Advertisement -- Learn more about ads on this site.


    DGFOWLER   110,931
SparkPoints
100,000 or more SparkPoints
 
 
Portion Control vs Cost

Saturday, July 13, 2013

Yesterday I went to the store in search of 'goodies' that I put in my lunch when I feel the need to have something on the sweeter side. Sometimes I eat it other times I don't. This is what I bought

1. Wal-Mart's Great Value Mountain Trail Mix
2. Fat Free Fig Newtons
3. Sugar Free Vanilla Wafers
4. Sugar Free Peanut Butter Wafers
5. Peanut Butter m&m's

I thought all of these were a bit on the expensive side until I actually portioned them out like the package said.

1. Mountain Trail Mix 1 bag gave me 17 individual portions 1/4 cup 160 calories


2. The fig newtons gave me 12 individual portions 2 figs cookies 90 calories



3. Sugar Free Vanilla Wafers 10 individual portions 3 cookies each 130 calories



4. Sugar Free Peanut Butter wafers 10 individual portions 4 cookies each 150 calories



5. Peanut Butter m&m's 13 individual portions 1/3 cup = 220 calories



Cost Break Down:
1. Trail Mix $4.99 28 oz back / 17 = 30 cents a bag (1/4 cup)
2. Fig Newtons $3.50 a pack / 12 = 29 cents a bag (2 cookies each)
3. Sugar Free Vanilla Wafers $2.38 / 10 = 24 cents a bag (3 cookies each)
4. Sugar Free Peanut Butter Wafers $2.38 / 10 = 24 cents a bag (4 cookies each)
5. Peanut Butter M&M's Lg bag, $4.74 / 13 = 37 cents a bag (1/3 cup)


Total Cost 18.00 average per snack 30 cents

I brought these straight home and divided everything up into snack bags. I can grab one whenever I want to. Each has the calories on the outside in marker so I know exactly how many calories I am consuming as well.

Preparation even for snacks takes time, but so worth it in the long run.

Have a great day everyone.. Donna


Just for kicks:



It says: Just so you know, if you tell me to make myself comfortable I'm gonna take my bra off, open a bottle of wine and search your house for chocolate!

On another note emoticon I answered an ad on Craigslist for a female country singer. I get to audition on Monday at 6pm. I haven't sung in a band for almost 4 years. This is one part of my life that I wish I had back because I dearly miss singing. Wish me luck!!

Happy Saturday ~ Donna
SHARE
  Member Comments About This Blog Post:

SHRINKINGSHERI 7/14/2013 5:42PM

    And just think...if you would have bought the already portioned snacks, you would have spent about 5x's that much money!!!! Smart shopping!!!

Report Inappropriate Comment
KARENKANDO 7/14/2013 1:39PM

    You never cease to amaze me! I never would have thought to do what you did. Brilliant! Now you have snacks to last you all month long and you always know exactly what you are eating and exactly what the calorie count is. Win! Win! Win!

I'm so excited about your singing opportunity. I know you will "wow" them! Can't wait to hear all about it. No matter what happens, enjoy yourself and congratulate yourself for living the dream. That's just awesome!!!

And. . . thank you my friend for being there for me. . . when I needed it most. You are the best, you really are! Today my heart runneth over with the good stuff because of kind and loving people like you! emoticon emoticon emoticon emoticon

Report Inappropriate Comment
ROSEWCI 7/14/2013 9:36AM

    Great job on the portion control snacks! You are dedicated!
And GOOD LUCK on your audition! You GO girl! emoticon

Report Inappropriate Comment
GRAMMY7070 7/13/2013 3:14PM

    Good luck with the audition.
I also make my own snack bags. This way I save money, have a nice variety of snacks and calorie choices to pick from. Any way we can save money nowadays.
Have a good day.

Report Inappropriate Comment
JSALERNO 7/13/2013 9:57AM

    I got some nature valley oatmeal and peanut butter chewy squares yumm

Report Inappropriate Comment

Add Your Comment to the Blog Post


Log in to post a comment.
 


Other Entries by DGFOWLER