Advertisement -- Learn more about ads on this site.

 
Message Boards
FORUM:   Diet and Nutrition
TOPIC:  

Grocery shopping



Click here to read our frequently asked Diet and Nutrition questions.

 
  Reply Create A New Topic
Search the
Message Boards:
Search
  I Liked This Topic Subscribe to this Discussion Share
Add This to My SparkFavorites
Advertisement -- Learn more about ads on this site.

Author: Message: Sort First Post on Top


ZELDA13
ZELDA13's Photo SparkPoints: (33,173)
Fitness Minutes: (19,684)
Posts: 1,144
8/22/13 7:34 P

ZELDA13's SparkPage
Send Private Message
Reply
I usually spend about $75.00 each week for me and my hubby, I do try to have at least 2 meatless meals each week which helps keep my cost down. I also shop at a farmer's market which has better prices for our veggies.

Alice

04/15/2014 190 lb
04/22/2014 186 lb
04/29/2014 183 lb
May
05/06/2014 180lb
05/27/2014 176 lb



Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away.

“Why shouldn’t my health be the most important thing in my life – it doesn’t make me selfish, just smart!” - Joe Downie


 current weight: 174.0 
 
212
194.5
177
159.5
142


KPA1B2
SparkPoints: (42,357)
Fitness Minutes: (22,938)
Posts: 729
8/22/13 7:16 P

KPA1B2's SparkPage
Send Private Message
Reply
I spend between $40-70 per week for a family of 4 adults. That doesn't include approximately $100 we spend monthly at Sam's Club.



Total SparkPoints: 42,357
 
40,000
42,499
44,999
47,499
49,999
SparkPoints Level 16


ARLENEGOBERT
ARLENEGOBERT's Photo SparkPoints: (3,765)
Fitness Minutes: (90)
Posts: 88
8/22/13 5:50 P

ARLENEGOBERT's SparkPage
Send Private Message
Reply
I spend about $300 for 2 weeks. I make a grocery list before I go shopping. This is for a family of 4 adults. I shop once a week.

Edited by: ARLENEGOBERT at: 8/22/2013 (17:53)
It's a Brand New kinda me. It's a Brand New kind of free.
You are free to choose but you are not free from the consequence of your choice.


 current weight: 257.0 
 
277
262.75
248.5
234.25
220


POPSECRET
POPSECRET's Photo SparkPoints: (43,911)
Fitness Minutes: (48,774)
Posts: 1,551
8/22/13 5:41 P

POPSECRET's SparkPage
Send Private Message
Reply
I average about 60-70/week for myself. This is for ALL meals...I hardly ever eat out. :)



 current weight: 121.0 
 
138
133
128
123
118


CLARK971
CLARK971's Photo Posts: 690
8/22/13 4:36 P

CLARK971's SparkPage
Send Private Message
Reply
I spend about $175 per week.

2 adults and 2 children. (although my two children eat as much as adults.) Both of them eat more calories than me per day.

I am in the Midwest. (Michigan) I am assuming that grocery prices may vary depending where people live.





113 Maintenance Weeks
 
0
30
60
90
120


LOUNMOUN
Posts: 1,245
8/22/13 2:01 P

LOUNMOUN's SparkPage
Send Private Message
Reply
We shop once a week currently. We plan our list carefully and try not to go to the store more than that. If we don't get something during that trip then we go without until the next week.
We spend $130 to $160 including pet food and non food items for 2 adults, 1 teenager, 2 dogs and 3 cats.






NIRERIN
Posts: 11,801
8/22/13 1:07 P

Send Private Message
Reply
About $30 a week just for me. I tend to shop often, but that is largely due to my work schedule which takes me to meetings all over the place so it is easy enough to just drop by the store.

-google first. ask questions later.



DIDS70
DIDS70's Photo Posts: 5,070
8/22/13 12:38 P

DIDS70's SparkPage
Send Private Message
Reply
Since I mainly eat fruits and veggies, nuts and seeds-- I shop every week. during the growing season, i try to get to as many farmers markets as possible. Like the PP, I average $50 a week.

:)


 current weight: 250.0 
 
250
220
190
160
130


JESSICAJEANNE
JESSICAJEANNE's Photo Posts: 100
8/22/13 12:10 P

JESSICAJEANNE's SparkPage
Send Private Message
Reply
I shop for myself -- so it might not be the most helpful comparison for you. I live in a metro area, so things are definitely on the more expensive end.

My grocery spending averages to be about $50 per week. I do a larger shopping trip about every other week, where I will stock up on pantry items. I do shop two, maybe three, times per week, usually to pick up fresh produce or meat / seafood.



EMYLEEANNE
EMYLEEANNE's Photo Posts: 269
8/22/13 11:56 A

EMYLEEANNE's SparkPage
Send Private Message
Reply
How much do you spend a week on groceries and how often do you go shopping? I have probably already spent 175 this week and we still need a few more things! We are a family of 4, two adults and two children.



 current weight: 141.0 
 
145
141.25
137.5
133.75
130


 
Page: 1 of (1)  
Search  

I Liked This Topic Subscribe to this Discussion Share
Add This to My SparkFavorites
Report Innappropriate Post


Thread URL: http://www.sparkpeople.com/myspark/messageboard.asp?imboard=7&imparent=31808213

Review our Community Guidelines



 
Diet Resources: standing overhead dumbbell press | overhead press routine | seated overhead barbell press