Advertisement -- Learn more about ads on this site.
30,000-39,999 SparkPoints 37,765

The price of healthy food

Saturday, September 07, 2013

It occurred to me today as I was grocery shopping how we view the price of food. You often hear people say it is too expensive to eat healthy. I was thinking this as I picked up a bag of grapes that ended up costing over $4.00. Then I thought I wouldn't think anything about $5.00 for ice cream or $20.00 for a pizza. And in the end what is the real cost of junk/convenience food.

You will definitely pay for more for these items in the end with your health, with a lack of energy and lack of well being.

Next time you want to buy fruit or vegetables think would you question the price of the junk fo emoticon od?
Share This Post With Others
Member Comments About This Blog Post

More Blogs by LKS2GAB2