Advertisement -- Learn more about ads on this site.


    BUDGETMAW   10,612
SparkPoints
10,000-14,999 SparkPoints
 
 
Shopping list for menus for month at May 2-8 prices

Sunday, May 12, 2013

Here's what I "bought" for this month's menus. Things that are starred* were on sale. In the interest of full disclosure, I have to admit that I discovered after I had done all the menus that the pork packs that were on sale at Marsh were only if you purchased at least $25 of other stuff there, which I did not. But I left the price as it was anyway.

1 lb butter @ $2.29/lb
2 lb cheddar cheese @ $2.99/lb*
8 oz cream cheese @ $1.19
7 doz eggs @ $1.19/doz
1 pint whipping cream @ $1.99/pint
8 oz mozzarella @ $1.79
5 oz parmesan @ $1.99
1 pint sour cream @ $1.29/pint
2 quarts yogurt @ $2.48/quart
2 lb catfish nuggets @ $4.98/2 lbs
1 whole chicken (4.5 lbs) @ .89/lb
10 lbs chicken leg quarters @ $5.90/10 lbs
1 lb hamburger @ $2.50/lb
9 lbs pork @ $.98/lb*
4 lbs sausage @ $1.98/lb
5 lbs cabbage @ 44 cents/lb
2 lbs carrots @ $1.39/2 lbs
1 head cauliflower @ $2.58/head
2 heads celery @ $1.68/head
3 tomatoes (1.5 lbs) @ 88 cents per lb
1 lb frozen broccoli/cauliflower @ $1.38 per lb
1 lb frozen broccoli @ 98 cents per lb
1 bag frozen spinach @ $1.98/bag
1 head garlic @ $3.58/lb
4 cans green beans @ 49 cents per can
1 bag (3 heads) romaine @ $2.49/bag
1 bag onions (3 lbs) @ 1.89/bag
2 cans tomatoes @ 59 cents per can
1 can coconut milk (19 oz) @ $2.49/can
1 can mackerel @ $1.38/can
1 jar mayo (30 oz) @ $1.99/jar
1 jar mustard (12 oz) @ $1.19/jar
1 bottle canola oil (48 oz) @ $2.69/bottle
1 jar ranch dressing @ $1.39/jar
1 jar soy sauce (smallest size) @ $2.00/jar (guess)
1 bottle liquid splenda @ $2.98/bottle
5 cans tuna @ 69 cents per can
1 bottle vinegar (16 oz) @ 96 cents per bottle
8 oz flax seed @ $1.99/lb
10 oz peanut butter (ground by me at the store) @ $3.39/lb
18 oz sunflower seeds @ $2.59/lb
1 jar chili powder @ 50 cents per jar
1 jar cinnamon @ 50 cents per jar
Cajun seasoning - $1.00 (guess)
Cayenne - $1.00 (guess)
Curry powder - $1.00 (guess)

Total cost - $115.61
Budget - $125.00

For this, I averaged 1.42 pounds of meat (including eggs at 1 oz each, cheese ounce for ounce, and 1 cup of yogurt at 4 ounces) and 1.11 pounds of veggies per day. These are usually the total weight, not the cooked, boned, cleaned weights.

I didn't enter my food for the last week into the nutrition tracker, but for the first three weeks, I averaged 1740 calories per day, 131 grams of fat, 108 grams of protein, 37 grams of total carbs, 13 grams of fiber, and 24 net carbs.

In the real world, I would have used up what was left from last month instead of starting from zero, but I decided to do this challenge as though I was starting from scratch each month. The idea is to buy the food for an entire month for $125. I had bits and pieces of veggies and such, but the main things that I would not have to buy each month are the condiments and spices. That would give me another $5 or so that I would use to buy more pork (except for that pricing misunderstanding on my part) or something else on sale, like the cheese.



SHARE
  Member Comments About This Blog Post:

WOUBBIE 5/12/2013 10:43AM

    Excellent, Maw. I love pointing people to your blogs when they whine about how expensive good food is. As FlyLady says, "Whining is Not Allowed!"

Report Inappropriate Comment

Add Your Comment to the Blog Post


Log in to post a comment.