Advertisement -- Learn more about ads on this site.


    CANYON_GAL   21,629
SparkPoints
20,000-24,999 SparkPoints
 
 
I Found My Thrills,

Tuesday, July 23, 2013


This is my Auntie “G”, picking blueberries. There was an ad in the local paper that the “pick-your-own” farm in Ashland/New Hampton was finally open. It was advertized that it cost $2 a quart, but when we got there the owners told us that was a misprint and that the real price was $4 a quart.


We were there picking berries for about 3 hours. It was relaxing because we brought chairs to sit in, and could hear lots of birds nearby. But it sure was hot. I didn’t realize how much the heat drained all the energy out of me until we were done.
One thing that really surprised me was when the owner brought my aunt an extra bucket, so that she could pick up all the berries off the ground that kept dropping. He got a bit snappy when he told her that berries on the ground causes disease. I had never heard of such a thing before. Geez, should we put signs in the woods to tell the bear that also.


Supposedly these yellow buckets held 4 quarts apiece, but after we got them to my sister-in-law, we found out that wasn’t quite true. We filled 5 buckets (but only 3 fit in the picture) My brother’s wife has now made blueberry jam & a pie with some of them. I am sure my brother will want blueberry pancakes too.
SHARE
  Member Comments About This Blog Post:

KADULAC 7/24/2013 8:07PM

    Blueberries grow in abundance around our area, so we go into the mountains to pick them. We will be going up there in the next two weeks to fill our freezer for muffins, waffles, and pancakes this winter.

Report Inappropriate Comment
LETHA_ 7/23/2013 6:40PM

    Nice haul!! Are your fingers blue?
emoticon

Report Inappropriate Comment
OVERACTIVEELBOW 7/23/2013 5:22PM

    Great pictures... of what sounds like a very good day.
Thanks for sharing.

Report Inappropriate Comment
TRAVELGRRL 7/23/2013 3:11PM

    We have a U-Pick place close to us that charged $15/gallon last year, so I guess your $4 a quart is in line with that.

I hope you enjoy them a lot! I love to measure out 1 cup amounts into baggies and then put the baggies into a freezer bag to use in my oatmeal, cereal, and smoothies all year round!

Report Inappropriate Comment
GARDENQE2 7/23/2013 1:52PM

    When I lived in Washington, I loved to go to all the u-pick farms. Never heard of a farmer telling you to clean up his field! Good customer service is getting very rare!

Enjoy those berries! emoticon

Report Inappropriate Comment

Add Your Comment to the Blog Post


Log in to post a comment.
 


Other Entries by CANYON_GAL