Advertisement -- Learn more about ads on this site.


    BUDGETMAW   10,608
SparkPoints
10,000-14,999 SparkPoints
 
 
May 22 - 29 Prices Wrap-Up

Tuesday, May 28, 2013

As I said, I somehow got through the month spending only $109.71! Ive tried to figure out what I did differently, and the only thing that jumped out at me was I kept my breakfasts simple and cheap. And I made my own yogurt, for way less than it would have cost me to buy it ready-made. Oh yeah, and I used half and half instead of whipping cream, for less than half the cost.

Heres what I bought for the 28 days

2 10-lb bags of chicken leg quarters @ $5.90/bag
2 lbs hamburger @ $2.50/lb
1 lb Jumbo Franks @ $1.00
4 lbs pork ribs @ $1.79/lb

1 lb butter @ $2.49/lb
2 8-oz bricks cheddar @ $1.79/brick
24 oz cottage cheese @ $2.29/24 oz
2 8-oz blocks of cream cheese @ $1.00/block
7 dozen eggs @ $1.21/dozen
1 quart half and half @ $1.49/qt
1 pint sour cream @ $1.00/pint
1 gallon whole milk @ $2.39/gallon (to make the yogurt)
1 small carton yogurt @ 50 cents (yogurt starter)

3.25 lbs cabbage @49 cents/lb
2 lbs carrots @ 1.29/2 lbs
1 head cauliflower @$3.58/head
1 cucumber @ 54 cents each
2 lbs frozen broccoli @ 98 cents/lb
26 oz bag frozen spinach @ $1.98/bag
2 green peppers @ 64 cents each
3 pack of romaine @ $2.49/pack
2 2lb bags of onions @ 99 cents per bag
3 lbs strawberries @ 99 cents per lb

2 cans green beans @ 49 cents/can
2 cans hominy @ $1.58/can
1 can mackerel @ $1.39/can
1 30-oz jar mayo @ $1.99/jar
1 12-oz jar mustard @ $1.19/jar
1 17-oz bottle of pure (not EVOO) olive oil $2.68/bottle
1 can pumpkin @ 99 cents per can
Salt and pepper pack @ $1.29 per pack
Smallest bottle soy sauce @ $1.50/bottle (guess)
1 bottle liquid splenda @ $2.98/bottle
1 bottle steak sauce @ 99 cents per bottle
1 bottle hot sauce (Tabasco-ish) @ 89 cents per bottle
2 cans tomatoes @ 59 cents/can
2 cans tomato sauce @ 29 cents/can
2 cans tuna @69 cents/can
1 bottle wine vinegar @ $2.00/bottle (guess)

1 lb barley @ $2.00/lb (guess)
1 jar of each of the following, at 50 cents/jar
Chili powder
Cinnamon
Garlic powder
Italian herb blend
Onion powder
Parsley
Wee bit of each of the following, at 50 cents each (guess)
Cumin
Oregano
Red pepper flakes
1 lb flax seed @ $1.99/lb
3 oz peanut butter @ $3.39/lb
2 lb sunflower seeds @ $2.50 per lb

For a total of $109.71, I averaged 20 oz a day of meat/eggs/cheese/yogurt (ounce for ounce except for the yogurt, and I figured one cup was equivalent to 1 ounce of protein), and 12 ounces a day of veggies. And another 2 ounces a day of strawberries. All of these are as purchased, so some of them include some waste.

One of my goals when I started this month was to get more variety by having at least 8 meals each of fish, beef, pork and chicken. The chicken was easy, since its the cheapest. I had two meals of Cabbage and Mackerel Salad and 3 meals of tuna salad. Three meals of Hamburger Barley Soup and four of Pumpkin, Spinach and Hamburger Casserole. Four servings of Cherokee Pork Chili and 3 of BBQ pork ribs. So I almost made it, though I forgot that the Hamburger Barley Soup only makes 3 servings instead of 4.

The other goal was to focus on sides. I guess Id call that one a success, too. I made my own salad dressings Italian and Ranch. My own barbeque sauce. A Basic Salad Mix of chopped veggies that I added to salads, though I seem to have forgotten about that after the first two weeks. Also Broccoli Casserole, Fauxtato Salad, Coleslaw, and Carrot and Sunflower Seed Salad. And, in terms of trying to make things a bit healthier than just buying the cheapest version of things I could find, I made my own yogurt and, as I said, my own salad dressings, too.

And I even managed to sneak in two Memorial Day dinners! I planned the first one for Week 3, in case there wasnt enough money left for Week 4. And then I did another one in Week 4.
SHARE
  Member Comments About This Blog Post:

AMARIE013 5/28/2013 9:39PM

  emoticon Now THAT is inspiring!!!

Report Inappropriate Comment

Add Your Comment to the Blog Post


Log in to post a comment.