Advertisement -- Learn more about ads on this site.

 
Message Boards
FORUM:   SparkPeople Cafe
TOPIC:  

Has anyone noticed how expensive losing weight is?



 
  Reply Create A New Topic
Search the
Message Boards:
Search
  I Liked This Topic Subscribe to this Discussion Share
Add This to My SparkFavorites
Advertisement -- Learn more about ads on this site.

Author: Message: Sort First Post on Top
 
ANARIE is the moderator for this forum.
 


UMBILICAL
Posts: 10,997
6/27/14 2:46 P

UMBILICAL's SparkPage
Send Private Message
Reply
n



MEWHENRYSMAMA
MEWHENRYSMAMA's Photo Posts: 5,550
6/27/14 2:42 P

MEWHENRYSMAMA's SparkPage
Send Private Message
Reply
Well, it is all trade offs....you might pay more for fresh fruit and veggies but there is nothing as good as good health and feeling good. Less in Dr bills, medications, etc. AND if you are careful you can do things cheaper...buy seasonal, go to farmers markets, better food and supporting local merchants! Exercise is free...incorporate healthy recipes that also serve as another meal or take it for your lunch. Grow food....tomatoes, zuchinni are easy and can even grow in containers! It does take thought, planning etc but it is worth it!



 Pounds lost: 44.2 
 
0
25
50
75
100


MEEKA71
MEEKA71's Photo SparkPoints: (13,086)
Fitness Minutes: (6,263)
Posts: 170
6/27/14 2:31 P

MEEKA71's SparkPage
Send Private Message
Reply
Ugh, my grocery bill is horrendous compared to what it used to be - fruit and vegetables are way more expensive than white rice and Top Ramen, that's for sure!

But even at 340 lbs, I almost never ate fast food (too expensive for my tastes!), or wasted money on high-calorie drinks from places like Starbucks (because no cup of coffee is worth $5). So, I guess "more expensive" is relative to each person - for me, it's waaaaay more expensive. For someone who eats out a lot, they'll probably find themselves spending much less on food.

As for diet pills, gym memberships and expensive home equipment? Totally unnecessary. Exercise is cheap - invest in a kettlebell, some resistance bands - workouts are free on the internet. ;D Walking, running outdoors - a good pair of shoes will last you 4-6 months, at a fraction of the cost for access to a treadmill.



 current weight: 180.2 
 
340
295
250
205
160


210014631
SparkPoints: (27,029)
Fitness Minutes: (6,740)
Posts: 943
6/27/14 5:35 A

210014631's SparkPage
Send Private Message
Reply
some things are free like this web site



 current weight: 57.4  over
 
60
30
0
-30
-60


THROOPER62
THROOPER62's Photo Posts: 16,478
6/27/14 5:34 A

THROOPER62's SparkPage
Send Private Message
Reply
No



MARKATSPARK
Posts: 768
6/27/14 5:24 A

MARKATSPARK's SparkPage
Reply
f



MARKATSPARK
Posts: 768
6/27/14 5:24 A

MARKATSPARK's SparkPage
Reply
no



DWROBERGE
DWROBERGE's Photo SparkPoints: (311,845)
Fitness Minutes: (292,417)
Posts: 56,408
6/27/14 4:43 A

DWROBERGE's SparkPage
Send Private Message
Reply
emoticon



 Pounds lost: 75.0 
 
0
19.75
39.5
59.25
79


EMPRESSAMQ
EMPRESSAMQ's Photo Posts: 4,967
6/26/14 10:36 P

EMPRESSAMQ's SparkPage
Send Private Message
Reply
For me, losing weight has proven to be less expensive because I eat less.

Resolved in 2014 to remain below 120!


37 Maintenance Weeks
 
0
10
20
30
40


JLAMING263
JLAMING263's Photo Posts: 746
6/26/14 10:01 A

JLAMING263's SparkPage
Send Private Message
Reply
I exercise by walking, so no expense there. emoticon Healthy and fresk food is another matter... emoticon

Jim Laming


 Pounds lost: 40.5 
 
0
25
50
75
100


LIFENPROGRESS
LIFENPROGRESS's Photo SparkPoints: (36,625)
Fitness Minutes: (7,641)
Posts: 2,351
6/26/14 9:58 A

LIFENPROGRESS's SparkPage
Send Private Message
Reply
I'm spending about $60 less in groceries per week -- so I find that it's much less expensive.

Never grow a wishbone, daughter, where your backbone ought to be! bodynprogress.blogspot.com


 current weight: 262.0 
 
275
268.75
262.5
256.25
250


SIOL55
SparkPoints: (29,690)
Fitness Minutes: (14,662)
Posts: 582
6/26/14 9:45 A

Send Private Message
Reply
At least the SP website is free. Aren't we lucky to have to buy new clothes. I'm still hoping to lose 10-15 pounds so a friend suggested thrift stores. I found some great clothes for next to nothing. Check it out.



 Pounds lost: 31.4 
 
0
10.5
21
31.5
42


ROGUETEACHER
ROGUETEACHER's Photo Posts: 405
6/26/14 9:38 A

ROGUETEACHER's SparkPage
Send Private Message
Reply
It's expensive to me because I have to buy new clothes as I lose weight. Right now I am between a size 14 and 12 so when I wear pants, I have to choose between having a righteous muffin top or a plumber's crack



 current weight: 208.0 
 
219
214
209
204
199


DWROBERGE
DWROBERGE's Photo SparkPoints: (311,845)
Fitness Minutes: (292,417)
Posts: 56,408
6/26/14 7:43 A

DWROBERGE's SparkPage
Send Private Message
Reply
emoticon



 Pounds lost: 75.0 
 
0
19.75
39.5
59.25
79


MANDIETERRIER1
MANDIETERRIER1's Photo Posts: 13,499
6/25/14 10:02 P

MANDIETERRIER1's SparkPage
Send Private Message
Reply
I don't think it is that expensive.

Made it to my maintenance weight of 125 pounds.

Even though I have reached goal. I still don't know everything about weight loss.

Please read my blog

erinwroteablogyall.blogspot.com/2014
/07/in-home-stretch.html


10 Maintenance Weeks
 
0
5
10
15
20


GEVANS7
GEVANS7's Photo SparkPoints: (59,120)
Fitness Minutes: (57,776)
Posts: 1,409
6/25/14 8:54 A

GEVANS7's SparkPage
Send Private Message
Reply
I agree, ERICREH.............Liposuction is expensive, changing priorities is free. I quit my gym when it was too hard to fit the travel time in and am committed to working out for free. It's working. This website is FREE - use it purposefully.

Eating SIMPLE is cost effective. PLUS as someone so greatly said it- change now to prevent expensive medical treatment after the damage is done.



 current weight: 152.0 
 
179
171.75
164.5
157.25
150


ERICREH
Posts: 1,694
6/25/14 8:41 A

ERICREH's SparkPage
Send Private Message
Reply
I don't think weight loss is all that expensive, unless you are looking for a miracle weight loss program. Exercise can cost nothing or it can be expensive. Eating smart can possibly save you money. Don'y buy in to all those advertisements with the fine print flashed across the bottom of the screen in blurry letters which nobody can even read.



 current weight: 226.0 
 
226
218.25
210.5
202.75
195


TRIPLEMWF
TRIPLEMWF's Photo Posts: 739
6/25/14 8:38 A

TRIPLEMWF's SparkPage
Send Private Message
Reply
I don't think it's expensive, but if you are going to buy all of the packaged crap that is touted as "diet" food, then yeah, it can probably get expensive. I eat real food, whole, fresh foods that I cook at home. My grocery budget has actually gone down since I stopped eating all of the packaged, sugar laden, chemical laden, carb laden, generally not good for you foods.

You'll never regret the workout you do, only the one you don't.


 current weight: 200.6 
 
227
200.25
173.5
146.75
120


KAMS32902
Posts: 18
6/25/14 8:35 A

Send Private Message
Reply
The cost of weight-loss is whatever you want it to be. You already have to buy food, so buy fresh, unprocessed foods and cook at home. When you cut out restaurants and junk food you actually save money. No gym memberships are needed because you have the ability to walk/run/bike when you step outside your front door.

The things you listed are all optional and often unnecessary. I say save the money that you would have spent on these things and save it to reward yourself with when you reach your goal.

"If we did the things we are capable of, we would astound ourselves."-Thomas Edison


 current weight: 235.6 
 
242
219
196
173
150


SHALOMFROMWOO
SparkPoints: (9,668)
Fitness Minutes: (10,012)
Posts: 57
6/25/14 7:25 A

SHALOMFROMWOO's SparkPage
Send Private Message
Reply
The best thing for weight-loss for me is absolutely FREE - SPARKPEOPLE!! I don't think losing weight is expensive. Here's what works for me:

1. SparkPeople - I work the program.
2. Work-out videos that I get FREE from the library and on-line
3. I make healthy choices at the grocery store. I eat LESS and I spend less money eating out.

Also - in terms of exercise - I love to bike and walk/run and these are free as well.

Have a great day everyone and KEEP SPARKING!! emoticon




 July SparkPoints: 687
 
0
200
400
600
800


DWROBERGE
DWROBERGE's Photo SparkPoints: (311,845)
Fitness Minutes: (292,417)
Posts: 56,408
6/25/14 6:54 A

DWROBERGE's SparkPage
Send Private Message
Reply
Yes!



 Pounds lost: 75.0 
 
0
19.75
39.5
59.25
79


FERRNIE
FERRNIE's Photo SparkPoints: (8,267)
Fitness Minutes: (2,642)
Posts: 308
6/24/14 7:59 A

FERRNIE's SparkPage
Send Private Message
Reply
I have NOT noticed it being expensive to lose weight. In fact I believe I'm spending less. emoticon



 current weight: 154.2 
 
160
152.25
144.5
136.75
129


DWROBERGE
DWROBERGE's Photo SparkPoints: (311,845)
Fitness Minutes: (292,417)
Posts: 56,408
6/24/14 7:49 A

DWROBERGE's SparkPage
Send Private Message
Reply
emoticon



 Pounds lost: 75.0 
 
0
19.75
39.5
59.25
79


BANKER-CHUCK
BANKER-CHUCK's Photo Posts: 5,544
6/23/14 10:42 P

BANKER-CHUCK's SparkPage
Send Private Message
Reply
I wrote a blog about it on mySparkPage. I actually find myself potentially saving close to $4000/year. I eat better and do not eat out as much.

Chuck

1/1/10 Start Wht 279 lbs
12/1/114 Goal 190

**Maintain** "OR" set new Goal! 170's maybe??


 current weight: 242.0 
 
277
252.75
228.5
204.25
180


MARTHA324
MARTHA324's Photo SparkPoints: (15,762)
Fitness Minutes: (12,167)
Posts: 355
6/23/14 9:09 P

Send Private Message
Reply
I think I actually spend less because I eat at home a lot more and take my lunch to work. Eating healthy is a wise thing



64 Maintenance Weeks
 
0
20
40
60
80


SHERYLDS
SHERYLDS's Photo Posts: 11,489
6/23/14 7:54 P

SHERYLDS's SparkPage
Send Private Message
Reply
my food budget has gone down...I don't waste money on processed food and I'm not buying junk. I don't have waste because I buy frozen veggies and I buy lean protein when it's on sale and I stock up. Fruit IS expensive but I'm not eating a bowl of fruit. I don't buy into the idea of smoothies being all that great...for me they end up being a lot of calories. I do buy greek yogurt and they cost about $1 a serving, but that is my treat.

Food is getting more and more expensive...that is true for everyone...not just people trying to lose weight. I'm not spending a lot of money buying 'WEIGHT LOSS' products...I'm focusing on trying to get better nutrition thru healthier selection.

USA EST


 Pounds lost: 2.0 
 
0
3
6
9
12


PIAQUA
PIAQUA's Photo Posts: 265
6/23/14 6:13 P

Send Private Message
Reply
My grocery bills definitely went up a ton, but my overall food costs are down since I don't order out/dine out as much and stopped getting frappe type drinks all the time.

I wouldn't say gym memberships are ridiculous. Some are more expensive than others, but you can get a membership at some for $10/month, which is the equivalent of 2 or 3 Starbucks drinks or one lunch at a restaurant.



DWROBERGE
DWROBERGE's Photo SparkPoints: (311,845)
Fitness Minutes: (292,417)
Posts: 56,408
6/23/14 7:02 A

DWROBERGE's SparkPage
Send Private Message
Reply
emoticon



 Pounds lost: 75.0 
 
0
19.75
39.5
59.25
79


SANDYP1983
SANDYP1983's Photo SparkPoints: (1,397)
Fitness Minutes: (20)
Posts: 11
6/23/14 5:13 A

SANDYP1983's SparkPage
Send Private Message
Reply
It depends what you've been eating before.

I was having takeaways several times a week - so for me it is cheaper

Plus you can;t really put a price on your health - I'd spend everything I can afford to get healthy

One step at a time - as long as it is in the right direction


 Pounds lost: 8.0 
 
0
12.5
25
37.5
50


MARKATSPARK
Posts: 768
6/23/14 5:10 A

MARKATSPARK's SparkPage
Reply
no



GRANDMAFRANNY
GRANDMAFRANNY's Photo Posts: 4,502
6/23/14 2:43 A

GRANDMAFRANNY's SparkPage
Send Private Message
Reply




YES BUT THINK OF THE MONEY YOU SAVE FROM DR. BILL'S. HMMMMMMMMM



Total SparkPoints: 78,341
 
60,000
64,999
69,999
74,999
79,999
SparkPoints Level 18


CLARISSABOND
CLARISSABOND's Photo Posts: 425
6/23/14 1:00 A

CLARISSABOND's SparkPage
Send Private Message
Reply
It can be relatively inexpensive but you have to be flexible enough eat seasonally as well as have enough time to shop more than one store or market.

I am always worth my best. My best is good enough for anyone.


 current weight: 243.0 
 
352
320.25
288.5
256.75
225


SWALSH329
SWALSH329's Photo Posts: 249
6/22/14 9:30 P

SWALSH329's SparkPage
Send Private Message
Reply
It definitely depends on how you look at it. Grocery shopping is definitely a cheaper alternative to eating all of your meals from fast food places or restaurants. But yeah, whole grains, and low-fat/fat free choices are a little more money. But that can also be deceiving... 100 calories packs of snacks are more expensive than just buying at whole bag/package of the snack and breaking it up yourself. There are all sorts of tricks you can use to make grocery shopping a bit less expensive. Buying ingredients instead of prepared meals... whole vegetables/fruits instead of the packaged/sliced ones. That sort of thing.



 Pounds lost: 128.8 
 
0
62.75
125.5
188.25
251


TRYINGHARD54
TRYINGHARD54's Photo Posts: 2,887
6/22/14 8:38 A

TRYINGHARD54's SparkPage
Send Private Message
Reply
i think it all depends on how you lost the weight . Nutri system, is very expensive, and very limited calories. Even WW is expensive if going to the meeting every week..
It's $12.00 a week . but we all need to do what works for us. Me ! if i ever get this right I will choose the less expensive route. exercise I home. Eat regular food but less of it.

I CAN DO THIS


JLAMING263
JLAMING263's Photo Posts: 746
6/22/14 7:46 A

JLAMING263's SparkPage
Send Private Message
Reply
Don't get me started... emoticon

Jim Laming


 Pounds lost: 40.5 
 
0
25
50
75
100


MLAN613
SparkPoints: (146,262)
Fitness Minutes: (148,983)
Posts: 9,669
6/22/14 7:37 A

MLAN613's SparkPage
Send Private Message
Reply
Indeed the commercial places like Nutrisystem and Medifast are expensive and inflexible. And perhaps not safe, in my opinion. I did look at Medifast once. They would have put me on 1300 calories a day. The big problem: I run longer distance races. One half marathon depletes more than 1300 calories.

Also, as we all know, OTC diet pills don't work. They are not FDA monitored and expensive. So, save your money.

One poster mentioned a gym membership as an expensive quick fix. Personally, I disagree. Yes, gym memberships cost money but they can be a useful tool and a place to build friendships.

And not everyone wants to work out at home! :) They also provide access to machines and weights and classes you maybe don't have room for at home. More importantly, they are responsible for maintaining those machines.





OMARIA1999
SparkPoints: (4,250)
Fitness Minutes: (1,996)
Posts: 60
6/22/14 7:20 A

Send Private Message
Reply
Not really?



 Pounds lost: 15.0 
 
0
11.25
22.5
33.75
45


BIBLIOTEKARZ
BIBLIOTEKARZ's Photo SparkPoints: (22,587)
Fitness Minutes: (6,940)
Posts: 236
6/22/14 7:10 A

BIBLIOTEKARZ's SparkPage
Send Private Message
Reply
It depends. We are whole foods, plant based and live where produce and most other food costs are a little higher. We spend more than we would if we ate a lot of processed crap, but less than if we were folks who ate out all the time.
I've done the math, and sure, I could feed my family hamburger helper all the time and save us money, but there are other costs. When we ate that kind of food we felt like crap and looked like crap because we were eating crap. It's sad that in the US you can buy a candy bar for less than you can buy a pear (depending on where you shop and the size of the pear, of course.) There are always coupons for the high calorie nutrient deficient processed junk, but not for carrots. Carrots don't have a lobby or a marketing department.



PJB145
PJB145's Photo SparkPoints: (30,052)
Fitness Minutes: (6,572)
Posts: 683
6/22/14 6:12 A

PJB145's SparkPage
Send Private Message
Reply
It is costing me more to buy "fresh," and it takes more time to prepare my food but there is a trade off. The $20 I spent eating out for a dinner now buys groceries. I have cut out the fast food; another money saver. If I go to the movies, I pack my snacks and we know it costs more to eat at a movie than it does for the ticket to get in. All in all my lifestyle change is just about breaking even money-wise.

However, I am way ahead of the game because the weight I am losing is making me healthier. Healthier means less visits to the doctor and less money for medication. Given the choice, I will take healthy every time ~ even if it costs a little more to get there.

So, no I have not noticed how expensive it is to lose weight. Given all the positives of my WL journey, I think it is pretty cheap actually.


Be Kind whenever possible. It is Always possible ~ Dalai Lama

With God, all things are possible.

PamB


 Pounds lost: 28.0 
 
0
22.5
45
67.5
90


MARKATSPARK
Posts: 768
6/22/14 5:39 A

MARKATSPARK's SparkPage
Reply
no



DWROBERGE
DWROBERGE's Photo SparkPoints: (311,845)
Fitness Minutes: (292,417)
Posts: 56,408
6/22/14 5:27 A

DWROBERGE's SparkPage
Send Private Message
Reply
emoticon



 Pounds lost: 75.0 
 
0
19.75
39.5
59.25
79


ALICE_TENNIS
ALICE_TENNIS's Photo SparkPoints: (12,254)
Fitness Minutes: (2,881)
Posts: 179
6/21/14 10:11 P

ALICE_TENNIS's SparkPage
Send Private Message
Reply
Everything in life has a cost -- I'd rather put my resources towards a better life. Headaches, the possibility of diabetes and losing time with my family . . . all of those are expensive!



 Pounds lost: 17.0 
 
0
8
16
24
32


PROGRESSFORWARD
PROGRESSFORWARD's Photo SparkPoints: (56,281)
Fitness Minutes: (33,283)
Posts: 3,100
6/21/14 11:44 A

PROGRESSFORWARD's SparkPage
Send Private Message
Reply
Dr. visits from health related problems are much more expensive :)



TINA8605
SparkPoints: (26,755)
Fitness Minutes: (5,296)
Posts: 669
6/21/14 7:56 A

TINA8605's SparkPage
Send Private Message
Reply
Losing weight is not expensive...There are plenty of healthy options you can choose from that are not costly.

ALWAYS BELIEVE THAT SOMETHING WONDERFUL IS ABOUT TO HAPPEN


 Pounds lost: 26.5 
 
0
14.5
29
43.5
58


MARKATSPARK
Posts: 768
6/21/14 5:56 A

MARKATSPARK's SparkPage
Reply
no



DWROBERGE
DWROBERGE's Photo SparkPoints: (311,845)
Fitness Minutes: (292,417)
Posts: 56,408
6/21/14 5:42 A

DWROBERGE's SparkPage
Send Private Message
Reply
emoticon



 Pounds lost: 75.0 
 
0
19.75
39.5
59.25
79


MRSHAMM23
MRSHAMM23's Photo SparkPoints: (1,976)
Fitness Minutes: (50)
Posts: 215
6/20/14 8:45 A

MRSHAMM23's SparkPage
Send Private Message
Reply
Seems as though we will pay $4-$5 or more for Starbuck's coffee, but fuss about paying $1.99 a pounds for fresh fruits or veggies! We are our on worst enemy!

"My Father which art in heaven, please help me approach each day with a good and prayerful attitude toward life here on earth as I try to journey with thankfulness for all that you've done for me already."


 Pounds lost: 9.8 
 
0
14.15
28.3
42.45
56.6


MRSHAMM23
MRSHAMM23's Photo SparkPoints: (1,976)
Fitness Minutes: (50)
Posts: 215
6/20/14 8:41 A

MRSHAMM23's SparkPage
Send Private Message
Reply
The more fat, sugar, and sodium removed, the more money it costs. emoticon

"My Father which art in heaven, please help me approach each day with a good and prayerful attitude toward life here on earth as I try to journey with thankfulness for all that you've done for me already."


 Pounds lost: 9.8 
 
0
14.15
28.3
42.45
56.6


DWROBERGE
DWROBERGE's Photo SparkPoints: (311,845)
Fitness Minutes: (292,417)
Posts: 56,408
6/20/14 8:28 A

DWROBERGE's SparkPage
Send Private Message
Reply
yes!



 Pounds lost: 75.0 
 
0
19.75
39.5
59.25
79


73SUPER
73SUPER's Photo Posts: 104
6/20/14 7:42 A

73SUPER's SparkPage
Reply
Wha...??? I'm SAVING a ton of money.. I used to eat at the cafeteria during the week both breakfast and lunch.. spend minimum $10 a day... I bring my breakfast and lunch now.. saving a great deal. Gym memberships.. you don't need one.. exercise at home or with friend.. lots of things you can do without equipment.. and if you do buy equipment.. it's a one-time cost.. it's truly the gift that keeps on giving. When I eat out.. I don't buy as much either.. and I usually have leftovers to take home.. so two meals from one. Not sure I understand how losing weight can cost MORE.. has not been my experience at all.



 current weight: 244.0 
 
265
246.25
227.5
208.75
190


RUBENB2003
Posts: 10,126
6/20/14 12:20 A

RUBENB2003's SparkPage
Send Private Message
Reply
I try to buy healthy food on sale and ride my bike to work instead of the car. In general I try to combine two good goals: eat healthy, lose weight



SUNSET09
SparkPoints: (183,107)
Fitness Minutes: (48,901)
Posts: 35,975
6/19/14 11:38 P

SUNSET09's SparkPage
Send Private Message
Reply
We're cutting back, not adding so it's all in your perspective as clothes cost when you lose. I shopped at the Goodwill as most of my clothes are "used" once you wear them. I use leftovers and shop in bulk. Gaining seems to be most expensive for me; your health, doctor bills, prescriptions, etc, etc. It's a big business of supply and demand! Don't get caught up! emoticon emoticon emoticon emoticon

Edited by: SUNSET09 at: 6/19/2014 (23:41)

 
183,107 SparkPoints


GIVEMEFRIES
GIVEMEFRIES's Photo SparkPoints: (8,717)
Fitness Minutes: (2,596)
Posts: 572
6/19/14 11:20 P

GIVEMEFRIES's SparkPage
Send Private Message
Reply
Losing weight isn't expensive. Companies know that some people are dying to lose weight and are willing to do whatever it takes, so they market to them and take all their hard-earned money. Honestly, all you need to do is to tweak your diet, portion size, and get a little active. And if you're eating less, you should be saving money along the way. No pills, no fancy workout clothes. It's pretty simple.

GOTCHA! 5lb. lost: A new toy for my cat and every five pounds after~♥
GOTCHA! 10lb.: New water bottle
GOTCHA! 15lb.: Splurge on coconut oil
20lb.: Piercing day!
25lb.: New workout clothes/gear
50lb.: Tattoo
75lb: TBD
100lb.:TBD


 Pounds lost: 15.0 
 
0
12.5
25
37.5
50


JO88BAKO
JO88BAKO's Photo SparkPoints: (151,163)
Fitness Minutes: (92,225)
Posts: 6,706
6/19/14 9:09 P

JO88BAKO's SparkPage
Send Private Message
Reply
crockpots are great

Nancy from Iowa and
North Carolina

God
Family & Friends
North Carolina Beach

Proud member of Onyx Outlaws BLC15, BLC 16, BLC 17
Proud co-captain of Onyx Outlaws BLC 18, BLC 19
BLC 20, BLC 21, BLC 22
, BLC23 BLC 24




 Pounds lost: 31.0 
 
0
16
32
48
64


DRANCIS
DRANCIS's Photo SparkPoints: (28,859)
Fitness Minutes: (22,468)
Posts: 855
6/19/14 7:28 P

DRANCIS's SparkPage
Send Private Message
Reply
Not eating out 5 times a week, so no for me too



 current weight: 178.0 
 
188
180.5
173
165.5
158


UMBILICAL
Posts: 10,997
6/19/14 7:14 P

UMBILICAL's SparkPage
Send Private Message
Reply
N



LILSPARKGIRL
LILSPARKGIRL's Photo Posts: 2,687
6/19/14 5:55 P

LILSPARKGIRL's SparkPage
Send Private Message
Reply
The biggest expense is Time. Losing weight is time consuming. It was much easier to eat anything and everything I wanted to eat. To grab a chicken pot pie for $2 at the grocery store for my lunch (and thinking SCORE! when the large ones were $2).

Now I have to really think about planning meals, planning on what to eat out, coming up with menus for seasonal produce.

But think of all the time I save when I don't have to pick up a BP medication or test strips or check my blood sugar or have testing done because my heart feels weird when I run up the stairs.

I am also happy - I have 4 "new" pair of pants from my closet that I can wear again. YAY!

1st Goal: 18lbs by June 1 - Met goal on 4/28

2nd Goal: Onederland by July 31

3/27-4/28 -18lbs met 1st goal!

******************
4/29-5/5 -3lbs
5/6 - 5/12 0lbs
5/13-5/19 +2lbs
5/20-5/28 -1lb
5/29-6/2 -1.5lbs
6/3-6/10 -2.5lbs
6/11/6/17 -1
6/12-6/24 -2


 current weight: 214.0 
 
243
231.75
220.5
209.25
198


DANALMILLAN
DANALMILLAN's Photo SparkPoints: (15,486)
Fitness Minutes: (4,394)
Posts: 160
6/19/14 5:11 P

DANALMILLAN's SparkPage
Send Private Message
Reply
I agree it is expensive...to a point and only to a point. My grocery bill is slightly higher but i have gained the ability to breathe easier, taste flavors better, and in general possibly even live longer! I think my health is worth and as many others have said... it pays for itself long term because you do not have all the doctor bills!

With faith anything is possible!


 current weight: 234.2 
 
257.8
250.85
243.9
236.95
230


BANKER-CHUCK
BANKER-CHUCK's Photo Posts: 5,544
6/19/14 4:56 P

BANKER-CHUCK's SparkPage
Send Private Message
Reply
SUZIEQUE77 emoticon emoticon

Chuck

1/1/10 Start Wht 279 lbs
12/1/114 Goal 190

**Maintain** "OR" set new Goal! 170's maybe??


 current weight: 242.0 
 
277
252.75
228.5
204.25
180


TACDGB
TACDGB's Photo Posts: 6,012
6/19/14 4:39 P

TACDGB's SparkPage
Send Private Message
Reply
in the long run it's cheaper to eat healthy. You don't spend money at the dr's office for all those exams because you have health problems related to being obese. You don't have to spend extra money to book a fight for 2 seats as you can't fit in one. You spend extra gas money shopping around for clothes as the ones you have don't fit and most stores don't carry larger sizes. So if you think eating health is costly...........

Terri


 current weight: 115.5 
 
136
130.75
125.5
120.25
115


UKNOWITNOW
Posts: 255
6/19/14 3:50 P

UKNOWITNOW's SparkPage
Send Private Message
Reply
Eating healthy is much cheaper in the long run, avoiding meds and costly tests to see what damage you have done to your body by not giving it all the nutrients it needs.

emoticon emoticon emoticon emoticon emoticon emoticon emoticon emoticon emoticon

Tracking your activities to see that you are exercising enough.

emoticon emoticon emoticon emoticon emoticon emoticon emoticon emoticon emoticon emoticon



 Pounds lost: 20.0 
 
0
28.75
57.5
86.25
115


SUZIEQUE77
SUZIEQUE77's Photo SparkPoints: (7,961)
Fitness Minutes: (40)
Posts: 910
6/19/14 3:31 P

SUZIEQUE77's SparkPage
Send Private Message
Reply
This has not been my experience. Salad is NOT three times the price of a burger, in fact it is less unless you are talking a main course salad such as a very large chicken salad, vs. a burger with fries or chips. In that case I'd still get the salad or just eat at home.

I never ever buy bottled water. Most any fast food place or restaurant you go to will give you a glass of tap water for FREE!!!

I don't do weight loss pills. I have done Weight Watchers but you don't need anything more than a free site such as this to help you stay on track and find a support system. I'm a life member at Weight Watchers so I get to go to meetings and weigh-ins for FREE. I also get their e-tools for free but quite frankly, I find the tools on Sparkpeople to be better than what they offer. I don't have any gym membership. I walk and even maybe run a little every day for FREE!!!

It is not more expensive to be healthy if carefully consider your options. You asked how we beat the prices. I think I explained how I beat the prices in the above. I don't fall for scams and don't believe in miraculous claims, nor do I waste my money buying "free" water and memberships at a gym when it is free to exercise at home, or take a walk. I do have a couple of $8.00 exercise DVDs that I use on days I don't want to walk outside.







 current weight: 118.2 
 
121.8
120.85
119.9
118.95
118


BRANDI-MULLINS
BRANDI-MULLINS's Photo Posts: 96
6/19/14 3:23 P

BRANDI-MULLINS's SparkPage
Send Private Message
Reply
it is more expensive but not a whole lot more



 July Minutes: 0
 
0
100
200
300
400


LEC358
SparkPoints: (8,851)
Fitness Minutes: (6,540)
Posts: 1,977
6/19/14 3:20 P

Send Private Message
Reply
I don't think it's more expensive. When I was living with roommates, I know my weekly grocery buy was much less than each of theirs (they bought a lot of pre-packaged meals...should have bought stock in Lean Cuisine) and I didn't eat out as nearly as often as they did. Also, I figure by getting healthy now, I'll preventing lots of medical expenses down the road.



 current weight: -0.8  under
 
5
2.5
0
-2.5
-5


ETHELMERZ
SparkPoints: (75,813)
Fitness Minutes: (55,440)
Posts: 3,374
6/19/14 3:03 P

Send Private Message
Reply
yes, buying all that produce and fresh fruit, for husband and I, is expensive, but the bigger issue is the time it takes me to prepare all of the produce and fruit, cutting and portioning out serving sizes, and trying to make vegetables taste better so husband will even eat them!! Gets tiresome. And egg boiling, portioning out meat, adding special onions, peppers to everything, it goes on and on, that is why it's expensive. Even if you grew your own, you could never grow enough. But it isn't a "surprise", either, after several years of doing this.

Plan for tomorrow, but enjoy the heck out of today.


9 Days until:  anniversary
 
50
37
25
12
0


 
Page: 1 of (2)   [ 1 ] 2 next page > last »
Search  

I Liked This Topic Subscribe to this Discussion Share
Add This to My SparkFavorites
Report Innappropriate Post


Thread URL: http://www.sparkpeople.com/myspark/messageboard.asp?imboard=1&imparent=31433101

Review our Community Guidelines



 
Diet Resources: about fish oil | what is fish oil | fish liver oil