RALWINE
7,000-8,499 SparkPoints 7,277
SparkPoints
 

Dieting Dollars

Thursday, August 09, 2012

Dieting ain't cheap.

Of course, neither is the alternative. Think in terms of the costs associated with being obese, such as medical costs and having to buy larger clothing and more expensive shoes more often. At least if we can do it right, weight loss can help us avoid some of those costs.

So, I look at the price of produce and I can't believe apples are $1.99 a pound at our local store in farm country. Our area has been hit hard by drought, so that price will undoubtedly rise, even, along with most other food prices, while our economy slogs along like a a frat boy the morning after a bender.

Frozen entrees individually cost as much as you could feed 2 people for if you prepared it yourself, but the built-in portion control has its place. Then there is meat; need I even start? Even the bones to make soup, which they now scrape virtually the last vestiges of meat from, cost $2 a pound (for other people, since I'm not paying that much for such cleaned bones). Heck, suet for the birds is even $3 a pound! Our birds don't need to lose weight.

Seems that the only things that appear to be inexpensive or that go on a good sale regularly are, no surprise, the inexpensive products that make losing weight hard, such as pasta. Bread in our store seems to run a rotation of good prices from right to left (said with a grin). Plain old ground beef - the cheap hamburger with 25 to 30% fat, and even that not as deeply cut as I'd like. Fish is high-dollar and doesn't often go on sale much.

Diet programs? Sheesh! Talk about expensive! I can't even afford the gas to drive to the meetings, and my freezer is full of the beef our daughter and son-in-law arranged with hubby's ex and the eat market and a side of beef...now THAT helps save some cash ;)
Share This Post With Others
Member Comments About This Blog Post
  • ADELLE1024
    This is so true. It amazes me how pricey it is to eat healthier. Junk is always on sale. As a junk food eater I can tell you that entemanns is on sale every week in my neighborhood.

    I find that going to farmer's markets help with the cost of veggies and fruit. I try to only buy enough for a week, and I try to plan out my meals to the T that way nothing gets wasted.

    You are right that being healthy saves so much on health issues in the future. I'm glad that is just me for right now. I'm still trying to balance.
    1578 days ago
  • SHORTTOOTH1
    How true. I've started to go to Farmer's Markets to buy most of my food to try to cut out the middlemen. As for meetings, isn't that what Spark is for? At least that's what I've been using it for.
    1579 days ago
  • DEBPRE16
    I cringe every Saturday when when grocery shop - the prices just shock me and yes produce is so high and it's what you want to buy to eat healthy. I am grateful that we have enough money to buy what we need and want so that is good.

    Debbie
    1580 days ago
  • WILSON1926
    emoticon
    1581 days ago
  • Add Your Comment to the Blog Post

    Log in to post a comment


    Disclaimer: Weight loss results will vary from person to person. No individual result should be seen as a typical result of following the SparkPeople program.
 

More Blogs by RALWINE