
30
40
OKANOG66's Photo OKANOG66 Posts: 5,804
8/20/13 1:37 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
emoticon BELLAMAGOO78 I too live in BC.

A little practical exercise, boycott eating out for one week. Starting your second week, do the same, till 4 weeks have passed. Will you be tempted to eat out? You may surprise yourself and not eat out! That was one of my worst habits, eating out as a single person. I concurred by golly I actually have some will power in me.

Edited by: OKANOG66 at: 8/20/2013 (01:43)
 Pounds lost: 209.0 
 
0
52.25
104.5
156.75
209
BELLAMAGOO78's Photo BELLAMAGOO78 SparkPoints: (32,431)
Fitness Minutes: (43,114)
Posts: 1,734
8/19/13 4:00 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
wow! I spend way too much on food...

I'm in BC Canada, it's only me and I spend about $120/week on food but i eat out a lot... i'm working at cutting that WAY down and trying to curb myself back to $60-80/week.



Diana; New Westminster, BC

www.fitbit.com/user/2B5B6T


 current weight: 256.9 
 
265.8
261.825
257.85
253.875
249.9
VK2Z10's Photo VK2Z10 SparkPoints: (66,247)
Fitness Minutes: (34,818)
Posts: 1,239
8/18/13 12:39 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
my husband and I average $60/week for the 2 of us. we get a 35 lb bag of dogfood every 6 weeks or so and spend about $40 for 2 dogs. We live in Cincinnati, OH. We don't buy a lot of beef, poultry, or pork. so, many of our meals are vegetarian. I buy some convenience foods, but we mostly make all our own meals.

Edited by: VK2Z10 at: 8/18/2013 (12:46)
http://jlshealthylivingspot.blogspot.com/

I would never talk to my BFF the way I talk to myself about my body.


444 Days until:  10 yr anniversary
 
450
337
225
112
0
BRENDAB49's Photo BRENDAB49 SparkPoints: (16,466)
Fitness Minutes: (7,336)
Posts: 501
8/12/13 6:00 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
cooking for two I spend about 100.00 per week and that includes my breakfast and lunch for the week. My hubby if he eats at work eats out but I take mine. I can't see it get any cheaper and this is using Wal-Mart as my main grocer.

Faith is taking the first step even when you don't see the whole staircase.
Martin Luther King, Jr.

Take risks, if you win, you will be happy, if you lose. you will be wise.
Anonymous


 Pounds lost: 2.0 
 
0
5
10
15
20
MYBULLDOGS's Photo MYBULLDOGS Posts: 8,058
8/10/13 10:51 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
i shop at winn dixie and get the buy one get one free. i spend around 130 week for three people.

OKANOG66's Photo OKANOG66 Posts: 5,804
8/10/13 6:10 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Thanks TAZZ46 ~ Curious minds are always wondering! emoticon

Edited by: OKANOG66 at: 8/10/2013 (18:11)
 Pounds lost: 209.0 
 
0
52.25
104.5
156.75
209
COLOR-BLUE's Photo COLOR-BLUE SparkPoints: (76,059)
Fitness Minutes: (36,780)
Posts: 4,034
8/10/13 5:57 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Claire,

emoticon on your grocery bill!!! If I had a bigger freezer, I could do the same thing.

Be blessed,

- Nancy Jean -

Philippians 4:13
1 Corinthians 10:31
Our job is just to show up and do our best, leaving the outcome to GOD!!!

Eastern Time Zone


 current weight: 205.6 
 
205.6
196.7
187.8
178.9
170
CLAIRE_LEFT_SP's Photo CLAIRE_LEFT_SP Posts: 2,802
8/10/13 5:17 P

Send Private Message
Reply
Phoenix AZ. 2 of us. i spend about $275/month, but that includes restaurant meals, too. If we didn't eat out I would be spending closer to $180. I buy virtually no packaged or canned goods and buy meats/poultry in bulk and cut it into meal sizes for freezing.

Claire
********
Those who think they have no time for a healthy lifestyle will sooner or later will have to find time for illness.
KNYAGENYA's Photo KNYAGENYA Posts: 6,740
8/10/13 1:41 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
I live outside of Cleveland, OH. It depends on the time of year how much I spend. For religious reasons I have some periods of being a vegetarian. These time frames I spend anywhere from $30 - $50 a week. If it is a non fasting period it can be up to $50- $60 a week. I make menu plans for each week and stick to it. I also go to a discount grocery store and that saves me a ton of money. I am not loyal to brand names so I can buy and eat anything.

" The road to success is always under construction."- Lily Tomlin


 Pounds lost: 6.0 
 
0
5
10
15
20
TAZZ46 SparkPoints: (141,536)
Fitness Minutes: (133,394)
Posts: 6,037
8/10/13 12:07 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Anne478 I eat lots of cereal my daughter is on wic & she gets so much and that helps me on milk and stuff..but I do eat most every day..when not feelin to well I don't eat lol

Edited by: TAZZ46 at: 8/10/2013 (12:08)
 current weight: 136.0 
 
160
154
148
142
136
OKANOG66's Photo OKANOG66 Posts: 5,804
8/10/13 8:51 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
TAZZ46 ~ so what do you survive on? Restaurant food?

 Pounds lost: 209.0 
 
0
52.25
104.5
156.75
209
GODFREYGIRL143's Photo GODFREYGIRL143 SparkPoints: (176)
Fitness Minutes: (0)
Posts: 20
8/10/13 8:48 A

Send Private Message
Reply
I also just cook for me...and share it if it's "good stuff" with my little dog Missy. I also have my granddaughter, her husband and 3 children for dinner once a month....but she helps with the menu. I live in Alton, Illinois and think things are expensive, but don't have other cities or states to compare it with. I only allow myself $200 a month for groceries. I eat very healthy the first two or so weeks then I eat a lot of beans, lentils and things I can good in one pot or together....like soups and stews.

Edited by: GODFREYGIRL143 at: 8/10/2013 (08:49)
Some succeed because they are destined to, but most succeed because they are determined to.
TAZZ46 SparkPoints: (141,536)
Fitness Minutes: (133,394)
Posts: 6,037
8/10/13 7:28 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Its just me so I may spend 20 if that much a week sometimes I don't by groceries...

 current weight: 136.0 
 
160
154
148
142
136
TIFFA409's Photo TIFFA409 SparkPoints: (47,757)
Fitness Minutes: (15,046)
Posts: 2,316
8/9/13 11:22 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
I live in Minnesota and also spend $100-150 a week for the 2 of us

~Tiff~
SW 01/01/13: 189

2% goal: 185.22 Met 2/6/13
5% goal: 179.5 Met 2/21/13
8% goal: 173.88 Met 3/30/13
10%goal: 170.1 Met 4/12/13
12% goal 166.32 Met 5/23/13
15% goal 160.65 Met 7/14/13
18% goal: 154.98 Met 8/9/13
20% goal: 151.2

GW: 125
"Seven days without exercise makes one weak."


 Pounds lost: 17.0 
 
0
16
32
48
64
OKANOG66's Photo OKANOG66 Posts: 5,804
8/9/13 11:19 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
In Kelowna BC Ca - I shop for one. Average weekly bill $60.00 - $80.00 a week. I shop twice a week, buying smaller portions of produce. if I leave it for a week between produce grocery shopping, figure it may spoil by the time I get around to eating it. I bulk shop once every 6 months for paper products and for my freezer.

Edited by: OKANOG66 at: 8/9/2013 (23:23)
 Pounds lost: 209.0 
 
0
52.25
104.5
156.75
209
COLOR-BLUE's Photo COLOR-BLUE SparkPoints: (76,059)
Fitness Minutes: (36,780)
Posts: 4,034
8/9/13 10:53 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
I live in GA, and it's just me. I spend on an average per month 200.00 - 250.00. Yes, things are expensive here too, but we still need to buy groceries.

Be blessed,

- Nancy Jean -

Philippians 4:13
1 Corinthians 10:31
Our job is just to show up and do our best, leaving the outcome to GOD!!!

Eastern Time Zone


 current weight: 205.6 
 
205.6
196.7
187.8
178.9
170
MARIEWALTERS SparkPoints: (2,204)
Fitness Minutes: (1,559)
Posts: 9
8/9/13 10:12 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
How much do you spend on groceries on a weekly or monthly basis? How many do you buy for and where do you live?

I live in Massachusetts and everything is VERY expensive here. For the two of us, we spend about $100 - $120 per week. My spouse does the shopping and he is a meat and potatoes person and buys too much junk food.

 current weight: 171.0 
 
171
167.75
164.5
161.25
158
Page: 1 of (1)  

Report Innappropriate Post

Other Cooking for One or Two Introduce Yourself to Team Forum Posts

Topics: Last Post:
Hello, Just joined 5/4/2014 4:54:49 PM
The Spark 7/24/2014 12:36:44 PM
New to team 7/6/2014 7:25:28 AM
New to Team 9/29/2013 3:51:42 PM
Just Joining 7/20/2013 2:04:20 PM

Thread URL: http://www.sparkpeople.com/myspark/team_messageboard_thread.asp?board=-1x12538x54464241

Review our Community Guidelines