Advertisement -- Learn more about ads on this site.

 
Message Boards
FORUM:   SparkPeople Cafe
TOPIC:  

Shopping for One



 
  Reply Create A New Topic
Search the
Message Boards:
Search
  I Liked This Topic Subscribe to this Discussion Share
Add This to My SparkFavorites
Advertisement -- Learn more about ads on this site.

Author: Message: Sort First Post on Top
 
ON2VICTORY is the moderator for this forum.
 


NIRERIN
Posts: 11,727
8/25/13 11:08 A

Send Private Message
Reply
if you aren't picky about your milk, buy powdered and make just as much as you need for a few days.
for most items, you can buy them individually. all you need to do is find somewhere that has them in bulk and you just purchase what you need. and if you can't find it that way, limit the number of family size packs that you buy [one or two a week] and rotate out what you buy. so if you can't find another solution for milk, make one week your milk week. buy the half gallon, plan on having cereal everyday, making potato or cream of some vegetable soup, making ice cream, making rice or bread pudding, making actual pudding, or whatever else you might use milk in to use it up. then plan on not buying the big container again for a week or two and instead buy the family sized pack of something else to use up. so week two you might buy a whole chicken. make stock with the bones and freeze it. use one breast and cook another to freeze. maybe make white chicken chili with the thighs, eat a portion or two and freeze the rest in portions. do the same with the wings, make some for dinner and some to be a frozen dinner. once you have done this a few weeks you'll have a nice stock of homemade frozen dinners so that you can take advantage of the savings and you won't have to cook or shop as frequently.

-google first. ask questions later.



UMBILICAL
Posts: 11,011
8/24/13 1:39 P

UMBILICAL's SparkPage
Send Private Message
Reply
Make large portions and freeze them



LADYCJM
LADYCJM's Photo SparkPoints: (27,377)
Fitness Minutes: (24,472)
Posts: 1,630
8/24/13 1:23 P

LADYCJM's SparkPage
Send Private Message
Reply
A small freezer might be a good investment for you. I've seen them as small as 1 cubic ft up to 5 cubic ft for under $200.00.

It would pay for itself in a few years. I've had a large upright freezer for over 15 years and even though it's just the 3 of us now, I don't know how I could manage without it!

If you do buy one, consider chest vs upright. I prefer the upright. my Grams had a chest style and it was harder to find stuff.



 Pounds lost: 95.0 
 
0
23.75
47.5
71.25
95


NANAS4GIRLS
SparkPoints: (27,697)
Fitness Minutes: (2,895)
Posts: 173
8/24/13 12:48 P

Send Private Message
Reply
Freezer Space is at a premium.
Substituting Yogurt for Milk does not work, when you want to have a Bowl of Cereal, or just a Glass of Milk.



JPRSAVETTE
JPRSAVETTE's Photo SparkPoints: (5,215)
Fitness Minutes: (3,408)
Posts: 177
8/24/13 11:44 A

JPRSAVETTE's SparkPage
Send Private Message
Reply
like you i only have so much freezer space. my solution...i shop with a neighbor. we go to Costco and buy the family sized stuff and split it. it is a win-win.

it doesnt matter if you run slowly.........you are still running faster than someone on the couch!!!


 July Minutes: 0
 
0
23.25
46.5
69.75
93


PATTIJOHNSON
PATTIJOHNSON's Photo Posts: 2,074
8/24/13 11:38 A

PATTIJOHNSON's SparkPage
Send Private Message
Reply
I know it's tough. It gets more expensive when you buy smaller portions of some items. However, when it comes to things like lunch meat, you can get smaller portions at the deli counter without having waste or spoilage before you can eat the family pack. Also, one tip would be to buy the larger portions and use the foods to make meals you can freeze for future eating. I love shopping at Costco, however some of the products are way too big for just my husband and I, so I often ask family or friends or neighbors if they would be interested in sharing. So that's another option. Also, if you don't mind eating the same thing for dinner or lunches for a few days, you can cook with the larger amounts of food and have leftovers.

Did you know that you can freeze milk? My mom does it all the time. She buys the gallons when they are on sale, pours it into smaller containers and freezes it. When she needs milk, she takes a container out of the freezer and puts it in the fridge to defrost for about a day. The taste isn't affected at all (she says).

Hope some of this helps.

emoticon

Keep a sense of humor. Remember, laughing burns calories too!

Laugh until it hurts! It's one of the few things in life that's still free!!

Any effort is better than no effort!


 Pounds lost: 2.0 
 
0
3
6
9
12


MADEIT3
MADEIT3's Photo Posts: 2,586
8/24/13 11:37 A

Send Private Message
Reply
Well, while all that's true of dairy and meat, you can buy just enough fruits and veggies for one without a problem. Consider getting your dairy with yogurt and you've got another problem solved. I don't eat meat, but I like to bake a whole chicken (without the skin but with the bones) and then can eat on it for several days. You'll find that over time you get the hang of shopping for one. Good luck!

Stacy, KS

You are never too old to set another goal or to dream a new dream. - C. S. Lewis

newgardenerblues.wordpress.com/

Co-leader Writers Team
Co-leader 12 Weeks to Walking Team


NANAS4GIRLS
SparkPoints: (27,697)
Fitness Minutes: (2,895)
Posts: 173
8/24/13 10:37 A

Send Private Message
Reply
Living alone is wonderful, however buying for one is not so great.

Small size packages cost much more than larger size. Exp. I can buy 1/2 Gal of Milk for $1.49, a Qt. is $1.29. Family Size Packages of Meats are far less than Smaller Packages. I have only so much freezer space.




 
Page: 1 of (1)  
Search  

I Liked This Topic Subscribe to this Discussion Share
Add This to My SparkFavorites
Report Innappropriate Post


Thread URL: http://www.sparkpeople.com/myspark/messageboard.asp?imboard=1&imparent=31821757

Review our Community Guidelines



 
Diet Resources: new balance cross training shoes | cross country skiing training | cross training elliptical