Advertisement -- Learn more about ads on this site.


    DANIE0677   3,726
SparkPoints
2,500-3,999 SparkPoints
 
 

Money verse Healthy Diet


Saturday, March 23, 2013


Describing my struggle to eat healthy. Any solutions welcome.
SHARE

Member Comments About This Blog Post:
SPARK-PPL-GIRL 3/24/2013 4:19PM

    Are you kidding me? Don't get a trainer. You can work out at home for free. A trainer is a waste of money. You need to stop listening to your husband about eating out... it's killing your grocery budget for healthy food and it's not doing anything for your waist line. I haven't ate out for a month besides Subway and at Subway I do wheat bread, no cheese, and lite mayo. What has not eating out and working out at home got me? 8 pounds of weight loss. Eat less and do this by using Spark People's food tracker. I could NOT have done it without that, eat healthy by not eating out, and exercise at home and you WILL see results :-)

People gave a lot of good ideas for how to shop and I don't have anything more to add except it seems people are mixed on doing Lean Cusine. I didn't at first and got burnt out cooking everything for the week. I'd say if you can find those with the right values (under 600mg of sodium, under 10 grams of fat) then use them and put frozen veggies or fruit as a side. Surprisingly not all Lean Cusine and Smart Ones dinners have acceptable nutritional values some are high in sodium and fat for trying to be "healthy frozen dinners".

So yeah do Lean Cusine but make sure you are also trying to cook at least one new healthy recipe from scratch so that you are getting less and less processed food in your diet each week.

Report Inappropriate Comment
STR458 3/24/2013 8:50AM

    Try one dinner planned for home and practice at it
(mexican, asian, italian....something your husband will actually ask you for!

start with one dinner and then a second one... expand your dinner planner slowly and you'll trick yourself and your husband on board.

emoticon

look at meals under 30 minutes- and you'll find good inexpensive foods!
how do I know?

I used to burn boiled eggs and under cook baked potatoes!

My first successful meal was BLT bacon lettuce tomato on toast w/mayo
you get the picture!



Comment edited on: 3/24/2013 10:53:52 AM

Report Inappropriate Comment
PEGLEGN64 3/24/2013 2:41AM

    I buy chicken a lot of times on sale or meat marked down as manager specials. Plus canned vegetables is a lot more healthier than eating out. Ground turkey is good if you make it into patties and fry it. Tuna salad is easy to fix and have on hand. My kids always loved them. Take English muffin, put some spaghetti sauce on each half, put some hamburger that you fried in a pan on it, ad a piece of cheese. Bake it in the oven for 15 min. Its like mini pizzas. Baked sweet potato is good. Lowfat Jello with fruit or bananas in it is good. These are just a few ideas that take only about 15 minutes to make. Try not eating out for one week. Im sure that's where the food budget is out of hand. I bet you could make a roast in the crockpot with carrots, onion, celery, potatos, and it would cost less than one meal eating out. Plus maybe have left overs. A lot is just changing your lifestyle.
emoticon

Report Inappropriate Comment
MSKIZ69 3/23/2013 11:11PM

    Beans are inexpensive too--some kidney beans, canned tomatoes and chili seasoning -up to you if you wish to add meat or not, but also could add onions and peppers-throw it in a slow cooker and you have dinner for a week!

Report Inappropriate Comment
DANIE0677 3/23/2013 11:00PM

    Thank you to everyone who responded so far. I know most of this especially the going out to eat. My husband even realized it was cheaper to buy groceries for the house than eating out all the time. Problem is after working out and work I am so tired. I rarely feel like cooking. I got get to the point of learning time management too. As far what we spend our money on as far as food goes it is getting my husband on board completely. I do try to do crockpot meals too.

Report Inappropriate Comment
PURPLE180 3/23/2013 10:48PM

    There are many websites that you can go to for info. GOOGLE $100 per week grocery budget and frugal living. I wish you the very best.

Report Inappropriate Comment
LAST20FORME 3/23/2013 8:45PM

    None of my business but I think healthy food is more important than a gym membership. You can do FREE videos at home or take a walk. Your child needs nutritious foods.

At the dollar store last week I bought 10 cans of pineapple in it's natural juices, no sugar or additives. Each can is about 2 to three servings and it is delicious. You can buy an entire bag of apples at Walmart for very little. Their chicken is very inexpensive as well.

Living on onion rings and fast food is not healthy. At a discount market I bough a large container of oatmeal that lasted 6 months with eating it daily. It was $2.99. If there is a will there's a way.


Report Inappropriate Comment
NEVERORNOW 3/23/2013 7:59PM

    Eggs and peanut butter are cheap sources of protein that would be good for breakfast. Peanutbutter on whole-grain bread is healthy and filling. Fresh fruit in season where you live is a good choice. Yogurt is often on sale and makes a great lunch along with some fruit. Use coupons, many can be found online, for things such as Lean Cuisine or Smart Ones for lunches or dinners. Buy healthy snacks in bulk and divide into 100 calorie portions and package for work snacks. Soups are often on sale and a healthy meal. Cereals such as shredded wheat are cheaper and healthier. Cook oatmeal or cream of wheat from scratch, it doesn't take long and is filling and good for you. Add fruit or a little maple flavored syrup for sweetness. And cut back on restaurant food. I can't imagine even having onion rings in the house, let alone that being the only thing to eat for the day.

Report Inappropriate Comment
REDBIRDFLY 3/23/2013 6:55PM

    Stop going out to restaurants....That $8.99 entre is costing you big time in fresh food for the house.

Don't buy preprocessed like "Go Gurt" Get plain yogurt and add frozen fruit or honey and nuts yourself.

Don't fall for the Lean Cuisines etc. pack left overs from dinner for lunch. Buy in bulk, cook in bulk and freeze serving portions for later on the go use.

Buy plain bulk nuts roast them yourself 350 for 10min delish!

Use plain oatmeal, not premeasured and seasoned. Add your own cinnamon, raisins, nuts etc.

Report Inappropriate Comment

Add Your Comment to the Blog Post


Log in to post a comment.
 


Other Entries by DANIE0677