Advertisement -- Learn more about ads on this site.


    BUDGETMAW   13,075
SparkPoints
10,000-14,999 SparkPoints
 
 
Shopping list for month at May 9 - 16 prices

Wednesday, May 15, 2013

I went to Aldi today and checked prices. They are almost all the same as they were a few weeks ago when I did my original price list. I didnít make it to Walmart, but since almost everything that wasnít on sale somewhere was priced at Aldi, Iíll call it good for this week. Hereís my shopping list for 28 days, at May 9 -16 prices. *Means it was on sale.

*4 lbs b/s chicken breast @$1.87/lb
10 bag of chicken leg quarters @$5.90 per bag
*2 lbs ground chuck @$2.47/lb
1 lb ham hock @1.98/lb
1 lb Italian sausage @ $2.50/lb (guessed at this price)
1 lb turkey hotdogs @ 99 cents per lb

2 lbs butter @2.19/lb
24 oz cheddar cheese @$1.79/8 oz
*2 pints cottage cheese @ $1.00/pint
8 oz cream cheese @ $1.19/8 oz
9 dozen eggs @ $1.21/dozen
8 oz mozzarella @ $1.79/8 oz
*1 pint sour cream @ $1.00/pint
*1 quart yogurt @ $2.00/qt

7 lbs cabbage @ 44 cents/lb
2 lbs carrots @ $1.29/2lbs
1 head cauliflower @ $2.58/head
1 head celery @ $1.68/head
1 lb frozen broccoli @ 98 cents per pound
1 bag frozen spinach @ $1.98/26 oz bag
1 head garlic @ 35 cents per head
2 cans green beans @ 49 cents per can
3 pack of romaine @ $2.49/pack
3 lbs onions @ $1.89/3 lbs
*1 lb strawberries @ 99 cents per pound
12 oz sweet potatoes @ $1.00 per pound (guessed at this one)
*3 lbs tomatoes @ 99 cents per lb

1 can baking powder @ $1.00/can (guess)
1 lb barley @ $2.00/lb (guess)
1 can coconut milk @ $2.49/can
1 jar salad dressing @ $1.39/16 oz jar
1 big can hominy @ $1.58
2 cans mackerel @ $1.38/14 oz can
1 jar mayo @ $1.99/30 oz jar
1 jar mustard @ $1.19/12 oz jar
1 bottle canola oil @ $2.69/48 oz
1 can pumpkin @ 99 cents per can
1 bottle soy sauce @ $2.00/smallest bottle (guess)
1 bottle liquid splenda @$2.98/bottle
1 can tomato paste @ 39 cents per can
1 can tomato sauce @ 29 cents per can
3 cans tuna @ 69 cents per can
1 jar vinegar @ 99 cents per jar

9 oz almonds @ $5.99/lb
Little dab of cayenne @ 50 cents (guess)
1 jar chili powder @ 50 cents per jar
1 jar cinnamon @ 50 cents per jar
Little dab of curry powder @ 50 cents (guess)
18 oz flax seed @ $1.99/lb
1 jar onion powder @ 50 cents per jar
Little dab of oregano @ 50 cents (guess)
5 oz natural, grind your own peanut butter @ $3.39/lb
1 jar pepper @ 50 cents (guess)
1 box salt @ 39 cents per box
1 lb sunflower seeds @ $2.50/lb
Little dab of thyme @ 50 cents (guess)

Total cost for 28 days was $120.69, or $4.31 per day. I used up most of it, except, of course, for some of the canned things (thereís lots of oil and mustard left!) and the seasonings. The seasonings that I got ďlittle dabsĒ of Iím assuming I got at the co-op, which is expensive but itís bulk so I can truly get just a little dab.
SHARE
  Member Comments About This Blog Post:

BUDGETMAW 5/15/2013 6:56PM

  I was surprised a few weeks ago when I priced my actual shopping list at Aldi and at Walmart, and Aldi was lots cheaper. On almost everything.

Report Inappropriate Comment
TLG71567 5/15/2013 6:05PM

    Wow, that's impressive. I think we spend about $500 a month on groceries. It kills me. I can't stand how expensive it all is. I need to check out Aldi and see if it would be cheaper. emoticon

Report Inappropriate Comment

Add Your Comment to the Blog Post


Log in to post a comment.