Advertisement -- Learn more about ads on this site.


    BUDGETMAW   8,979
SparkPoints
8,500-9,999 SparkPoints
 
 
Shopping list for May 16 - 22 prices

Wednesday, May 22, 2013

For this 28 day month, I bought the following. Almost everything is used up, except of course for things like vinegar and other condiments, herbs and spices, and lettuce.

2 pound bag of catfish nuggets @ $4.98/bag
2 lbs b/s chicken breast @$1.65/lb**
2 10-lb bags chicken leg quarters @ $5.90 per bag
2 lbs sausage @ $2.00 per lb

2 lbs butter @ $1.50/lb**
3 8-oz blocks of cheddar @ $1.79/block
1 qt heavy whipping cream @ $3.86/qt
1 8-oz block cream cheese @ $1.29/block
8 dozen eggs @$1.00/dozen**
3 8-oz blocks Mozzarella @$1.79/block
1 pint sour cream @ $1.29/pint
1 qt yogurt at $2.48/qt

4 lbs cabbage @ 57 cents per lb (ridiculous price!)
1 2-pound bag carrots @ 1.29/bag
1 head cauliflower @ $2.58/head
1 cucumber @ 68 cents each
4 1-lb bags frozen broccoli @ 85 cents per bag**
1 1-lb bag frozen cauliflower @ $1.38/bag
1 26-oz bag frozen spinach @ $1.98/bag
1 head garlic @ $3.86/lb
2 3-packs romaine lettuce @ $2.49/lb
1 3-lb bag onions @$1.89/bag
2 lbs strawberries @ 99 cents per lb**
1/3 lb sweet potato @ $1.00/lb (guess)
1.5 lb zucchini @ 97 cents per lb**

1 can baking powder @ $1.25/can (guess)
1 can mackerel @ $1.38/can
1 jar s/f maple syrup @ $3.50/jar
1 30-oz jar mayo $ $1.99/jar
1 jar Dijon mustard @ $1.29/jar
1 bottle pure olive oil $2.68/bottle
1 can pizza sauce @ 99 cents per can
2 bottles ranch dressing @ $1.39/bottle
Salt and pepper pack @ $1.29/pack
Smallest bottle soy sauce @ $3.00 per bottle (guess)
1 bottle liquid splenda @ $2.98/bottle
1 can tomato sauce @ 29 cents per can
1 can tomatoes @ 59 cents per can
3 cans tuna @ 69 cents per can
1 bottle vanilla extract @ $1.99/bottle
1 bottle vinegar @ 96 cents per bottle
1 bottle Worcestershire sauce @ $1.99/bottle (guess)

1 lb barley @ $2.00/lb (guess)
Tad bit of bay leaves - $1.00 (guess)
Tad bit of Cajun seasoning - $1.00 (guess)
Tad bit of curry powder - $1.00 (guess)
Tad bit of cayenne - $1.00 (guess)
1 jar of cinnamon @ 50 cents/jar
2 oz coconut flour @ $10.00/lb (guess)
8 oz flax seed @$1.99/lb
2 oz grind-your-own peanut butter @ $3.39/lb
1 lb sunflower seeds @ $2.50/lb

Total cost of food purchased - $123.51.

An average of 21 ounces of meat/cheese/eggs per day and 15 oz of vegetables. These weights are as purchased, so the weight of the chicken leg quarters, for example, includes the weight of the bones, but the boneless skinless chicken breasts do not. Cheese is counted as 1 ounce of meat per ounce of cheese. Yogurt is 1 ounce of meat for each cup of yogurt. Eggs are counted as 1 ounce of meat per egg.

SHARE
  Member Comments About This Blog Post:


Be the First to Add Your Comment to the Blog Post


Log in to post a comment.