Advertisement -- Learn more about ads on this site.

 
Message Boards
FORUM:   SparkPeople Cafe
TOPIC:  

Bargain Shopper? Name brand? Choose lower price?



 
  Reply Create A New Topic
Search the
Message Boards:
Search
  I Liked This Topic Subscribe to this Discussion Share
Add This to My SparkFavorites
Advertisement -- Learn more about ads on this site.

Author: Message: Sort First Post on Top
 
ANARIE is the moderator for this forum.
 


MANDIETERRIER1
MANDIETERRIER1's Photo Posts: 13,073
10/20/13 7:20 P

MANDIETERRIER1's SparkPage
Send Private Message
Reply
It is possible that they have improved since I last shopped there.

I love bargains so definitely buy things on sale and clearance.

emoticon

Jesus Loves You More than Anything!

For God so loved the World that He gave His only begotten Son. That whosoever believes on Him shall not perish, but have eternal Life. ~John 3:16

Please read my blog

erinwroteablogyall.blogspot.com/


 current weight: 127.4 
 
165
155
145
135
125


ALBERTJON
SparkPoints: (3,133)
Fitness Minutes: (7,415)
Posts: 1,299
10/20/13 7:09 P

Send Private Message
Reply
MANDIETERRIER1: I agree with you about how Walmart treats their employees, and I admire you for your decision not to shop there. I disagree with you about their store brands: Great Value and Equate and are as good as any name brand, in my opinion.

"If any thing is sacred the human body is sacred...Have you seen the fool that corrupted his own live body? or the fool that corrupted her own live body? " -- Whitman

“Trust thyself: every heart vibrates to that iron string.” -- Emerson

"It's not what you look at that matters, it's what you see." -- Thoreau


 current weight: 182.6 
 
190.6
186.7
182.8
178.9
175


MANDIETERRIER1
MANDIETERRIER1's Photo Posts: 13,073
10/20/13 7:06 P

MANDIETERRIER1's SparkPage
Send Private Message
Reply
This reminds me of a commercial.

There is a woman buying Bounty paper towels and the Sparkle fairy comes and asks her if she really wants paper towels that can hold a bowling ball?

My answer is yes, I do want Bounty paper towels.

I have found that store brands are poor quality and you have to use three times as much as the name brand.

So I get my name brands from Costco. I refuse to have anything to do with Walmart or Sams Club. They treat their employees like garbage and their store brand stuff is garbage


Jesus Loves You More than Anything!

For God so loved the World that He gave His only begotten Son. That whosoever believes on Him shall not perish, but have eternal Life. ~John 3:16

Please read my blog

erinwroteablogyall.blogspot.com/


 current weight: 127.4 
 
165
155
145
135
125


BABYSOX
BABYSOX's Photo SparkPoints: (63,440)
Fitness Minutes: (63,084)
Posts: 2,403
10/20/13 6:37 P

BABYSOX's SparkPage
Send Private Message
Reply
I balance my shopping. I stock up on sale items, will buy store brand if it is the best value and will spend money on quality items. I make my weekly menu plan after I have done my shopping and this allows me to buy what is on sale. I don't buy a lot of processed goods and I have three grocery stores within walking distance. I do spend money on items like chia seeds, coconut oil, etc. because I believe that the health benefits outweigh the price.

Life is for living!


 Pounds lost: 50.0 
 
0
16
32
48
64


AZULVIOLETA6
AZULVIOLETA6's Photo SparkPoints: (45,189)
Fitness Minutes: (57,197)
Posts: 2,476
10/20/13 6:28 P

AZULVIOLETA6's SparkPage
Send Private Message
Reply
I shop the discount stores first, then ethnic grocery stores, then places like Trader Joe's/Aldi's. I generally buy whatever is cheapest/best value unless I need something very specific for a recipe. If I can't find good quality at a marked-down price, then I will go to a regular grocery store. The only thing I can't regularly find on sale at good quality is fish. I do barter for some fish since I have friends and family who live at the coast. I eat almost no processed food, so the pizza dilemma is not one that I would have. If I absolutely MUST have pizza, I make the dough from scratch and top it with fresh cheese and vegetables.

I have two freezers, a root cellar and a closet full of canned goods--all set up in an apartment. Most of this food is from my own garden or picked from local sources.

For apples, this time of year I would go out to the orchards and do u-pick for 80 cents/pound. Windfalls are even less. I'm not sure that going to the grocery store twice for apples is really all that economical considering the time and gas involved in making two trips.

Dances: salsa (standard/LA), casino, rueda de casino, cumbia Colombiana, bachata, mambo, cha-cha-chá, merengue, reggaetón.

Currently learning: Mexican cumbia, danzón, Cuban rumba

Dances to Learn in the future: flamenco, tango Argentino, samba, belly dancing, bhangra, ballroom rumba


 current weight: 213.0 
 
300
272.5
245
217.5
190


JCOW84
JCOW84's Photo SparkPoints: (3,396)
Fitness Minutes: (5,144)
Posts: 107
10/20/13 3:37 P

JCOW84's SparkPage
Send Private Message
Reply
I always shop the flyers, but refuse to do shopping at WalMart for other reasons. We always go to the local produce store for fruit and veg as it is generally local and is 50% cheaper for most things. We also try and buy chicken and meat that has been produced locally and humanely, but that is expensive so we try and eat less meat and wait for sales. It's hard to find that balance between cost and other factors.



84 Days until:  Wedding
 
100
75
50
25
0


FENWAYGIRL18
FENWAYGIRL18's Photo Posts: 5,826
10/20/13 3:25 P

FENWAYGIRL18's SparkPage
Send Private Message
Reply
bargain shopper use coupons, was never a label person. I use to work for a major label and I saw them take vanity fair bra's and put their labels on them, I'd see how much the prices were hiked up from what they paid and I thought I'll never be a label person.
You could go to the Vanity Fair outlet and buy the same bra cheap, but once they put their label on it the price tripled.

Starting to like the new me!
Waiting for my garden to come to life!


 
111,450 SparkPoints


ETHELMERZ
SparkPoints: (66,699)
Fitness Minutes: (45,240)
Posts: 2,817
10/20/13 3:22 P

Reply
We just moved from a rural mountain area with 1 grocery store, they charged what they wanted, it was 2 hrs. to get to a Wal Mart or other grocery store. Here, in TX, we have choices galore, so I scour the ads, but usually go to Wal Mart because they are the cheapest in almost everything. Meat we like from Costco. Produce from Wal Mart is good, farmer's market stuff is ok, the organic is overpriced, and it isn't gonna kiss you, so we don't buy it. Kroger's is good, Market Street has a lot more choices of everything. Husband is not a spendthrift, and he likes to pick out his fruits by what he feels like having for that week. Once it's gone, he never would go back to the store for more, ever. Store brands are ok, but baking mixes from store brands are not very reliable, at least to me, so I just don't buy them. Aren't we lucky to be able to buy anything anymore, it's hard to live with one grocery store, period!!



LADYCJM
LADYCJM's Photo SparkPoints: (21,961)
Fitness Minutes: (20,276)
Posts: 1,460
10/20/13 3:17 P

LADYCJM's SparkPage
Send Private Message
Reply
I'm definitely a bargain shopper. I use coupons, Allyou.com (great website, compares sales flyers) and shop the sales. I am not a "coupon queen" but I do stock up when things are on sale. We could eat from the freezer and pantry for at least 2 to 3 weeks!

But, there are a few things that I will only buy the name brand version of, Skippy peanut butter in particular!

DH drives me nuts. If he wants it, he buys it regardless of the cost.



 Pounds lost: 95.0 
 
0
25
50
75
100


OBIESMOM2
OBIESMOM2's Photo SparkPoints: (58,398)
Fitness Minutes: (35,692)
Posts: 4,388
10/20/13 2:30 P

OBIESMOM2's SparkPage
Send Private Message
Reply
every week I access the store weekly ads online and make my list from what's on sale. When staples are a really good deal, I stock up (Publix has some great BOGOs). Both lists are with me when I shop, so I can price check between Kroger & Publix.

I also take my lists when I go to the warehouse store. Not all of the prices at a warehouse store are a bargain - you have to know what's a good price and what's not.

I tend to buy the pre-bagged apples from the grocery for 2 reasons: they are usually cheaper, and the apples are smaller (built in portion control). I buy produce that's in season (usually less expensive, and always tastes better).

some things I insist on a name brand (Q-tips - accept no substitute!), but I buy a lot of store brands. Publix and Kroger both have a quality store brand. In fact, some of their store brands are WAY better than the more expensive name brand.

DH goes in the grocery and never looks at the price on anything; if he wants it, he buys it.



group leader, Reaching Our Goals in 2014 - JOIN US!
www.sparkpeople.com/myspark/groups_i
ndividual.asp?gid=58417


The most handicapped person in the world is a negative thinker; a person who has the skills, abilities, talents and tools, yet chooses not to use them.
~Heather Whitestone

Forget your perfect offering, there is a crack in everything. That's how the light gets in.
~Leonard Cohen


 Pounds lost: 18.0 
 
0
6.25
12.5
18.75
25


BJPENNY70
BJPENNY70's Photo SparkPoints: (67,552)
Fitness Minutes: (32,614)
Posts: 4,672
10/20/13 2:26 P

BJPENNY70's SparkPage
Send Private Message
Reply
Bargain shopper, and Lower Price

Phillipians 4:13 I can do all things through CHRIST which strengtheneth me.


 current weight: 240.0 
 
240
234.5
229
223.5
218


ARCHIMEDESII
ARCHIMEDESII's Photo SparkPoints: (131,176)
Fitness Minutes: (198,250)
Posts: 19,550
10/20/13 2:23 P



ARCHIMEDESII's SparkPage
Send Private Message
Reply
I loathe paying full price for anything. The only time I will pay retail is if there is something that I really need that can't wait. Most times, I can wait because I know there is always going to be a sale of some kind.

When it comes to food, I usually buy what's on sale. I won't pay full price for peppers. I'll find a substitute veggie. I'll also buy house brands as well. For the most part, I haven't tasted a significant difference between a brand name item and a house brand generic.

After being laid off for so long, I have become more cautious when is comes to spending. I try to save when I can as well as put a little something aside for a rainy day.





ONLYZOMBIECAT
ONLYZOMBIECAT's Photo SparkPoints: (9,397)
Fitness Minutes: (9,271)
Posts: 1,126
10/20/13 1:52 P

ONLYZOMBIECAT's SparkPage
Send Private Message
Reply
My dh and I both care about food costs but still have some different shopping habits.

In your apple scenario, I would not have bought more apples that week of either kind. I would have bought the amount I needed or wanted the first trip and not gone back that week to see the price change. I limit trips to the store to save money. My dh would have gone out the next day and bought more apples... whichever kind he thought tasted best.

I have a definite budget for our grocery spending and stick to that as closely as possible. I plan our meals and grocery shopping so we stay within that amount. I stick very strictly to my list when I shop. My dh will buy things more impulsively. He always brings home several items that were not on the grocery list. He doesn't think as much about staying within our budgeted amount when he is shopping.

For most things, I think generic or store brand is fine and I will get that. If my dh goes to the store alone he almost always buys name brand items. It isn't even that he dislikes the generic version.

I might buy a brand or item that we don't normally get if the price is much lower and it fits in our budget but I don't buy large quantities just because something is on sale. I buy what we need and can use and it is great if the price is lower. I don't scour sale ads, go to multiple stores or use coupons. My dh will buy more of something if it is on sale sometimes. He also does not scour sale ads, go to multiple stores, or use coupons.




AMARANTHAQ
AMARANTHAQ's Photo Posts: 4,540
10/20/13 12:21 P

AMARANTHAQ's SparkPage
Send Private Message
Reply
I shop as I go and buy the best products for my needs at the moment. For me, shopping around for bargains other than in food doesn't pay and I find bargain stuff doesn't hold up as well. I look for things I know I will love and have for a long, long time. This saves in the long run.

For food, I prefer name brands unless I know for sure the generic is just as good or better. I buy in small amounts to meet my daily needs.

For things like cleaners, paper products & water I buy in bulk for the lowest price.

Resolved in 2014 to remain below 120!


 current weight: 116.4 
 
117
116.5
116
115.5
115


BLUENOSE63
SparkPoints: (90,021)
Fitness Minutes: (68,735)
Posts: 2,837
10/20/13 12:16 P

BLUENOSE63's SparkPage
Send Private Message
Reply
I am very spoiled as my DH does all the grocery shopping and cooking.....he loves to cook and does read all the flyers for the deals.



 April Minutes: 1,587
 
0
625
1250
1875
2500


LEMARRQ
SparkPoints: (6,809)
Fitness Minutes: (3,845)
Posts: 13
10/20/13 10:33 A

LEMARRQ's SparkPage
Send Private Message
Reply
I'm jealous - we live on a small island so the grocery options are very limited. We shop the four stores and take what's available. It's difficult to plan meals ahead - you have to go to the store and see what's in and what's on sale. Because everything is shipped in the prices can be crazy. We can ferry over to the larger neighboring island and there's a KMart and PriceMart but the savings have to be worth the $50 barge fee to take the truck over so we can carry back the haul. We have found a local sustainable organic farm that sells produce in a co-op style. Most meals start with what came in the "share" and we add proteins based on what's available at the grocer for less than our net worth :). In some ways this has made us a lot more conscious of what we eat.



LOVE4KITTIES
LOVE4KITTIES's Photo Posts: 1,714
10/20/13 10:24 A

LOVE4KITTIES's SparkPage
Send Private Message
Reply
I absolutely refuse to pay the prices the stores want for some things. I'd rather go without.

I wanted to make a chicken broccoli lasagna the other day. I needed one jar of light alfredo sauce. The first grocery store I went to wanted $3.50. I was not happy that it was overpriced... Went to grocery store #2...same price. I refused to pay that. Went to Target and it was $2/jar. Good thing, or we wouldn't not have had that lasagna. It's not that I couldn't have afforded the stuff, it was about the principle of the thing.

The supermarket produce is universally overpriced, under ripe, hard, tasteless and has a poor texture. No wonder a lot of people don't like fruit and veggies--the stuff at the supermarkets is often just disgusting and they want a premium for it. They wanted $2/lb for (bad looking) SQUASH this summer, in the height of the squash season. If I hadn't had any growing in the garden, I would have just gone without. Apples for over $2/lb...no, I will not pay that. As a general rule, they also are horrible in quality. Good thing I have an apple tree and a ton of dried apples that I made from the harvest this year. I was horrified last summer when the best price in the grocery stores the entire summer/fall for corn was $.50/ear. It was disgusting stuff too...old and the tops were cut off. I finally found some at a tiny produce stand--6 ears/dollar. It had cutworms. Gross. I didn't eat corn on the cob for the entire year. My husband finally found some great looking yellow corn (I am SO tired of the white corn that's so prevalent everywhere) this year at a produce stand for 6/dollar a few weeks ago.

I haven't had a single blueberry since Costco stopped carrying the large containers (at a reasonable price) and started carrying containers half the size (at the same cost) with organic blueberries. I refuse to pay so much per lb when I know it's overpriced. Organic...no, I'm not buying it. It's just a way for them to charge more.

We just moved to our current location about a year ago. They have a farmers market here in the summer, but the prices are outrageous. The quality is good, though. But, I didn't buy anything there due to the prices. We had a great produce market where we lived before. I really, really miss that market--good quality and good prices. I'm floundering in my current location. I am converting my entire backyard into fruit trees and a veggie garden. It won't provide near everything we need or want, but it will be a start. I really need a much bigger yard. I simply don't understand either the price or the poor quality of the produce around here. We live in CA and there are fields and fields of fruit trees and veggies growing all around us.



Edited by: LOVE4KITTIES at: 10/20/2013 (10:27)

Total SparkPoints: 13,216
 
10,000
11,249
12,499
13,749
14,999
SparkPoints Level 11


KAZZIE531
SparkPoints: (37,285)
Fitness Minutes: (22,716)
Posts: 1,068
10/20/13 10:21 A

KAZZIE531's SparkPage
Send Private Message
Reply
I shop at Aldi's and Walmart and buy their house brands. Freggies at a market. Meats at Cotsco. I also shop the dollar store.

KAZZIE =^..^= Northern Illinois
♥~*-:¦:-*♥~.•*´¨ )♥~*-:¦:-*♥~.•*´¨ )♥~*-:¦:-*♥
♥~*-:¦:-*♥~.•*´¨ )♥~*-:¦:-*♥~.•*´¨ )♥~*-:¦:-*♥
I've decided not to read Fifty Shades of Grey. The book title sounds exactly like what's happening to my hair!!
(¸☆´ (¸.♥´´¯`•.¸¸.☆
☆• ☆ ……… ☆ • ☆
♥~*-:¦:-*♥~.•*´¨ )♥~*-:¦:-*♥~.•*´¨ )♥~*-:¦:-*♥


 current weight: 225.0 
 
323
288.5
254
219.5
185


ZIGGY122
ZIGGY122's Photo SparkPoints: (56,392)
Fitness Minutes: (30,673)
Posts: 2,088
10/20/13 9:50 A

ZIGGY122's SparkPage
Send Private Message
Reply
There are some things I just have to buy the brand name... like hienz ketchup frenches mustard
miracle whip... progresso soups. I don't buy much processed foods. Usually fresh fruits and veggies. I make a big salad on Sunday's and eat that for lunch most days.

50+ Team Challenge
Loose 1 pound a week til 3/29/14

Starting weight:

1/1 206.1
1/11 203.7
1/18 201.7
1/25 199.3
2/1 202.6
2/8 200.0
2/15 200.2
2/22 201.9
2/28 198.6
3/8 200.6
3/15 203.3
3/22 200.8


 current weight: 198.4 
 
212
196.5
181
165.5
150


FAITHP44
SparkPoints: (38,604)
Fitness Minutes: (25,690)
Posts: 2,763
10/20/13 8:57 A

Send Private Message
Reply
I love bargains so I shop around for the best prices in everything. This week I had a voucher for £2 off a £20 shop at our local Tesco store. Honestly I found it hard to find enough things to buy and ended up getting stuff I didn't really want to make up the £20. This wasn't because they hadn't got the food in, they'd got plenty, but it was so expensive to begin with that even with the 10% off I couldn't bring myself to buy it! I've got 3 more vouchers for the next 3 weeks but I probably won't bother to use them.



KKKAREN
KKKAREN's Photo SparkPoints: (201,645)
Fitness Minutes: (85,876)
Posts: 11,167
10/20/13 8:14 A

KKKAREN's SparkPage
Send Private Message
Reply
I buy all canned, boxed, bagged goods at Walmart as well as paper goods and cleaning supplies. Since I don't buy many processed foods my Walmart forays are not big ticket sales. My local store has weekly bogos that I watch for, this week I got boneless, skinless chicken breasts on bogo, saved $8. I buy all my fruit and veges there but only when on sale. This time of year most are now high dollar so it's apples and bananas for me. We have a farmer's market once a week that have good buys, I try to go there every week. So yes I go for the sales and stock up when I find a good one.

Karen


 
201,645 SparkPoints


PLINTHESS
PLINTHESS's Photo SparkPoints: (34,478)
Fitness Minutes: (30,470)
Posts: 2,164
10/20/13 6:51 A

PLINTHESS's SparkPage
Send Private Message
Reply
I rarely buy fruit and veg in supermarkets, because we have so many fresh fruit and veg stalls on the street: cheaper, better, more variety. But the only people under 40 buying there seem to be immigrants - who know how to shop and cook properly. Seems young Brits don't know that there's retail life outside supermarkets, so maybe gradually we will lose the stalls and have to buy the hard, unripe and expensive supermarket stuff. Long after I'm dead I hope!

There are 10 types of people in the world: those who understand binary, and those who don't.

You can take the girl out of London, but - thank goodness - you can't take London out of the girl.


 current weight: 143.0 
 
172
162
152
142
132


SHERYLDS
SHERYLDS's Photo Posts: 11,253
10/20/13 6:38 A

SHERYLDS's SparkPage
Send Private Message
Reply
I buy what is on sale. Years ago I had the mindset that brand name items were superior, then I started trying store brands. I found that for most items the quality and taste was just as good. I buy fruit that is on sale, but I buy frozen bags of veggies. If it is a special price and comes in a can or can be frozen, I will buy extra. I shop at the market with the best prices in my area, and they are usually the most popular...hence the food moves. I have a company mega store that is closer, and usually empty and more expensive...I won't go there. My food receipts usually show at least a 35% saving this way.

USA EST


 Pounds lost: 1.0 
 
0
3
6
9
12


ALBERTJON
SparkPoints: (3,133)
Fitness Minutes: (7,415)
Posts: 1,299
10/20/13 5:59 A

Send Private Message
Reply
This is typical of how I shop for most items, particularly food. Our local store got in a shipment of large Braeburn apples and was selling them for $1.49 @ lb. So I bought 4 of them to see if they were good. They were. I went back to the store 2 days later, but the price had gone up to $2.29 @ lb. I noticed the store was selling medium Gala's for 89¢ @ lb. I was suspicious of their quality, but I bought 6 anyway. They turned out to be good, so I went back down the same day and bought 8 more.

My wife, on the other hand, if she had bought and liked the Braeburn apples the first time, would have bought them the 2nd time, even if they had doubled or tripled in price. At Walmart I almost always buy Great Value, and at our local grocery store I almost always buy Shur-Fine. My wife cares little about prices and almost never comparison shops. And she tends to buy "name-brands."

For example, one of her favorite frozen pizza brands is occasionally on sale, maybe as much as $2 off. She usually buys one pizza at a time, even though she eats 1-3 frozen pizzas a week. She almost never would buy 3-5 pizzas, for example, on sale, preferring to buy them one at a time, no matter what the cost.

Ok, how about you, and/or if anyone else who lives with you, as far as your (their) shopping tendencies? Do you look for bargains? Do you buy "off-brands" or more name-brands? Do you buy in quantity? Do you care much about the cost of the food items you want as far as not buying something if you think it is too high-priced?

"If any thing is sacred the human body is sacred...Have you seen the fool that corrupted his own live body? or the fool that corrupted her own live body? " -- Whitman

“Trust thyself: every heart vibrates to that iron string.” -- Emerson

"It's not what you look at that matters, it's what you see." -- Thoreau


 current weight: 182.6 
 
190.6
186.7
182.8
178.9
175


 
Page: 1 of (1)  
Search  

I Liked This Topic Subscribe to this Discussion Share
Add This to My SparkFavorites
Report Innappropriate Post


Thread URL: http://www.sparkpeople.com/myspark/messageboard.asp?imboard=1&imparent=32240887

Review our Community Guidelines



 
Diet Resources: new balance cross training shoes | cross country skiing training | cross training elliptical