Advertisement -- Learn more about ads on this site.


    ASHENDREAMER   9,838
SparkPoints
8,500-9,999 SparkPoints
 
 

Getting started


Monday, October 08, 2012

We have fallen on some pretty hard times and by the end of the month my husband, son and I will be living with my parents for 3-6 months. Knowing we would no longer be on our own has caused me to delay any diet changes up until now but I finally decided I could not put it off any longer. We went shopping last night and only had $50 and 2 of my sons wic checks to buy a weeks worth of groceries for 3 people plus household items we needed.

I decided to concentrate on smaller portions for now, less food eaten means less expense with an added bonus of less calories. I tried to stick with decently healthy choices but I know I didn't do great. I thought eating pre-portioned foods would maybe help me learn serving sizes and lower my apatite so I got some oatmeal packets for breakfast and frozen meals for lunches. I know, oatmeal packets are probably the worse way to eat oatmeal but my reasoning is that as long as I can stop myself at one package my serving size will at least be correct. Frozen meals, ugh.. what can I say about them? We all know that they are not great but they are better then what I have been eating recently and again, they offer portion control to keep me in line. We also picked up some fruit, vegetables and various dinner items.

Between coupons, sales and wic we spent $36 on the food for the week and it is at least 50% healthier then what we have been buying so I call it a win..

Dinners are going to be the big challenge for me. It will be the only thing I eat that is not portioned for me so I just hope I can keep it under control.
SHARE

Member Comments About This Blog Post:
ASHENDREAMER 10/8/2012 12:28PM

    Thank you SHELLTHERUNNER, I feel better knowing others use the instant oatmeal and frozen meals. :)

I was very happy with our sale buys, some of the dinner items we got where chicken legs at .88 cents a pound, a pound of ground turkey for $1.50 (the sale by date is today so it had been discounted 3 times!) and some whole wheat pasta that was BOGO. With my sons fruit and vegetable wic check ($6) we where able to get enough fruit for a week and vegetables to go with 3 dinners. :)

Report Inappropriate Comment
SHELLTHERUNNER 10/8/2012 12:03PM

    I think you made very good choices. As a busy mom and teacher, I depend on oatmeal packs for breakfast and routinely keep frozen dinners on hand. Fruits and veggies are great choices.

I find it helpful to eat my dinner on the smaller plates rather than the big dinner plates. This way, my plate looks full so I do not feel deprived.

BTW: Kuddos for not using limited funds as an excuse to eat only junk. Eating healthy on a budget is challenging but I have found that if I shop the sales it is less expensive than the junk food!

Report Inappropriate Comment

Add Your Comment to the Blog Post


Log in to post a comment.
 


Other Entries by ASHENDREAMER