Advertisement -- Learn more about ads on this site.


    FEMALEWRITER99   3,078
SparkPoints
2,500-3,999 SparkPoints
 
 
Vitapizza

Thursday, October 03, 2013

Has anyone else heard of 'Vitapizza'? They are so good! I just had one for lunch. Less than 5 grams of fat and mighty tasty.

My only lament is the price. I can't stand that healthier food is so much more expensive. The little thing (the size of pita bread) was $3.99, yet a really fattening pizza at the same store was also $3.99 emoticon The frugal girl inside of me cringed when I saw the price, but I don't regret 'splurging' because they keep me from hitting up the local pizza joint.

Hopefully 'healthy' food will come down in cost as time goes on.
SHARE
  Member Comments About This Blog Post:

KNYAGENYA 10/3/2013 3:07PM

    I'll have to look into it.

Report Inappropriate Comment
FEMALEWRITER99 10/3/2013 3:01PM

    I shop at Wegmans, which is surprisingly more affordable than Wal*Mart. They have the best produce, but you definitely pay a pretty penny for it as opposed to other stores who fruit goes bad in a day or two.

Report Inappropriate Comment
FEMALEWRITER99 10/3/2013 3:00PM

    Thank you! Yes, they're by the makers of VitaPizza. I'm not a fan of cooking. My kitchen is so small, especially my sink. Because I work full-time, I spend most of my free time working on my writing, so I'm definitely a takeout kind of woman. I'd much rather spend more for healthy stuff than go back to the junk food, it's just frustrating sometimes!

Report Inappropriate Comment
LUANN7 10/3/2013 2:09PM

    it always seems that the healthier foods are more expensive to buy!!! I try and look for the sales and shop at the store that has them for the week.

Report Inappropriate Comment
IMLOCOLINDA 10/3/2013 1:58PM

    I haven't heard of those Vita pizzas. Wonder if they are made by the Vita Tops muffin people. Where do you shop for groceries? I live in a very small town but we have a Wal Mart and they are about 75% cheaper for the frozen foods than the regular grocery store. There are lots of smart choice and lean cuisine and weight watchers frozen meals that are under $2. I don't buy them much because I really love to cook so I'm with Stacy, I make my own and then just freeze...but if you don't cook they are an attractive option.

Report Inappropriate Comment
CERTHIA 10/3/2013 12:54PM

    Oh, and a tiny tip. If you really enjoy a certain product, send an email or letter to the distributor and/or producer and praise the product. You may get coupons or samples as a thank you. :)

Report Inappropriate Comment
CERTHIA 10/3/2013 12:42PM

    I second Madeit3, you can really save money by cooking in batches to freeze single servings. Fresh veggies that are in season are often very affordable. Also, be on the look-out for coupons and specials and stock up on the good stuff when available. Unfortunately I've found for most stores the majority of coupons and deals are for really unhealthy stuff, so skip those..

Tell your frugal girl inside that cleaning your plate and buying foods that offer the most calories per $ is the fast track to obesity, and that you have chosen a different path to follow. I am sure she'll understand your health is well worth investing in! :)

Report Inappropriate Comment
LOFLLAMA 10/3/2013 11:51AM

    My dad went to get yogurt with his wife for a 'treat' one night. He was SO upset that those 2 servings cost more than 1/2 gallon of ice cream. I said "yea, but you had a serving of yogurt instead of a half gallon of ice cream for your 'treat' ". I think he got it.

Report Inappropriate Comment
MADEIT3 10/3/2013 11:19AM

    Wow! $4 for lunch is pricey!

What about taking a flat bread (I used to make flat bread before I gave up wheat - it's easy if you don't want store bought) and adding your sauce and toppings? Maybe some goat cheese? I'll bet you can do the whole thing for less than $1 per meal.

I have a friend who brings pizza every day for lunch, which sounds super unhealthy. But she makes four or five pizzas on Sunday, cools and freezes them, then nukes them in the microwave at work. She says the whole process takes about an hour.

So ... something to consider to save some money!

Report Inappropriate Comment

Add Your Comment to the Blog Post


Log in to post a comment.
 


Other Entries by FEMALEWRITER99