Advertisement -- Learn more about ads on this site.
LIS193
Greater than 350,000 SparkPoints 468,359
SparkPoints
 

Sticker shock!

Saturday, July 20, 2013

We have been back in Colorado for 2 weeks and I am still in shock - sticker shock that is. I have spend more on groceries in the last 2 weeks than I have normally spend in a month in Mexico!!
There are only the 2 of us but still.. My budget there is 1000 pesos ($80) a week and here I spend at least $150 a week - not counting my first shop which including stocking up on staples as there was nothing here. Veggies are expensive! Not to mention beef and decent chicken. I can get "regular" chicken for $4 a pound but the better stuff is at least $7 a pound :( Oh the joys of small mountain towns..
Add to that that the nearest grocery store is 40 miles from where we live, so a trip into town is a well strategized operation with a list of chores lined out in order of location with groceries last as even with a cooler a 40 mile trip is long enough :)
DH managed to find organic free range eggs locally $3 a dozen, the going rate I guess..

The other night I made a crustless spinach and mushroom quiche also known as a frittata, served with tomatoes and cucumbers and fresh roasted beets with rosemary



Yesterday's lunch was grilled salmon with rice pilaf and mixed greens sauteed in garlic and olive oil, topped with a little parmesan cheese



The salmon was canadian farmed. DH picked it up when we first got back but how won't again after I emailed him an article about farmed fish... So no salmon for a while unless we want to splurge on the $25/pound wild salmon at the natural food store...

I did find grass fed bison steak for $12 a pound - that will be lunch tomorrow :)
The good thing was that there wasn't any junk in my cart at all! Veggies and protein. olives for DH (too salty for me) and a new toothbrush. Not even a magazine this time LOL I'm a sucker for magazines as we cannot get them in Mexico but having bought the same one twice I am a bit more circumspect. I bought the first copy on our trip to AZ in June and then again in early July... Oops! Looking at my stack from last year I must admit they all sort of look the same... so now I'm re-reading my old ones again. Who knew memory lapses can be fun!!
Share This Post With Others
Member Comments About This Blog Post
  • v IRP1114
    Yep food prices are very high. It is what takes up most of our budget actually. I am sure you can imagine it does with three boys! The price for the organic eggs sounds reasonable though. Here it can go as much as 4.99 per doz. Hope you keep finding good deals to help keep the budget down : )!
    1097 days ago
  • v MEXGAL1
    Once again I stopped getting notified of your blogs. Sorry for not following you. I signed up again. I was a bit distracted as you know.

    Wow, what a shock in your groceries. I know we are spoiled with the fresh produce here in Mexico at the weekly market.
    Your meals always look so totally yummy.
    Have a nice evening.
    Sallie
    1100 days ago
  • v MELTEAGUE
    I have totally stopped buying farmed salmon!

    Hard to get nice organic or wild salmon!

    Wow! I know the feeling about sticker shock...I have to make food stretch for 4 of us...and I really have to watch the prices!

    When I don't go to my usual store but the fancier ones, I also can't believe the prices sometimes!
    1103 days ago
  • v BEAUTIFUL_REINA
    Your menu sounds so delicious! Grocery costs are outrageous, and if you have a large family it is nearly impossible to eat decent food in the US. I read about the farmed fish too, its terrible isn't it!
    1104 days ago
  • v GLAMNGLOWDIVA
    It is expensive to eat healthy. 40 miles to your grocery store? I can see why you have to get everything together and organized because its so far away.

    Everything you made looks so good.
    1104 days ago
  • v WALLAHALLA
    Eating healthy is expensive! I can understand why people with large families can't afford it.
    1104 days ago
  • v LIS193
    The salmon in the picture is farm raised and was on sale for $9/pound - DH thought he got a good deal :)
    1104 days ago
  • v CANDIK48
    Now if that were Copper River King Salmon, I'd say that's a deal! But for farm raised? Heck, I just got some silverbrite for 4.99..... Food prices are ridiculous! If I could garden I would and I would raise my own chicks for eggs. There is just the two of us as well. He eats "normal" food including junk and I eat slower carb higher protein. Sometimes that means 2 different meals get prepared. Our grocery bill can be anywhere from $80 to $180 weekly and like you, that's not counting the stops I make at the farmers market or my local stock up store.

    Crazy crazy is right!
    1104 days ago
  • v BLKLILY
    $25 per lb for salmon emoticon that is crazy!!!

    Your lunch for yesterday looks so good girl emoticon as usual I am drooling!
    1104 days ago
  • Add Your Comment to the Blog Post

    Log in to post a comment


    Disclaimer: Weight loss results will vary from person to person. No individual result should be seen as a typical result of following the SparkPeople program.
 

More Blogs by LIS193