Advertisement -- Learn more about ads on this site.


    MRSMSMOMMY   2,751
SparkPoints
2,500-3,999 SparkPoints
 
 
Gotta take the good with the bad!

Saturday, June 16, 2012

Anyone know if you can fix a broken scale? Jk Jk. So I found an old dial style scale at a yardsale today for $1. That should have been my first tip off. When I stepped on it, it actually said I weighed 300. I sincerely hope that's not accurate, but then again, I guess it's possible since it was the middle of the day, I am on my monthly cycle, and I was wearing all my clothes. It was slightly disheartening to think that somehow I'd gained 10 pounds since the last time I weighed in May, when it said 290. BUT then again, I only recently started to get serious again about my health, and exercising. I only last week started tracking everything I ate. So maybe I worked myself up to that point. So, I don't want to make it seem like I am in denial. However, the scale only goes up to 300, and that is because when it hits 300, that's back at the zero mark. It weight hannah in at a whopping 70 pounds and full stomach or not, I KNOW that can't be right. :D So that is good news. At the worst, I somehow have 10 more pounds to lose. But at this point, it's a drop in the bucket for me. I've started my lifestyle change, and it will come off soon anyways! At best, It's a broken scale and I only wasted $1 on it. Knowing my feelings about the scale, it's entirely possible that someone stepped on it, got angry and threw it or something....maybe they broke it? Hahaha I can dream right. In the mean time, I am going to live like that was correct, but not stress over it. I'm going to keep on working hard, and not let that # sign deter me.

I will however weigh myself Monday morning. I will be at my grandma's house at the scale I weighed on last month, I only go out there about once a month. I am going out there anyways to take Jonah and Hannah to the doctor, and my monthly cycle will be over, and I'll be out there early. First thing before I have a chance to eat or drink anything, so it will be the perfect time. THAT weight, is the one I will log in on SP. If it's close it last month's weight, or more, so be it. I'll just have to work that much harder. If not, I'll celebrate a small victory. Then, in a couple months once we get a little money saved up and I lose a few pounds, I will probably buy a new one to reward myself. A nice digital one. Maybe when I hit the 275 mark?

So, in other news, I was able to get lots of fruits and veggies at the grocery store today. In fact, I am starting something new where are meals are planned around fruits/veggies with meat as a main ingredient, rather than Meat itself as the meal and having a small serving of veggies (if at all) as a side. I am researching recipes on Spark People that everybody in my family can it. It's hard though, with a husband with celiac's disease and a 4 year old that sticks to the 5 kid food groups (you know: PB&J, Pizza, Chicken nuggets, Lunchmeat sandwiches, and burgers/hotdogs). I know I need to get more protein in though, so I got some lean ham and turkey meat for lunches, and I'm going to try to eat more balanced meals throughout the day. I did noticed my protein and carbs were lacking, so I need to build that into my diet.

We have made good strides over the last several months. We cut fast food almost completely out of our diet. In fact, the only fast food we eat at all is rare, and it's usually Chick Fil A because they have gluten free chicken nuggets for hubs. That was the hardest of our habits to break it and it's over and done with! We haven't had McDonalds, Taco Bell, or any of those other places since last year. It just wastes SO much money, and you get very little to show for it. Not to mention it's just junk. If we want burgers and fries now, we buy the meat and frozen fries and grill out. We bake the fries. One of our challenges is though, eating on a budget. Eating healthy is certainly not cheap. You can argue with me all you want about that, but if you try to get 500 calories to fill you up, you can get a fast food burger for $1. Or you can eat fresh, whole foods. Lean Ground turkey, whole wheat bun, fresh produce (not that junk that's been sitting in slimy restaurant trays all day), it adds up. I went shopping today and bought hardly any meat, still spent over $100. So that's the challenge I'm at. Finding healthy snack replacements for my kids that won't break the bank.

I could have chosen a $1 bag of cheese puffs for one kid's snacks for the whole week. Instead, Hannah wanted nectarines which were .50 each. That's $3.50, just for her! You can see how it adds up. We've tried growing a veggie and herb garden for the last few years and just can't get anything to grow. But I think ultimately, that's the answer. Hubs has done research into putting some raised beds in the backyard. But we have to add that to the list of other things that need to be done, and it loses it's priority ranking. /Sigh. Oh well. Anyways, I just wanted to update on things as this week is wrapping up. Oh! I almost forgot. Probably the most important thing....

Progress as far as my fitness level goes. On Monday I walked .69 miles with the kids, on Tuesday I walked .75 miles with the kids, on Thursday we walked 1.41 miles in an hour. Then this morning, I woke up at 5 am, got dressed and ate, and went walking. I walked 1.69 miles in just 30 minutes. I don't know whether the bigger improvement is the time/distance, or the fact that I was willing to get up and walk so early. LOL. Sp says I have to burn 44 cals for the end of the week (and ooops it's just occurred to me that it's counting today as the last day. I was thinking that I still had tomorrow since I started on Monday, lol). Oh well, guess I'll have to do some youtube videos or something.
SHARE
  Member Comments About This Blog Post:

MALIAN1 6/17/2012 11:46AM

    Sounds like you are making some great (hard) changes. Way to go! You CAN do this!

Report Inappropriate Comment
DRAWNTHISWAY 6/17/2012 9:12AM

    It comes with time to find ways to eat more healthily and on a budget. While getting that bag of cheese puffs may only cost $1, my kids would dive into it then 5 mins later be complaining that they were hungry and need some thing else to eat. So then another "cheap" eat would be pulled out, and those "cheap" eats add up over time... By the end of the week they would have eaten all of the snacks and then been complaining they were hungry with nothing left to eat.

Congrats on the activity! You are doing wonderfully! Keep up it up and you will be at your goal soon.

Just remember to slowly change so that it is something you will stick with over time.

Report Inappropriate Comment

Add Your Comment to the Blog Post


Log in to post a comment.