BEACHCALSIX   1,398
SparkPoints
1,000-2,499 SparkPoints
 
 
August 2013- About 12 lbs down here with my new baby





LOL I wish!!



I have 15 pics in my gallery





Awards






 
Losing the baby weight!!

I recently had a baby about a year ago, who I luv luv luuuv but I'm having a very hard time losing this weight. My goal is to get back down to the size I was and to be healthy!
I recently had a baby about a year ago, who I luv luv luuuv but I'm having a very hard time losing this weight. My goal is to get back down to the size I was and to be healthy!




SparkFriends



SparkTeams



My Ticker:

 current weight: 129.6 
 
196
178.25
160.5
142.75
125


 
Interact with BEACHCALSIX

Send Member a Private Message





Recent Blogs:





 
Profile

Member Since: 1/30/2012

SparkPoints: 1,398

Fitness Minutes: 0

My Goals:
To lose atleast 25 lbs that I gained during my recent pregnancy and have more energy/be more healthy to play with my toddler :D (update-lost 55 lbs and working on more!)



Profile Image





 
 



Stability Ball
From:
LYNN-LOVESLIFE7

Boxing Gloves
From:
LYNN-LOVESLIFE7

Relaxation Music
From:
MOMMAPAM1

Key
From:
LYNN-LOVESLIFE7

Sunshine
From:
BMCC488

New Shoes
From:
LIFENPROGRESS




Member Comments:
MOMTO6CUTIES
8/20/2014 7:12:35 PM

Happy to have you with me on the challenge :)



Report Inappropriate Comment
PERSISTENTTIM
8/20/2014 4:27:57 PM

Thank you so much for the support! Have a great week!



Report Inappropriate Comment
HONEYBEESBLISS
8/13/2014 1:11:08 PM

Yes, I love the fact that each meal is an adventure to me and gets me to explore and try and also cook new things! In fact we did a couple of new things that we've never tried before, like zesting the lime, and adding the rice to the pork fond (the bits left in the pan after cooking it). I also thought that if the calories of a meal was too high for me I would split it and save the rest for lunch the next day. In fact when we make the recipe we did last night again I'll simply half the amount of rice, unless I'll want some for leftovers in that case I'd make it all but just plate half.
It's less expensive than eating out, but more expensive than just buying the ingredients yourself. Probably because eating out they do EVERYTHING for you shopping, prep, cooking, and just serve it and you have no dishes to clean. Making it at home cuts out having it cooked for you and served with no dishes to clean!!! BUT the shipment does the shopping for you and you have exact or near exact amounts of everything you need to just simply cook the meal and eat it. So it is more convenient in that way. But the cool thing is that they have all the recipes online readily available so you can go shopping and get the ingredients and still follow their recipes as well. So you can still try new things that way too.

Comment edited on: 8/13/2014 1:11:52 PM

Report Inappropriate Comment
JAMBABY0
8/12/2014 8:26:13 PM

thanks for commenting and now you have to buy paper(loose leaf, 5 subject and single subject spiral notebooks), pencils, pens (for your child and the teacher), crayons, markers (including high lighters), white out, glue sticks and bottled glue, colored pencils, erasers, folders, binders (3 ring and each class wants a different size from 1/4 inch wide 2 inches), index cards, calculators, books your kids will be reading that change every year so your buying every year for each kid. Now they are asking for flash drives! Then once school starts you get lists from each teacher they call "extras" Any sport other then track for elementary kids you have all kinds of things you have to pay for.

Comment edited on: 8/12/2014 8:27:42 PM

Report Inappropriate Comment
BRITT831
8/12/2014 8:15:35 PM

Thanks for the comment on my blog! Patience and consistency is exactly what I'm working on :-) Congrats on all the success you have had! 129 lbs.....wowie!!! Way to go, girl!
Brittney

Comment edited on: 8/12/2014 8:16:18 PM

Report Inappropriate Comment
Member Comments Page (158 total):  123Next >Last >>

See My SparkFavorites Report Inappropriate Page