WINACHST   13,765
SparkPoints
10,000-14,999 SparkPoints
 
 
WINACHST's Recent Blog Entries

Struggles, they come in different forms

Saturday, May 28, 2011

We all struggle with one thing or another at some point in the day. Often times we do not even realize that we are having some difficulty. Yesterday, I was able to hold my grandson who was born premature at 30 weeks. He weighed less than 3 pounds, but boy, is he a fighter.

He is fighting for his life and the nurses are so wonderful with his care. Too often we take things for granted, things like how our bodies are created. Our bodies are created in such a way that we can prevent many of the chronic illness many suffer if only we properly take care of ourselves.

I am learning some great lessons from that little one about the struggles I face, some of which are actually self-made and if I take care of myself by eating wholesome foods, drink pure water and get enough quality exercise then I, too, will be successful in some of the struggles I face daily. But that is nothing compared to the challenge my grandson faces each day.

Learning to appreciate each and every victory no matter how small and celebrate the big ones.

  
  Member Comments About This Blog Post:

WEEZYB7881 5/28/2011 9:49PM

    what a sweetie and he's a fighter too --

congrats

Report Inappropriate Comment


Small improvement

Tuesday, May 24, 2011

I went to my running class last night and choose to run with the 101 groups - 12 minutes with 2 minute rest x2. It felt so good to just get out there and run and not think about anything but what was happening at the moment.

I ran each minutes without any problems or desire to stop and walk. It felt great. I ran with music and was just out there groovin' to the music. And to think when I first started the run/walk I could barely run for 1 minute.

I have been doing the run/walk thing now for 2 years and sometimes when I am out there running (jogging) I actually feel like a runner!!!!

emoticon

  


A reduction in the intensity of pain

Sunday, May 08, 2011

WOW! This past weekend my youngest daughter, who has fibromyalgia, has informed me that since moving back home a month ago and eating more whole foods and eliminating a lot of processed foods and soda from her diet that she has noticed about a 50% reduction in the intensity of pain.

I think that is an awesome testimony of the effects of one's diet on our well-being.

  


One Day Successful and more to come

Wednesday, May 04, 2011

Yesterday, I managed to say no to some marshmellows and a chocolate bar. I caught myself just in time. There was some marshmellows in an open bag on the counter and I reached for the bag, opened it and then thought to myself, "I really do not need to eat this." I put the bag back on the counter. I even refused the thought of eating a chocolate bar.

So, I am giving myself a huge pat on the back, saying, " emoticon"

  
  Member Comments About This Blog Post:

WELLNESSME09 5/4/2011 9:31AM

    emoticon you did it!!! emoticon emoticon

Report Inappropriate Comment


Too Expensive to eat healthy?

Tuesday, April 26, 2011

I think that depends on your mindset. Last night I was in line at the grocert store and the lady in front of me had some single fruit items: apple (70 cents), banana (23 cents). And then I glanced at the candy on the shelves which were selling for 69 cents. Which is the better bargain?

I was sent to the store to pick up some potato chips for a 14 ounce bag it was $2.50. If I compare that to a bag of potatoes, I think the potatoes would be a cheaper item than the chips.

I need to keep reminding myself that in the long run foods that are as close to how nature created them are actually cheaper and less expensive, especially if one considers the health effects of what we put in our mouths.

  
  Member Comments About This Blog Post:

AVENS18 4/26/2011 11:23AM

    I agree! I always wondered why people say it's expensive to eat healthy. Did you see Food Inc. where the people who eat fast food went to the grocery store and complained that broccoli was $1.29/lb and apples were 2 for $1? That's cheaper than their fast food meal! Also if you take the time to prepare your own food - bread, soup, pizza, etc. it is MUCH cheaper.

Report Inappropriate Comment
HIPPIECHIC68 4/26/2011 10:53AM

    True, true...and I also think of the cost of *not* eating healthy in medical conditions, etc...

Report Inappropriate Comment
ILOVELIFE2012 4/26/2011 9:26AM

    Wow, you are so right. Great observation!!!

Report Inappropriate Comment


First Page  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 Last Page