Advertisement -- Learn more about ads on this site.
SARIANEC
60,000-79,999 SparkPoints 63,363
SparkPoints
 

The Cost of Eating Healthy

Monday, June 17, 2013

Nope, not one of those blogs. We all know we are better off eating whole unprocessed foods. I don't have the list the reasons to eat better, you know them.

Is it more expensive to buy fresh, not really.

I don't really consider myself to be a cook. I can throw steaks on the grill, mix up noodle packet, heat up veggies, but that isn't really being a cook. I am working to change that. Trying new recipes. Cooking from scratch.

So where is it more expensive. Well you are reading a blog by the gadget queen. I can easily get caught up in all the things I 'NEED' to eat and cook healthy.

The big one, a 2nd refrigerator. Thank is no joke. Produce in my fridge right now: apples, cucumbers, zucchini, spinach, tomatoes, broccoli, mangoes, blackberries, blueberries, strawberries,yams, lemons, c antelope,pears, onions, bell peppers... and that is just off the top of my head. When you add in 3 to 4 gallons of milk (fat free, 1% plus backs), 1 gallon of water, 2 dozen eggs, bread,various other condiments, cheeses, meats. Its it packed! - but that won't happen so I guess I need to go to the store more often and buy less volume.

Then - I want to plan ahead, dinner, pack lunch. And slice everything up once, so of course I'm gong to NEED a new food processor.
I would like to try green smoothies, and juices, so I NEED a juicer and good blender.
What about an all-in-one. Appliance A even mixes dough (in case I would start to bake)
I love to use my crock pot, so I NEED a better one of those, and in multiple sizes! I NEED a new 'Foreman' style grill.

Oy. emoticon
Share This Post With Others
Member Comments About This Blog Post
  • v AWOLF24
    I TOTALLY miss the 2nd fridge we used to have in our garage!!! LOL Every week after shopping and/or cooking, it is like a puzzle to get everything to fit in the one fridge in the kitchen.

    I think you are right. Considering how much we would spend on grabbing a few meals "out" a week (even quick stuff like Starbucks drinks or running into Chipotle). as long as you are smart, eating "healthy" isn't really more expensive overall.
    1135 days ago

    Comment edited on: 6/19/2013 9:08:48 AM
  • v SAPHRAEL
    emoticon I'm the same way with fitness gadgets. I'm a weekly grocery shopper, but I'm seeing the value in more frequent trips.
    1136 days ago
  • v JENSHAINES
    Oy indeed! Read Tamar Adler's book An Everlasting Meal. Even if her "style" drives you crazy, you'll see it's all pretty easy and you don't need "stuff" - and you can get the book out of the library, too. ;-)

    My fridge, though, is full to bulging at the start of each week - part of the eating volume thing. It always is pretty empty by the end of the week, though, so we seem to be doing it right! ;-)
    1136 days ago
  • v ONTHEPATH2
    Since I live alone, I opt to stop by the market on a more frequent basis so I don't have a huge stash in the refrigerator. Guess there is an upside to that once in a while - one refrigerator works for me! Way to go on the cooking from scratch - I'm still tossing a piece of meat on the grill with some fresh veggies - but beats the take out or processed stuff I was eating! :-)
    1137 days ago
  • v SARIANEC
    Can I mix-up a batch of hamburger helper, for less than I can make a full meal, yes.

    But that are a ton of economical, healthy, casserole style recipes that I can make for them and still be eating well.

    Plus I make large batches of several different kinds of soup, and freeze, and watch for special prices before I plan all the weeks meals.

    But we all know the long term costs (medical plus other) of eating processed foods, far out weigh any short term savings.

    There is additional cost however, it is time. I have to take the take the time to plan meals and not just mix up some dehydrated potato mixture or noodle concoction that can last for years in the cabinet.
    1137 days ago
  • v BJPENNY70
    You are doing great. Fresh is the way to go. When we stopped buying all that junk food, processed food, and sodas, we had more than enough money to buy fresh. I love cooking from scratch. It doesn't have to be complicated either. Good for you! emoticon
    1137 days ago
  • v MICHELE319
    I've started to eat clean. I've also started to eat smaller meals more often. I'm finding it is more expensive. Before I might have something from home for one meal and then have dinner out. That's it. I'd eat twice a day. So now this does seem more expensive for me especially now that the kids are eating healthy with me.
    1137 days ago
  • Add Your Comment to the Blog Post

    Log in to post a comment


    Disclaimer: Weight loss results will vary from person to person. No individual result should be seen as a typical result of following the SparkPeople program.
 

More Blogs by SARIANEC