Advertisement -- Learn more about ads on this site.


    BRYANBABY3   10,447
SparkPoints
10,000-14,999 SparkPoints
 
 

Eating Healthy


Friday, November 01, 2013

I don't know why so many people complain that eating healthy is expensive because it really isn't. I have just figured out that it will cost me about $50 a week to eat for just myself. Most of these people are the ones who go thru a drive thru for dinner anyway and spend an average of $8 a person. If I were to do this just once a day it would cost $56 a week and then I would have to spend even more money on some groceries to eat my other meals. Yes groceries can be expensive but if you shop smart you can save a lot of money and get healthy all at the same time. This is what most would call a win-win situation.
SHARE

Member Comments About This Blog Post:
BROOKLYN_BORN 11/16/2013 4:08PM

    Good for you! It does take planning, however and the strength to walk by all those "buy one, get one free" specials that never seem to include anything healthy.

I live with the junk food king and he can bring home 3 boxes of snack cakes (on sale!) for the same price as 1 quart of my organic yogurt. So sad. His ingredient list looks like a chemistry experiment.



Report Inappropriate Comment
BOSTONBLUESGIRL 11/15/2013 11:49AM

    As you say...it's all about shopping smart. I personally look at the circulars from where I shop each week and I buy on sale and plan meals around those sale items. Saves $ for sure! I don't eat processed foods, so I buy veggies, fruits, meat/fish, etc. Nothing in boxes or cartons with strange ingredients.

Report Inappropriate Comment
STRONGCOURAGE 11/12/2013 11:04PM

    Wonderful! Keep it up! :) Healthy eating, FEELs SOO good...you're doing wonderful! :) emoticon emoticon

Report Inappropriate Comment
MOMA5505 11/7/2013 11:39PM

    I love to save money and I'm very economical! Nice to meet others that are too. I love to find a good bargain almost as much as I love to find a new recipe!

Report Inappropriate Comment
WORKNPROGRESS49 11/4/2013 8:51PM

    emoticon emoticon

Report Inappropriate Comment
NHES220 11/4/2013 10:26AM

    So true about the fast food - expensive and just not healthy. I bought a big package of arugula for $5.99 and that will last us several meals with some light dressing on it as a side for our dinners.

Report Inappropriate Comment
BRADMILL2922 11/4/2013 1:32AM

    So true!

Report Inappropriate Comment
KALISWALKER 11/3/2013 3:20PM

    I buy dry beans and cook them and cook frozen veggies. Saves money

Report Inappropriate Comment
SPARKLINGHOPE 11/3/2013 12:47AM

    Good budgeting

Report Inappropriate Comment
BECKYLIVES 11/2/2013 8:43PM

    The broccoli I wanted to buy was over $2.50 a pound yesterday. I didn't get it. I was sad, but that was just ridiculous!

Got my other stuff though and I'm excited about eating healthy!!!

Hope your week goes well!

Becky

Report Inappropriate Comment
STRONGERLEANER 11/1/2013 11:51PM

    You can find some healthy foods for good prices. It's easier when they there is only one person because you don't have to deal with different preferences and tastes.

I think some fruits and vegetables are probably more expensive than they need to be. I love berries and they are frequently very costly.

It's good when you can find good whole foods for a good price!


Report Inappropriate Comment

Add Your Comment to the Blog Post


Log in to post a comment.
 


Other Entries by BRYANBABY3