Advertisement -- Learn more about ads on this site.


    BUDGETMAW   12,503
SparkPoints
10,000-14,999 SparkPoints
 
 
Make it yourself

Tuesday, May 21, 2013

Unfortunately, when you're trying to squeeze every last mouthful out of every last penney, the healthiness of what you're eating isn't always your top priority. Eating low carb on a tight budget is a good start, but then there's the issue of the quality of the food itself. For example, I've been getting a 30 oz jar of mayo at Aldi for $1.99, which is a great price, but even without looking at the ingredient list I can tell you that it has all sorts of unpronounceable stuff in it. Ditto with the salad dressings that they have for $1.39 for 16 ounces. And when you're relying on mayo and salad dressing, among others, to get in your fat and calories, it would be better if they were as healthy as possible.

I had planned to do a post with some recipes for things you can make yourself (like mayo and salad dressings) for not a whole lot more than if you bought them ready-made, but I'm running out of time to get this "month's" food done. So for now I'm just going to suggest that you look at things you can make yourself. Mayo is a snap, and if you make it with "pure" olive oil instead of EVOO, it's not all that much more expensive. OK, so maybe it costs about twice as much (Sam's has 101 oz for $12.88, or about $3.80 for 30 ounces, and olive oil makes up most of the cost and the volume of homemade mayo) but it's a lot better for you. A homemade vinegraitte made with pure olive oil will probably cost about the same as the bottled stuff at Aldi, and less than at Walmart or most anywhere else. A quart of plain yogurt, on sale, costs $2.00. A gallon of milk costs about the same, and makes 4 quarts of yogurt, so homemade costs only about a third as much. In fact, you can strain it and get 2 quarts of what amounts to Greek yogurt for not much more than the cost of 1 quart of the regular stuff.

Anymore, more about this some other time. It's just something that I have been thinking about lately, especially since I decided to go dairy free in May and I can't have my ranch dressing. I really really need to make another batch of my favorite non-ranch dressing, from Everyday Low Carb by Alex Haas.
SHARE
  Member Comments About This Blog Post:

BUDGETMAW 5/22/2013 2:23PM

  I checked today and it was actually $2.39 per gallon of whole milk.

Report Inappropriate Comment
JUNEAU2010 5/21/2013 7:47PM

    $2 for milk would be awesome!

Report Inappropriate Comment

Add Your Comment to the Blog Post


Log in to post a comment.