Advertisement -- Learn more about ads on this site.


    BEAUTYFUL-1   10,559
SparkPoints
10,000-14,999 SparkPoints
 
 

Anyone use Whey Protein or Muscle Milk?


Monday, September 26, 2011

Just wondering about the products, themselves. Please let me know your experience with the product. Best brand, Best Taste, Benefit, if any and Simple recipes. I'm very cautious of any supplements and I definitely don't want to hinder my weight loss. Is the product high in calories? Thanks
SHARE

Member Comments About This Blog Post:
CLALIZ 9/27/2011 2:56PM

    I use whey protein only on days that I do strength training. I prefer the chocolate flavor, others aren't as good. I like to mix mine with vanilla soymilk so is almost like drinking chocolate milk. Sometimes I only do half of the serving with the milk and add a little water (otherwise it could be too sweet). I like to add a half a frozen banana sometimes too.
I suggest that you buy a small container of it a store to try and then research online because more often than not a big container is a lot cheaper online, even with shipping. As far as the brand, I haven't reallly noticed a difference in whey protein for chocolate, I have tried different ones and I usually get the ones on sale and they all taste the same to me!
emoticon

Report Inappropriate Comment
HOT4FITNESS 9/26/2011 5:43PM

    I have been using Whey protien for awhile now, add it to my smoothies and chocolate milk after a workout. I have tried several kinds and the one that tastes the best in my opinion is AMP, you can buy that at GNC or Mass Muscle, but I buy it at Sam's Club at its much cheaper. Hope that helps.


Report Inappropriate Comment
CSHELL75 9/26/2011 5:09PM

    I use Muscle Milk. It's great for making home-made, healthy smoothies. Just throw some fresh fruit, milk (or water), and ice in a blender or Magic Bullet, and I'm good to go.

Report Inappropriate Comment
RLMCCOY124 9/26/2011 4:07PM

    Hey - I've been using Muscle Milk for about two years now, and like Msliver94 says, I find that it's pretty tasty. My personal favorite is Chocolate. But you can get the powder in chocolate, strawberry, cookies and creme, vanilla, and I think I saw banana yesterday. Generally it's 50 bucks for the tub; but GNC normally has it on sell for 25-30 bucks per tub. Not all whey proteins are created equal. I've had some that tasted absolutely horrid, rancid, putrid crap. So choose wisely - you don't want a container of something you dread ingesting. Sometimes you can find just individual serving packs of the different brands. This will be good for experimentation. Sometimes you can find pre-made individual containers all ready chilled for your enjoyment. I've seen Muscle Milk at 7-11 and gas station convenience stores; while other brands I've found at the nutrition shops. Are you doing this as a meal replacement? A snack? One brand that's pretty expensive, but very good (tasting and amount of protein ingested in a single serving is Isopure. My wife had the Gastric Sleeve procedure done in October 2010; and she has to ingest protein on a daily basis. She found that the Kirkland brand at Costco was "cost effective" and she prefers the taste. If you're concerned about calories / muscle milk is 300 calories for one serving - there is Muscle Milk light... which is about half that. Some of the 'recovery protein' drinks, which are consumed after working out to help repair muscles, have less calories. I've found an orange one that I like. Most objections I've heard raised about protein drinks is more of a texture thing, than a taste thing - when people don't like them. Some are gritty, some have this thick pasty feeling that just doesn't agree with your senses. But, you'll get used to them. All the best - Lee


Comment edited on: 9/26/2011 4:10:52 PM

Report Inappropriate Comment
RANDOM00B 9/26/2011 3:31PM

    I use the vanilla ice cream flavor of Optimum Nutrition 100% Whey Gold Standard protein powder. 1 scoop gives 24g of protein or so. Cost is $24 for 1lb, which is 20-25 servings, I think. I buy the 5lb tub, which I've gotten for about $40 (by searching the Internet). I generally just add water and maybe some frozen fruit in a blender.

I've used several brands over the years (Solgar, Progenex, Muscle Milk) and it is the one I liked the most. Like the previous poster, I use it right after I exercise, especially if I'm lifting weights.

Report Inappropriate Comment
MSILVER94 9/26/2011 2:59PM

    I've used both whey protein and muscle milk...whey protien is just a type of protien powder and muscle milk is actually a brand...whey protien seems to be one of the main protiens used in protien shakes and I have never had any problems with it...its not bad in calories at all and can taste pretty good. Muscle Milk is more expensive but very tastey! Almost like a real treat to get to have. I haven't bought the protien powder mix (can be like $40) but I've drunk the premixed shakes- and they are very yummy. I wouldn't sit around and just drink protien shakes though, because protien that is not used, like anything else will turn into fat/ excessive calories...I drink mine for a quick meal replacement or after a work out.

Report Inappropriate Comment

Add Your Comment to the Blog Post


Log in to post a comment.
 


Other Entries by BEAUTYFUL-1